•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

حسین سرلک, زندانی سیاسی در پی وخامت حال به بیمارستان اعزام و بستری شد

0
745

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حسین سرلک, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین در پی بروز علائم شبه کرونا و وخامت حال بصورت اورژانسی به مرکز درمانی اعزام و در بیمارستان طالقانی تهران بستری شد. حسین سرلک در حال حاضر در بخش قرنطینه بیماران کرونا در این بیمارستان بستری شده است. این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران حبس تعزیری ۵ ساله خود است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در حدود ساعت ۱ بامداد امروز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حسین سرلک, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اوین در پی تنگی نفس و وخامت حال و بروز علائم شبه کرونا پس از اعزام به بهداری زندان اوین بصورت اورژانسی به بیمارستان طالقانی تهران اعزام و در حال حاضر در بخش قرنطینه بیماران کرونا در آن مرکز درمانی بستری شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “حسین سرلک در پی بی حالی شدید و تب و لرز و سرفه توام با تنگی نفس پس از اینکه به بهداری زندان اوین منتقل شد پس از انجام معاینات اولیه توسط پزشک بهداری زندان اوین با احتمال مشکوک در ابتلا به ویروس کرونا بصورت اورژانسی به بیمارستان طالقانی تهران اعزام و تا به این لحظه در بخش قرنطینه مخصوص بیماران مبتلا به کرونا بستری شده است”. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “حسین سرلک, تا به امروز ۳ سال و ۶ ماه از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله خود را سپری کرده است و از آغاز دوران محکومیت حبس حتی ۱ مرتبه هم به مرخصی اعزام نشده و از سوی دیگر با توجه به ادعای مسئولان قضائی مبنی بر آزادی زندانیان سیاسی که حبس آنها ۵ سال یا کمتر است می توانند در صورت سپری کردن ۱ سوم از مجموع حبس خود آزاد شوند ظاهراً این حرف در مورد حسین سرلک و بسیاری دیگر از زندانیان سیاسی صحت ندارد”. 

حسین سرلک در تاریخ ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, با انتشار یک فایل صوتی که نسخه ای از آن در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته بود در پاسخ به ادعای محمدجواد ظریف مبنی بر آزادی زندانیان سیاسی در ایران به شرح وضعیت زندانیان سیاسی و مصائب و مشکلات آنها در زندانهای ایران پرداخته بود. 

در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸, درخواست آزادی مشروط حسین سرلک, زندانی سیاسی که از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله خود ۳ سال و ۶ ماه از آن را سپری کرده و واجد شرایط برای آزادی مشروط می باشد در پی مخالفت امین وزیری نماینده دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و امنیتی و محمد براعه قاضی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران رد شد. 

حسین سرلک, پیش از این و در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸, به همراه رضا محمدحسینی, مرتضی نظری سدهی, علی بازآزاده, بهروز زارع و محسن امین پور, پنج تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند۴ زندان اوین که در اعتراض به محرومیت از حق دادرسی عادلانه دست به اعتصاب غذا زده بودند پس از احضار به دفتر رئیس زندان اوین به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. 

نهایتا در تاریخ ۳ مردادماه ۱۳۹۸, حسین سرلک به همراه رضا محمدحسینی, مرتضی نظری سدهی, علی بازآزاده, بهروز زارع و محسن امین پور , شش تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند۴ زندان اوین در پی وعده مسئولان قضائی زندان اوین مبنی بر رسیدگی به خواسته این افراد با صدور بیانیه ای به اعتصاب غذای خود بطور مشروط پایان داده بودند. 

حسین سرلک, در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۹۷,  توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” مورد محاکمه قرار گرفت و در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۷, از بابت اتهامات “توهین به رهبری, به تحمل ۲ سال حبس تعزیری”, “تبلیغ علیه نظام, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری”, “توهین به مقدسات, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی هم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری” محکوم شده بود و پس ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر, حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا توسط دادگاه تجدید نظر مورد تائید قرار گرفت. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازا اسلامی, مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری که از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” به آن محکوم سده بعنوان حکم قطعی وی جهت اجرای حبس در پرونده وی لحاظ شد. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۶, در تهران به همراه چند تن دیگر توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه در زندان اوین از بابت اتهامات مرتبط با تشکیل گروههای غیرقانونی”, تحت بازجوئی قرار گرفت و در تاریخ ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۷, از سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه به بند ۴ زندان اوین منتقل شد. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری، بیماری، نقص اعضا، بیوگی، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

همچنین سرکوب شهروندان  در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر آنها به دلیل مشارکت آنها در تجمعات اعتراضی ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برچسب هافعال تلگرامی حسین سرلکقرنطینهقرنطینه بیماران کرونا در ایرانلیست اسامی زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوینمحرومیت از حق درمانمحرومیت از درمانمحرومیت از درمان زندانیمحرومیت از درمان زندانیان عقیدتی در ایرانمرکز درمانینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایرانویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانویروس کرونا در شهرهای ایرانکرونا در ایرانکرونا در زندانهای ایراناندرزگاه 4 زندان اویناندرزگاه چهاراندرزگاه چهار زندان اویناندرزگاه ۴ زندان اویناندرزگاه ۴ سالن ۲اندرزگاه ۴ سالن ۳ زندان اویناندرزگاه۴ زندان اوینبهداری زندان اوینبیماری کرونا در ایرانبیماران کرونا در ایرانبیمارستانبیمارستان طالقانیبحران ویروس کرونا در ایرانحق درمانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان شهروندانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیحسین سرلکحسین سرلک فعال سایبریحسین سرلک زندانی سیاسیدرمان زندانیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانشیوع بیماری کرونا در ایرانصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: