•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

فرهاد میثمی, فعال مدنی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد

0
514

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست “احمد زرگر”, حکم صادره علیه “فرهادمیثمی”, فعال مدنی را که پیش از این توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از فعالیتهای اجتماعی محکوم شده بود, حکم حبس تعزیری را عینا تائید و فقط مدت ۲ سال محرومیت از فعالیتهای اجتماعی بر علیه فرهاد میثمی را به ۱ سال کاهش داد.  براساس این حکم با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای فرهاد میثمی لازم الاجراء خواهد بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸, “فرهاد میثمی”, فعال مدنی محبوس در بند ۴ زندان اوین, که پیش از این و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه سالجاری از بابت اتهامات؛ “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران  به ریاست قاضی “احمد زرگر” مورد محاکمه قرار گرفته بود این فعال مدنی را در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۱ سال محرومیت از فعالیتهای اجتماعی محکوم کرد. براساس حکم صادره و با توجه به اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای این فعال مدنی لازم الاجرا خواهد بود. جملگی اتهامات فوق بر فرهاد میثمی به دلیل همراه داشتن چند بج سینه به نوشته ای با عنوان ” من به حجاب اجباری اعتراض دارم” بوده است. 

محمد مقیمی, وکیل مدافع فرهاد میثمی, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت؛ روز ۱۹ مردادماه حکم دادگاه تجدید نظر به موکلم فرهاد میثمی در زندان اوین ابلاغ شد. ۶ سال حکم حبس تعزیری که “۵ سال از بابت اتهام اجتماع و تبانی” و “۱ سال به اتهام تبلیغ علیه نظام” عیناً تایید شده و ۲ سال محرومیت اجتماعی به ۱ سال کاهش یافته است.
در صورت اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) از این میزان، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس قابل اجرا خواهد بود.

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۷, طی گزارشی از ارجاع پرونده فرهاد میثمی, فعال مدنی را به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران اطلاع رسانی کرده بود.

همچنین در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۷, نیز با انتشار گزارشی از تعیین تاریخ دادرسی بر پرونده فرهاد میثمی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست “احمد زرگر”, اطلاع رسانی شده بود. 

 فرهاد میثمی به همراه رضا خندان,  در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” مورد محاکمه قرار گرفته بودند هریک از این افراد به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و ایشان همچنین بمدت ۲ سال از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی و اجتماعی و همچنین فعالیت در فضای مجازی, رسانه ها, مطبوعات و همچنین ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور نیز محکوم شده بودند. 

لازم به ذکر است که فرهاد میثمی، عصر روز سه‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷, در کتابخانه شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

این فعال مدنی از تاریخ ۹ مرداد ماه تا تاریخ ۲ دیماه ۱۳۹۷, به مدت ۵ ماه در اعتصاب غذا و در شرایط جسمانی بسیار و خیمی قرار گرفته بود. وخامت حال فرهاد میثمی به حدی بود که چهارشنبه ۴ مهرماه ۱۳۹۷, با توسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شده‌بود.

حقوق بشر در ایران در تاریخ سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۷ طی گزارشی از بازداشت رضا خندان در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود. وی در همان روز پس از تفهیم اتهام در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین و صدور قرار وثیقه به زندان اوین منتقل شد.

فرهاد میثمی، فعال مدنی که از زمان بازداشت خود در اعتراض به رفتارهایی که توام با شکنجه های روحی ور وانی برعلیه خانواده وی بود  در اعتصای غذا بسر میبرد و از سوی دیگر یکی از خواسته های این فعال مدنی آزادی رضا خندان بود در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۷, همزمان با آزادی موقت رضا خندان به اعتصاب غذای خود پایان داد.

سرکوب فعالان مدنی در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: