•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

ملیحه جعفری, فعال دانشجوئی برای تحمل حبس احضار شد

0
206

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران ملیحه جعفری, دانشجوی رشته نمایش عروسکی و هنرهای زیبای دانشگاه تهران را برای اجرای حکم ۶ ماه حبس تعزیری فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, امروز پنجشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, ملیحه جعفری, دانشجوی رشته نمایش عروسکی و هنرهای زیبای دانشگاه تهران برای تحمل ۶ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور از سوی شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران فراخوانده شد. 

در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, ملیحه جعفری, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, از بابت اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ارائه خدمات عمومی رایگان به مدت ۲ ماه تحت نظر شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده وابسته به شورای عالی انقلاب فرهنگی, پژوهش پیرامون حجاب اسلامی و آثار آن در ۹۰ صفحه دست نویس تحت نظر شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده وابسته به شورای عالی انقلاب فرهنگی و رونویسی از کتاب پسرک فلافل فروش, سه دقیقه در قیامت و خاطرات سفیر به صورت دست نویس در مدت ۳ ماه محکوم شد. این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. 

لازم به ذکر است, ملیحه جعفری, دانشجوی رشته نمایش عروسکی در مقطع کارشناسی و ورودی سال ۱۳۹۷, در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, در حالی که در محدوده خیابان پورسینا واقع در تهران در حال تردد بود توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام,  در تاریخ ۱۰ آذر ماه سالجاری با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شد. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هافعال دانشجوییفعال دانشجوئیفعال دانشجوئی ملیحه جعفریملیحه جعفریملیحه جعفری فعال دانشجوییملیحه جعفری فعال دانشجوئینقض حقوق بشر در ایراناجرای احکاماجرای احکام کیفریاجرای احکام زندان اویناحضار و اجرای حکماخبار نقض حقوق بشر در ایرانبازداشت ملیحه جعفریحقوق بشر در ایراندادسرای امنیت تهرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتشعبه 1 اجرای احکام دادسرای امنیت تهرانشعبه 26 دادگاه انقلاب تهرانشعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوینشعبه ۱ اجرای احکامشعبه ۱ اجرای احکام کیفریشعبه ۱ دایره اجرای احکام کیفریشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه اجرای احکامشعبه۲۶ دادگاه انقلابشعبه۳۶ دادگاه تجدید نظرشعبه۳۶دادگاه تجدیدنظر استان تهرانصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: