•                  
دوشنبه , ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹
دوشنبه, ژوئن 1

صدور حکم حبس برای مختار زارعی, روزنامه نگار ساکن سنندج

0
414

حقوق بشر در ایران – شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج با صدور حکمی, مختار زارعی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای, ساکن این شهر را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۷ تیرماه ۱۳۹۸, “مختار زارعی”, روزنامه نگار و فعال رسانه ای, ساکن سنندج, با صدور حکمی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به ریاست “قاضی سعیدی” از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلسه رسیدگی به اتهامات “مختار زارعی” پیش از این و در تاریخ های ۱۸ اردیبهشت و ۲۵ خردادماه سالجاری برگزار شده بود. لازم به ذکر است از محکومیت “خالد حسینی, فعال کارگری” و هم پرونده ای “مختار زارعی” اطلاعی در دست نیست. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج, مختار زارعی, روزنامه نگار طی ۲ جلسه دادرسی از بابت پرونده ای که در اواسط اسفند ماه ۱۳۹۷بطورغیابی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود با توجه به درخواست واخواهی و بررسی مجدد و ارائه دفاعیات وی طی ۲ جلسه دادرسی به تحمل ۱ سال حبس تعزیر محکوم شد. 

“مختار زارعی, روزنامه نگار” و “خالد حسینی, فعال کارگری” پیش از این و از بابت همین پرونده در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, به اتهام “اجتماع و تبانی” از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست “قاضی سعیدی” مورد محاکمه قرار گرفته بودند اما از آنجائی که سندی مبنی بر اثبات اتهام “اجتماع و تبانی” برای “مختار زارعی, روزنامه نگار” و هم پرونده ای دیگر وی “خالد حسینی, فعال کارگری”از سوی دادگاه در دست نبود لذا قاضی دادگاه هر ۲ نفر این افراد را با اتهام جدید “تبلیغ علیه نظام” مورد محاکمه قرار داده بود. 

لازم به ذکر است, مختار زارعی و خالد حسینی, ساکن سنندج پیش‌تر و طی حکمی بصورت غیابی از سوی شعبه مذکور بابت اتهام «اجتماع و تبانی» از طریق تبلیغ برای اعتصاب عمومی در کردستان هر یک به تحمل۳ سال «حبس تعزیری» محکوم شده بودند. 

جلسه دادرسی مجدد “مختار زارعی, روزنامه نگار و فعال مدنی” و “خالد حسینی, فعال کارگری” ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۸, توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج برگزار شد و این جلسه تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت، قاضی پرونده با توجه به اینکه اتهام این افراد “اجتماع و تبانی به‌قصد بر هم زدن امنیت ملی” بود و مستندات لازم برای اثبات این اتهام وجود نداشت، اتهام  “تبلیغ علیه نظام” و “اخلال در نظم عمومی” از طریق تلاش برای جلوگیری از حکم اعدام رامین حسین پناهی، لقمان و زانیار مرادی را متوجه “مختار زارعی” و “خالد حسینی” دانست که پس از دفاع آنان و با درخواست وکیل مدافع این افراد ادامه جلسه دادرسی این شهروندان به جلسه دیگری موکول شده بود. 

خالد حسینی, فعال کارگری و مختار زارعی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای, در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۷، و در پی تجمعات اعتراضی در کردستان که به دلیل اجرای حکم اعدام رامین حسین پناهی, زانیار مرادی و لقمان مرادی صورت گرفته بود توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۲ شهریور ماه همان سال با قید وثیقه ۳۰ میلیون تومانی به همراه مختار زارعی و مظفر صالح نیا از زندان مرکزی سنندج به صورت موقت آزاد شده بود. 

سرکوب فعالان مدنی و مطبوعات و فضای مجازی در ایران مصداق بارز و آشکار نقض حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار آزادانه و بدون مزاحمت و ملاحظات مرزی افکار و عقاید و نظریات آنها به هر طریق ممکن تاکید کرده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: