•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

آزادی مهراوه خندان پس از تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت

0
565

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, مهراوه خندان, فرزند نسرین ستوده پس از انتقال به شعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهران و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۳ عصر امروز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, مهراوه خندان, پس از بازداشت توسط ۵ تن از ماموران امنیتی و انتقال به شعبه بازپرسی دادسرای امنیت و تفهیم اتهام توهین به ماموران در حین انجام وظیفه با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

رضا خندان, در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “امروز صبح ۵ تن از ماموران امنیتی در حالی که مشخص بود با برنامه ریزی قبلی و انگار برای بازداشت یک متهم با جرائم بسیار سنگین آمدند پس از به صدا درآوردن زنگ خانه و ادعای اینکه خواستار صحبت با مدیر ساختمان هستند وارد مجتمع مسکونی شده و پس از مراجعه به واحد محل سکونت مهراوه را به ادعای اینکه با ماموران امنیتی در حین انجام وظیفه درگیر شده بازداشت و به شعبه بازپرسی دادسرای امنیت منتقل کردند و پس از تفهیم اتهام « توهین به ماموران در حین انجام وظیفه » توسط بازپرس فدائی, با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد”. 

صبح امروز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, مهراوه خندان, فرزند نسرین ستوده در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی در تهران بازداشت شد.

مهراوه خندان, در حالی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد که مادرش نسرین ستوده, وکیل دادگستری و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین از تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹ در اعتراض به نقض حقوق بشر و با هدف در خواست برای آزادی زندانیان سیاسی و برخورداری زندانیان از حق آزادی مشروط, حق درمان و سایر حقوق شهروندی زندانیان اعلام اعتصاب غذا کرده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: