•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعدام کودک مجرمین در ایران را محکوم کرد

0
361

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در ادامه واکنشهای بین المللی به اعدام دومین کودک – مجرم طی ۴ روز در ایران میشل بچله, کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن این اقدام به مسئولان قضائی جمهوری اسلامی یادآور شد که باید در مورد کشته شدن دانیال زین‌العابدین تحقیقات مستقلی صورت بگیرد. همچنین در مورد اجرای حکم اعدام شایان سعیدپور, دیگر کودک مجرمی که روز گذشته در زندان مرکزی سقز اعدام شد صدور و اجرای حکم اعدام بر علیه وی را ناشی از ایرادات بزرگ بر سیستم قضائی حکام بر ایران دانست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان عفو بین الملل, امروز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, میشل بچله, کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نسیت به اجرای حکم اعدام شایان سعیدپور, کودک – مجرم محبوس در زندان سقز که روز گذشته در این زندان اعدام شد واکنش نشان داد. این مقام عالی رتبه حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین کشته شدن دانیال زین العابدین, دیگر کودک – مجرمی که در زندان میاندوآب در پی اعتراض به محرومیت از دسترسی به اقلام بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا پس از ضرب و شتم از سوی نیروهای امنیتی و مسئولان این زندان جان باخت خواستار تحقیقی مستقل با رعایت موازین منطبق با اصول حقوق بشر در مورد چرائی و چگونگی کشته شدن این کودک – مجرم شد. 

متن صحبتهای میشل بچله, کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ادامه می آید: 

“کمیسر عالی حقوق بشر، میشل بچله، روز چهارشنبه اقدام مقامات ایران به اعدام دومین کودک مجرم در فاصله تنها چهار روز را محکوم کرد و به مقامات ایران یادآور شد که نسبت به مرگ دانیال زین‌العابدینی تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه انجام دهند.

گزارش شده است که شایان سعیدپور سه‌شنبه ۲۱ آوریل در استان کردستان اعدام شده است. او در یک رسیدگی قضایی که به نظر می‌رسد شیدا نقصان داشته، بابت جرم انتسابی که در زمانی که کمتر از ۱۸ سال سن داشته مرتکب شده، به اعدام محکوم شده بود. آقای سعیدپور یکی از ۸۰ زندانی بوده است که در تاریخ ۲۷ مارس در پی اعتراضات علیه شرایط زندان به دنبال شیوع کوید۱۹ از زندان سقز فرار کرده بود. او در تاریخ ۳ آوریل مجددا بازداشت شده بود.

گزارش شده است که شنبه ۸ آوریل مجید اسماعیل‌زاده نیز در زندان اردبیل اعدام شده است. او در سال ۲۰۱۲ بازداشت شده و به اتهام انتسابی قتل در زمان که کمتر از ۱۸ سال سن داشته به اعدام محکوم شده بود.

مرگ زندانی سوم، دانیال زین‌العابدینی که او نیز با وجود اینکه در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال داشته به اعدام محکوم شده بود، در تاریخ ۲ آوریل تایید شد. او توسط مامورین در زندان میاندوآب در استان آذربایجان غربی مورد ضرب و شتم قرار رفته بود. او و زندانیان دیگری که در تاریخ ۲۸ مارس در زندان مهاباد جهت اعتراض به شرایط زندان در پی همه‌گیری ویروس کرونا و خودداری مسئولین از آزادی موقت آنان شورش کرده بودند،‌ به زندان میاندوآب منتقل شده بود.

کمیسر عالی حقوق بشر گفت: اعدام این دو کودک مجرم بر اساس قوانین بین‌المللی مطلقا ممنوع است. نهادهای مختلف سازمان و گزارشگران ویژه مکررا تصریح کرده‌اند که صدور مجازات اعدام برای جرائم افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند، مطلقا ممنوع است.

این مقام عالی رتبه حقوق بشر سازمان ملل متحد در ادامه همچنین گفت:”با وجود مداخلات مکرر و تعاملات دفتر من با دولت ایران درباره این موضوع، صدور این احکام و اعدام کودک مجرمین ادامه دارد. این مساله مایه تاسف و با توجه به غیرقانونی بودن آن محکوم است. من درخواست خود از مقامات ایران را تکرار می‌کنم که به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری خود احترام گذاشته، بی‌درنگ اعدام کودک مجرمین را متوقف کرده و تمامی مجازات‌های اعدام را تعدیل کنند”.

همچنین ضرب و شتم تا حد مرگ دانیال زین‌العابدینی در حالی که وی در بازداشت دولت بوده، نقض فاحش حق حیات به موجب قوانین بین‌المللی حقوق بشر است.

میشل بچله به مقامات ایران یادآور شد که دفتر حقوق بشر سازمان ملل از آنان خواسته بود، بی‌درنگ نسبت به مرگ دانیال زین‌العابدینی اقدام به تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه کرده و افراد مسئول مورد سوال قرار گیرند.

 کمیسر عالی حقوق بشر گفت: این واقعیت که دو تن از این کودک مجرمین که در سه هفته گذشته جانشان را از دست داده‌اند در اعتراضات ناشی از ترس شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها شرکت داشته اند، نگرانی شدیدی نسبت به احتمال تسریع اعدام سایر زندانیان محکوم به مرگ که در این اعتراضت شرکت داشته‌اند، ایجاد می کند”.

 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون دانیال زین العابدین, کودک – مجرم جان باخته در زندان مهابادی لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۰فروردین ماه ۱۳۹۹, پس از اعتراضات زندانیان محبوس در زندان مهاباد به وضعیت نامناسب بهداشتی و محرومیت زندانیان از دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده محیط برای مقابله با ویروس کرونا و همچنین محرومیت از حق اعطای مرخصی و سایر حقوق شهروندی زندانیان دانیال زین العابدینی, زندانی کودک – مجرم محبوس در این زندان متولد ۱۹ مرداد ماه ۱۳۷۹, که از بابت اتهام قتل در این زندان بود پس از انتقال به سلول انفرادی از سوی ماموران امنیتی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و جان باخت.

براساس این گزارش, دانیال زین‌العابدینی پس از اعتراضات زندان مهاباد در تاریخ ۱۰ فروردین ماه سالجاری به سلول انفرادی منتقل شده بود و پس از آن به زندان میاندوآب منتقل شد و در آنجا از سوی مسئولان آن زندان تحت ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز قرار گرفت.

همچنین خانواده دانیال زین العابدینی اعلام کردند: ” او در تماسی در تاریخ ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۹ با آنها داشت به آنها گفته بود که به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته، به سختی نفس می‌کشد و به کمک نیاز دارد و پس از آن در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ به آنها اعلام شد که دانیال در زندان جان باخته است”.

همچنین پیرامون اجرای حکم اعدام شایان سعیدپور, کودک – مجرم محبوس در زندان مرکزی سقز لازم به ذکر است, سحرگاه ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شایان سعیدپور, کودک – مجرم متولد ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۶, محبوس در زندان مرکزی سنندج اعدام شد. این زندانی کودک متهم به قتل در سال ۱۳۹۴ و در حالی که فقط ۱۵ سال سن داشت پس از به قتل رساندن سلیمان آزادی, بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و دادرسی توسط دادگاه به اعدام محکوم شده بود. حکم وی پس از ارجاع به دیوان عالی کشور عیناً تائید شد و پرونده وی واحد اجرای احکام ارجاع شده بود.

در تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, شایان سعیدپور, برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود و با توجه به تماس مسئولان زندان سقز با خانواده و وکیل مدافع شایان سعیدپور از آنها خواسته شده بود برای روز دوشنبه ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ جهت آخرین ملاقات به زندان مرکزی سقز مراجعه کنند. 

شایان سعیدپور, در جریان اعتراضات اخیر در زندان مرکزی سقز موفق به فرار از آن زندان شده بود اما پس از بازداشت بصورت تنبیهی به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود.

 

برچسب هامیشل بچلهمیشل باچلهمجازات اعداممجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق کودکان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض سیستماتیک حقوق بشر در ایرانکمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحدکمیته سوم سازمان ملل متحدکمیسر عالی حقوق بشرکمیسر عالی حقوق بشر سازمان مللکمیسرعالی سازمان ملل متحدکودککودک متهمکودک متهم به قتلکودک متهم به اعدامکودک مجرمکودک مجرمان در ایرانکودک مجرمان در ایران اعدامکودک محکوم به اعدامکودکان در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای حکم اعدام در ایرانازدواج کودکان در ایراناعدام کودکاعدام کودک مجرماعدام کودک مجرمان در ایراناعدام کودکاناعدام کودکان در ایراناعدام کودکان در ایران در ایراناعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان مرکزی سنندجاعدام در زندان سقزاعدام در زندانهای ایراناعدام سلب حیاتاعدام شایان سعیدپورحقوق کودکان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی کودکان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایراندانیال زین العابدینیدانیال زین‌العابدینزندان مهابادزندان سقزسازمان مللسازمان ملل متحدسازمان حقوق بشر در ایرانشکنجه زندانیانشکنجه زندانیان در ایرانشکنجه زندانیان در زندانهای ایرانشایان سعیدپورشایان سعیدپور کودک مجرمصدور احکام اعدام برای کودکان در ایرانضرب و شتم دانیال زین العابدین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: