•                  
یک شنبه , ۲۸ مهر , ۱۳۹۸

انتقال مریم محمدی, فعال حقوق زنان به زندان اوین

0
167

“مریم محمدی”, فعال حقوق زنان که طی روزهای گذشته در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت شده بود, در همان روز بازداشت به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۸, “مریم محمدی”, فعال حقوق زنان و از اعضای “انجمن ندای زنان ایران” که روز گذشته در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی در شهرستان گرمسار بازداشت شده بود مستقیما به تهران و زندان اوین منتقل شده بود و پرونده قضائی وی از سوی شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین « دادسرای مقدس » تحت بررسی می باشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “مریم محمدی” پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی مستقیما به زندان اوین منتقل شده بود. با توجه به مراجعه همسرش به شعبه ۱ دادیاری شهرستان گرمسار این خبر به وی داده شد اما تلاش خانواده وی برای اطلاع یافتن از مکان نگهداری وی بی ثمر مانده بود. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ پس ادامه پیگیریها و مراجعه همسر مریم محمدی به دادسرای اوین « دادسرای مقدس » به وی اطلاع داده شد که “مریم محمدی” در زندان اوین نگهداری می شود و پرونده مفتوحه وی توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای مقدس در حال بررسی می باشد و تا پایان مراحل تحقیقات پرونده نمی تواند با کسی تماس بگیرد و هرچه همسر وی پیرامون اتهامات مریم محمدی پرسید و یا اینکه در چه بندی نگهداری می شود پاسخی به وی داده نشد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ عصر روزجاری “مریم محمدی” طی تماس تلفنی که با مادرش داشت از سلامت خود خبر داد و گفت که در زندان اوین میباشد و از خانواده تقاضای وجه نقد برای تهیه غذا کرد چراکه “مریم محمدی” به دلیل ابتلا به بیماری فشار خون و از سوی دیگر شوری غذای زندان نمی تواند غذای آنجا را استفاده کند. 

لازم به ذکر است؛ “مریم محمدی” به همراه “اسرین درکاله” پیش از این در تاریخ ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۷ در مراسمی که به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن در تهران  توسط انجمن ندای زنان ایران برگزار شده بود، در ارتباط با موضوعاتی با عناوین “زنان نیروی اصلی اعتراض” و “۴۰ سالگی جنبش زنان” سخنرانی کرده بودند. نرگس خرمی نیز به عنوان مجری در این برنامه حضور داشت.

در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۸, نیروهای امنیتی پس از حضور در منزل “نرگس خرمی”, فعال حقوق زنان, پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه و تبلت از وی خواستند برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه سالجاری به دادسرای اوین مراجعه کند. روز یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸, ماموران امنیتی پس از مراجعه به منزل “مریم محمدی” از فعالان حقوق زنان اقدام به تفتیش منزل وی کرده و پس از ضبط ۲ دستگاه گوشی تلفن همراه از وی خواستند برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ به همراه “اسرین درکاله” دیگر فعال حقوق زنان که در زمان حضور نیروهای امنیتی در منزل حضور نداشت به دادسرای اوین مراجعه کنند. 

تفتیش منزل و احضار این ۳ فعال حقوق زنان در حالی صورت گرفته بود که جملگی این افراد از اعضای انجمن ندای زنان ایران هستند که در امور مربوط به زنان از جمله سوادآموزی فعالیت می‌کنند.

سرکوب فعالان حقوق زنان در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: