•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

آزادی ماهر دسومی, شهروند ساکن اهواز با تودیع قرار وثیقه

0
985

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “ماهر دسومی”, معلم و نویسنده ساکن کوی پاستوریزه اهواز از توابع استان خوزستان, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدتی در زندان شیبان اهواز با تودیع قرار وثیقه بطور موقت از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸, “ماهر دسومی”, معلم مدرسه غیرانتفاعی منطقه شیبان اهواز که در جریان امدادرسانی به سیل زدگان سیل اخیر در استان خوزستان به همراه ۳ تن دیگر از شهروندان ساکن اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان از زندان شیبان اهواز آزاد شد. “علی عبیداوی” و “ناجی سواری” نیز پیش از این با تودیع قرار آزاد شده بودند.

لازم به ذکر است, “ماهر دسومی”, ۳۰ ساله، متاهل و دارای یک فرزند، از اهالی کوی پاستوریزه اهواز، پژوهشگر، نویسنده و فعال عرب از معلمان مدرسه غیرانتفاعی منطقه شیبان اهواز, در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان امدادرسانی به شهروندان سیل زده در سیل اخیر در استان خوزستان به همراه “عبدالله فریسات”، “ناجی سواری” و “علی عبیداوى”، توسط نیروهای امنیتی در استان خوزستان بازداشت شده بودند. 

پس از بازداشت “ماهر دسومی” و ۳ شهروند دیگر ساکن اهواز و انتقال آنها به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز جملگی افراد از بابت فعالیت در موسسه فرهنگی الهلال تحت بازجوئی  قرار گرفته بودند و پس از اتمام مراحل بازجوئی و انتقال به زندان شیبان اهواز در بند۵ این زندان مستقر شده بودند.

“علی عبیداوی”, دیگر هم پرونده ای “ ماهر دسومی”, پیش از این و در تاریخ ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

همچنین در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۸,”ناجی سواری”, معلم ساکن اهواز, که در جریان کمک رسانی به سیل زدگان استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و انتقال به زندان شیبان اهواز با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.