•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

مراسم ترحیم علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی به قتل رسیده برگزار شد / تصاویر

0
1473

علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ که در شامگاه دوشنبه هفته جاری در پی حمله دو متهم جرائم غیرسیاسی با چاقو«تیزی» که منجر به ایجاد جراحات شدید جسمی در وی شد و این زندانی سیاسی پیش از رسیدن به مرکز درمانی جان خود را از دست داد و از سوی دیگر مراسم تشیع و تدفین وی بدون اطلاع رسانی قبلی در سایه اعمال فشار از سوی ارگانهای امنیتی بدون اطلاع رسانی قبلی برگزار شد روز جاری با حضور جمعی از فعالان سیاسی و مدنی و خانوادهای زندانیان سیاسی و عقیدتی و سایر دوستان و آشنایان و خانواده وی برسر مزار علیرضا شیرمحمدعلی برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸, مجلس ترحیم علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی به قتل رسیده در زندان تهران بزرگ با حضور جمعی از فعالان سیاسی و مدنی و خانوادههای زندانیان سیاسی و عقیدتی و سایر دوستان و آشنایان و خانواده شیرمحمدعلی بر سرمزار علیرضا شیرمحمدعلی در قطعه ۳۲۴ ردیف ۷۹ واقع در بهشت زهرا در تهران برگزار شد. حضور نیروهای لباس شخصی و انتظامی در لابه لای افراد حاضر در این مراسم و اطراف محل برگزاری محسوس بود. 

بنقل از یک منبع مطلع که در مراسم فوق حاضر بود در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت؛ مراسم ترحیم علیرضا شیرمحمدعلی با حضور جمعی از فعالان مدنی و سیاسی و خانوادهای زندانیان سیاسی و عقیدتی و با حضور سایر دوستان و آشنایان و خانواده شیرمحمدعلی در بهشت زهرا در تهران برگزار شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در طول مراسم حضور نیروهای انتظامی و امنیتی بصورت لباس شخصی و لباس فرم مشهود بود و همین مساله باعث امنیتی شدن محیط اطراف مراسم شده بود. 

همچنین در حین برگزاری مراسم نیروهای امنیتی اجازه استفاده از میکروفن را به حاضران شرکت کننده در این مراسم ندادند و از سوی دیگر برای حاشیه سازی و برهم زدن این مراسم به دستور نیروهای امنیتی صندلی هایئ که برای نشستن افراد حاضر در این مراسم تهیه شده بود نیز خارج شد.

طی این مراسم حاضرین به خواندن سرود و یادآوری شرایط زندانیان سیاسی و هم‌بندان علیرضا شیرمحمدعلی پرداخته و با مادر و خانواده‌های دیگر زندانیان سیاسی ابراز همدردی کردند.
این مراسم در حالی به پایان رسید که گزارشی از برخورد و بازداشت حاضرین تاکنون دریافت نشده است.

لازم به ذکر است روز پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸, جمعی از دوستان و همبندیان علیرضا شیرمحمدعلی، خانواده‌های زندانیان و فعالین سیاسی و مدنی با انتشار یادداشتی اعلام کرده‌اند که روز جمعه بر سر مزار این زندانی سیاسی به قتل رسیده جمع خواهند شد.

در این یادداشت آمده بود: “به نام پروردگار مهربان؛ علیرضای عزیز، هنوز باور نداریم که رفته ای. مهربانی‌ها و فداکاری های تو را همیشه به یاد خواهیم داشت که برای داشتن ایرانی آزاد و آباد تلاش کردی و در این راه جان خود را تقدیم نمودی. یادت همیشه با ماست. روز جمعه، ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۶، در قطعه ۳۲۴ بهشت زهرا ردیف ۹۷ شماره ۶۶ در کنار مزارش دورهم جمع می‌شویم تا شاید مرهمی بر دل داغدیده یکدیگر و شاید تسلی خاطری برای مادر عزیزش باشیم”.

علیرضا شیرمحمدعلی, زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ در شامگاه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸,  در پی حمله ۲ نفر از متهمان جرائم غیرسیاسی با چاقو از ناحیه شاهرگ و شکم مورد آسیب شدید قرار گرفت و پیش از انتقال به مرکز درمانی جان خود را از دست داد.

در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۸,  جسد علیرضا شیرمحمدعلی, بدون اطلاع رسانی قبلی و در محیطی امنیتی پس از انتقال به بهشت زهرا در قطعه ۳۲۴ ردیف ۹۷ شماره ۶۶ به خاک سپرده شد.

جان باختن علیرضا شیرمحمدعلی بعنوان زندانی سیاسی در حالی رخ داد که در اکثر زندانهای ایران متهمان جرائم سیاسی بدون رعایت اصل تفکیک جرائم با متهمان جرائم موادمخدر, قتل و یا سایر جرائم خطرناک نگهداری می شوند که این مورد از جمله موارد نقض کننده اصل تفکیک جرائم میباشد.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: