•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

سینا درویش عمران, فعال دانشجوئی به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد

0
486

حقوق بشر در ایران – دادگاه تجدیدنظر استان تهران, با صدور حکمی, “سینا درویش عمران”, فعال دانشجویی را به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از انصاف نیوز, امروز پنجشنبه ۱۷ مردادماه ۱۳۹۸, “سینا درویش عمران”, فعال دانشجوئی  در حال تحصیل در رشته زبان آلمانی دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶ که پیش از این توسط دادگاه بدوی به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا تائید شد. 

بنقل از “آرش دولتشاهی”, وکیل مدافع “سینا درویش عمران”؛ متاسفانه حکم ۸ سال حبس تعزیری “سینا درویش عمران” عینا توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شده است اما خوشبختانه با مساعدت مقامات دانشگاه تهران درصدد این هستیم که حکم ایشان در دیوان عالی کشور نقض شود. همکاری‌هایی از سوی وزارت علوم انجام شده و امیدواریم که بتوانیم اعاده‌ دادرسی این فعال دانشجوئی را تقدیم دیوان عالی کشور کنیم و مورد موافقت قرار بگیرد.

ابراز امیدواری “آرش دولتشاهی”, وکیل مدافع “سینا درویش عمران” برای قبول درخواست اعاده دادرسی بر پرونده موکل خود در حالی است که پیش از این “لیلا حسین زاده” و “علی مظفری” از فعالان دانشجوئی دانشگاه تهران توسط دادگاه تجدیدنظر به تحمل حبس محکوم شدند!

“سینا درویش عمران”, فعال دانشجوئی در جریان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶, به همراه ۴۳ تن از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویی بازداشت‌ شده‌ بود؛ شماری از این دانشجویان پس از این بازداشت شدگان به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گشتند.

لازم به ذکر است؛ “سینا درویش عمران” فعال دانشجوئی و دانشجوی دانشگاه تهران در تاریخ ۲۲ خردادماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” به تحمل ۸ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، حضور در احزاب و دسته جات سیاسی و فضای مجازی، محکوم شده بود. 

در اعتراضات سراسری روز نهم دی ماه در ایران، دانشجویان دانشگاه تهران و امیرکبیر (پلی تکنیک) با جمعیت معترض در تهران همراه شدند و شعارهایی مانند اصلاح طلب اصولگران، دیگه تمومه ماجرا, دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد، دانشجو، کارگر، اتحاد اتحاد سر دادند. دانشجویان خوابگاه دانشجویی ,«کوی دانشگاه تهران» نیز در شب ۹ دی ماه ۱۳۹۶ با شعارهایی مانند “کار، نان، آزادی” برای ساعاتی در محوطه این مجتمع خوابگاهی تجمع کرده بودند. 

سرکوب فعالان دانشجوئی در ایران, مصداق بارز و آشکار نقض حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار آزادانه و بدون مزاحمت و ملاحظات مرزی افکار و عقاید و نظریات آنها به هر طریق ممکن تاکید کرده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: