•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

صدور قرار منع تعقیب برای ۲ فعال کارگری ساکن سقز در مرحله بازپرسی

0
133

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سقز, با صدور قراری عثمان اسماعیلی و محمود صالحی, دو فعال کارگری ساکن شهرستان سقز را از اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق بکارگیری آرم یکی از احزاب کُرد مخالف نظام در فضای مجازی” , تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۸ تیر ماه ۱۳۹۹, محمود صالحی و عثمان اسماعیلی, دو فعال کارگری ساکن شهرستان سقز از توابع استان کردستان با صدور قرار منع تعقیب از اتهام “ فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق بکارگیری آرم یکی از احزاب کُرد مخالف نظام در فضای مجازی”, تبرئه و قرار مذکور توسط شعبه ۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سقز به این ۲ فعال کارگری ابلاغ شد. 

براساس این گزارش, محمود صالحی و عثمان اسماعیلی, با توجه به شکایت حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی از آنها به اتهام “به کارگیری آرم یکی از احزاب کرد مخالف نظام در فضای مجازی”, مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند. 

جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام این ۲ فعال کارگری در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از احضار آنها به شعبه ۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سقز برگزار شده بود. 

پرونده سازی برای محمود صالحی و عثمان اسماعیلی,  در حالی صورت گرفته بود که این افراد در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹,  در پرونده ای دیگر از اتهامات اخلال در نظم و آسایش عمومی و تشویش اذهان عمومی, تبرئه و همین شعبه تبرئه و قرار منع تعقیب آنها صادر شده بود. 

 در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, عثمان اسماعیلی و محمود صالحی, دو تن از فعالان کارگری ساکن شهرستان سقز پس از دریافت پیامکی به شعبه ۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سقز احضار شده بودند. 

در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, محمود صالحی و عثمان اسماعیلی, دو تن از فعالان کارگری ساکن شهرستان سقز در تماس تلفنی به اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی در این شهرستان احضار شده بودند اما به دلیل عدم رسمیت احضار تلفنی این ۲ فعال کارگری از حضور در اداره اماکن نیروی انتظامی سر باز زده بودند. 

محمود صالحی و عثمان اسماعیلی, از جمله فعالان مدنی و کارگری با سابقه استان کردستان هستند که در کارنامه فعالیتهای مدنی این شهروندان احضار, بازجوئی, بازداشت, محاکمه و تحمل حبس تعزیری مسبوق به سابقه است. 

لازم به ذکر است, طی روزهای گذشته با توجه به روز جهانی کارگر و برگزاری مراسم از سوی فعالان مدنی و کارگری تعداد بسیاری از فعالان کارگری و مدنی ساکن استان کردستان پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان سنندج تحت بازجوئی و توام با تهدید قرار گرفتند. محور بازجوییهای صورت گرفته از این فعالان کارگری ممانعت از برگزاری و حضور در مراسم روز جهانی کارگر که در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه برگزار شد بوده است. 

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه این شهروندان نقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر ممنوعیت آن تاکید شده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد  ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر است که در ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال کارگریفعال کارگری محمود صالحیفعال کارگری محمودصالحیفعال کارگری عثمان اسماعیلیفعالیت تبلیغ علیه نظامفعالیت تبلیغیفعالیت تبلیغی علیه نظامفعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیتفعالان کارگریفعالان کارگری کامیارانفعالان کارگری در ایرانقرار منع تعقیبمحمود صالحیمحمود صالحی فعال کارگریمحمود صالحی همسر محمود صالحیمحمودصالحیمحمودصالحی فعال کارگرینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیهمسر محمود صالحیآزادی محمود صالحیبازجوئی از فعالان کارگریتبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایجامعه کارگریجامعه کارگری ایرانجامعه کارگری در ایرانجامعه کارگران ایرانجامعه کارگران در ایرانحقوق بشر در ایراندادسرای عمومی و انقلابدادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سقزسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان کارگری در ایرانسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان کارگران در ایرانسرکوب کارگرانسرکوب کارگران ایرانسرکوب کارگران در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان سنندج فعالان کارگریصدور قرارصدور قرار منع تعقیبصدور حکمعثمان اسماعیلیعثمان اسماعیلی فعال کارگری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: