•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

انتقال مریم محمدی و اسرین در کاله به بند زنان زندان اوین

0
617

حقوق بشر در ایران – طی روز گذشته و امروز, “اسرین درکاله” و “مریم محمدی”, دو تن از فعالان حقوق زنان که در بازداشت و در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات تحت بازجوئی بسر می برند با توجه به اتمام مراحل بازجوئی در این بند امنیتی به بند زنان زندان اوین منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای چهارشنبه ۱۶ و امروز پنجشنبه ۱۷ مردادماه ۱۳۹۸, به ترتیب “اسرین درکاله” و “مریم محمدی”, دو تن از فعالان حقوق زنان و از “اعضای ندای زنان ایران” که پس از بازداشت به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شده بودند با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه به بند زنان در این زندان منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “مریم محمدی”, روز گذشته پس از اتمام مراحل بازجوئی و تحمل نزدیک به ۳۰ روز سلول انفرادی در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

این منبع مطلع همچنین پیرامون اسرین درکاله هم پرونده ای مریم محمدی که هر ۲ نفر این افراد در یک پرونده مشترک هستند گفت؛ اسرین درکاله هم روز جاری و پس از اتمام مراحل بازجوئی در حالی که ۱۰ روز را در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین سپری کرد با توجه به تکمیل مراحل بازجوئی به بند زنان منتقل شد. 

“مریم محمدی”, فعال حقوق زنان و از اعضای “انجمن ندای زنان ایران” در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی در شهرستان گرمسار بازداشت شد و مستقیما به تهران و بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات به جهت بازجوئی منتقل شد. با توجه به مراجعه همسرش به شعبه ۱ دادیاری شهرستان گرمسار این خبر به وی داده شده بود. 

همچنین “اسرین درکاله”, فعال حقوق زنان و از اعضای “ندای زنان ایران” در تاریخ ۶ مردادماه ۱۳۹۸, در پی مراجعه نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد. 

لازم به ذکر است؛ “مریم محمدی” و “اسرین درکاله” پیش از این در تاریخ ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۷ در مراسمی که به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن در تهران  توسط انجمن ندای زنان ایران برگزار شده بود، در ارتباط با موضوعاتی با عناوین “زنان نیروی اصلی اعتراض” و “۴۰ سالگی جنبش زنان” سخنرانی کرده بودند. نرگس خرمی نیز به عنوان مجری در این برنامه حضور داشت.

در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۸, نیروهای امنیتی پس از حضور در منزل “نرگس خرمی”, فعال حقوق زنان, پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه و تبلت از وی خواستند برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه سالجاری به دادسرای اوین مراجعه کند. روز یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸, ماموران امنیتی پس از مراجعه به منزل “مریم محمدی” از فعالان حقوق زنان اقدام به تفتیش منزل وی کرده و پس از ضبط ۲ دستگاه گوشی تلفن همراه از وی خواستند برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ به همراه “اسرین درکاله” دیگر فعال حقوق زنان که در زمان حضور نیروهای امنیتی در منزل حضور نداشت به دادسرای اوین مراجعه کنند. 

تفتیش منزل و احضار این ۳ فعال حقوق زنان در حالی صورت گرفته بود که جملگی این افراد از اعضای انجمن ندای زنان ایران هستند که در امور مربوط به زنان از جمله سوادآموزی فعالیت می‌کنند.

سرکوب فعالان حقوق زنان در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: