•                  
شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹
شنبه, آگوست 8

جلسه محاکمه مهرداد گریوانی, فعال مدنی برگزار خواهد شد

0
380

حقوق بشر در ایران – “مهرداد گریوانی”، فعال مدنی، ساکن تهران با توجه به ابلاغیه دریافتی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” به تاریخ رسیدگی ۱ مرداد ماه سالجاری احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی هفته های اخیر, “مهرداد گریوانی”, فعال مدنی, ساکن تهران, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” از بابت رسیدگی به پرونده این فعال مدنی در آن شعبه به تاریخ رسیدگی ۱ مردادماه ۱۳۹۸احضار شد. مهرداد گریوانی از بابت پرونده مفتوحه خود پیش از این در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه سالجاری به شعبه مذکور احضار شده بود. 

این فعال مدنی, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام خبر احضار به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران از برگزاری جلسه محاکمه توسط “ابوالقاسم صلواتی” اطلاع رسانی کرد. 

در احضاریه ای که به دست این فعال مدنی رسیده آمده‌است: نتیجه عدم حضور جلب است و در صورتی که در موعد مقرر حاضر نشوید، دادگاه حکم غیابی صادر خواهد نمود!

مهرداد گریوانی, فعال مدنی از بابت اتهام؛ “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجی” در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, پس از حضور در محل شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران پس از ابلاغ کیفرخواست مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

این فعال مدنی  پیش‌تر به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، احضار شده‌ بود که پس از بررسی و صدور کیفرخواست، پرونده وی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد.

مهرداد گریوانی پیش از این  و در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۹۷ در صفحه توییتر خود و پس از حضورش در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب از اتهام اجتماع و تبانی جهت انجام جرم بر ضد امنیت داخلی یا خارجی کشور خبر داده‌بود.

رسانه‌های وابسته به سپاه، در دی‌ماه ۱۳۹۵ با انتشار خبری در رابطه با «مهرداد گریوانی»، عنوان کرده‌بودند که این فعال مدنی با برخی رسانه‌ها همکاری داشته است.

هر چند این فعال مدنی و دانشجویی، چندی بعد با صدور تکذیبیه‌ای عنوان کرد: “با هیچ رسانه‌ای همکاری ندارد”، اما بازداشت این دانشجوی اهل قم در دستور کار نیروهای امنیتی سپاه قرار گرفت و در ۷ بهمن ۱۳۹۵ از سوی اطلاعات سپاه بازداشت و به بند دو-الف زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی در تاریخ  ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ به بند ۲۴۰ زندان اوین انتقال یافت و علیرغم وضعیت نامناسب جسمی مهرداد گریوانی در بند ۲۴۰ زندان اوین  درسلول انفرادی نگهداری می‌شد و روحیه‌اش به شدت ضعیف شده بود. شدت فشارهای وارده روحی بر این فعال مدنی به حدی بود که وی دچار بیماری فراموشی شده بود و حتی بعضی اسامی را کاملا فراموش کرده بود. 

نهایتا این فعال مدنی پس از تحمل ۱۶۰ روز سلول انفرادی در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۹۶، با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

نیروهای امنیتی سپاه، در زمان بازداشت، وسایل شخصی او از جمله تلفن همراه، لپ تاپ، هارد اکسترنال و… را ضبط کردند.

سرکوب فعالان مدنی و اعمال محدویتهای شهروندی بر این افراد از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر، همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق ازادی افراد در انتشار افکار و نظریات خود بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حقوق شهروندی از جمله حق کار نیز در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشرنیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: