•                  
شنبه , ۰۳ اسفند , ۱۳۹۸
شنبه, فوریه 22

جلسه دادرسی توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی برگزار شد

0
230

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات “توحید امیر امینی” و “کیانوش اصلانی”, دو تن از فعالان ملی مدنی محبوس در زندان اوین روز گذشته از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. جلسه ابلاغ کیفرخواست برای این ۲ فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۸ توسط شعبه مذکور برگزار شده بود و به هر ۲ نفر آنها یک نسخه کپی شده از کیفرخواست تحویل گردید. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱ تیر ماه ۱۳۹۸, “توحید امیر امینی” و “کیانوش اصلانی”, دو تن از فعالان ملی مدنی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” با حضور هر ۲ نفر این افراد و کارشناسان وزارت اطلاعات برگزار شد. این ۲ فعال ملی مدنی از اسفندماه ۱۳۹۷ در زندان اوین و تحت بازداشت بسر می برند. مضمون کیفرخواست صادره برعلیه این ۲ فعال ملی مدنی از بابت پخش تراکت هائی با مضامین نقش زبان مادری بوده که این ۲ فعال ملی مدنی در تهران به هنگام پخش آنها توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شده بودند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ جلسه دادگاه بیشتر از طرح سوال حول اتهامات، اختصاص به نکته نظرات ، پیشنهادات و سوالات کارشناسان وزارت  اطلاعات سپری شد؛

از جمله اتهامات منتسبه بر این ۲ فعال ملی مدنی ” اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام ” بوده که هر ۲ نفر این افراد ضمن رد آنها، در مقام دفاع از اقداماتشان مبنی بر تکثیر بروشورهای مرتبط با “روز جهانی زبان مادری” برآمدند. 

کارشناسان وزارت اطلاعات در یکی از سئوالات: نظر توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی را درباره آشتی ملی و چگونگی دستیابی به این امر جویا شدند که “توحید امیر امینی, ۲ عامل “نقض حقوق شهروندی” و “سرکوب سیستماتیک حقوق اتنیکها در ایران” را از موانع تحقق آن دانسته است.

کارشناسان وزارت اطلاعات راجع به “عباس لسانی”, فعال ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی اردبیل را جویا شدند  که هر ۲ متهم پرونده بیان داشته‌اند: “عباس لسانی هر روز تکثیر می‌شود چون خواست حقوق زبانی و ملی ترکها هر روز در حال تکثیر شدن است”.

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به طولانی شدن روند دادرسی در این جلسه “ایمان افشاری” بعنوان قاضی پرونده و با توجه به کافی نبودن دفاعیات جهت اخذ تصمیم برای صدور رای زمان رسیدگی دیگری را بعنوان جلسه دوم دادرسی تعیین کردکه طی روزهای آینده برگزار خواهد شد. 

کیانوش اصلانی و توحید امیر امینی در شامگاه ۱ اسفند ۱۳۹۷ در میدان انقلاب تهران توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شدند. دو ساعت بعد از بازداشت این افراد, ماموران وزارت اطلاعات به محل کار توحید امیر امینی مراجعه کرده و آنجا را بطور کامل مورد تفتیش قرار داده بودند. پس از تماس تلفنی کوتاهی که کیانوش اصلانی در دومین روز بازداشت با خانواده خود داشت مشخص شد به زندان اوین و بند ۲۰۹ منتقل شده اند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه کیانوش امیر اصلانی در تاریخ ۱۴ فروردین ماه و توحید امیر امینی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین به بند ۴ در این زندان منتقل شدند.

جلسه ابلاغ کیفرخواست توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۸, پس از حضور هر ۲ نفر این افراد در محل شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود و به هر ۲ نفر آنها یک نسخه کپی شده از کیفرخواست تحویل گردیده بود و به آنها ابلاغ شده بود که برای تاریخ ۱ تیر ماه جلسه دادرسی بر پرونده مفتوحه آنها برگزار خواهد شد. 

کیانوش اصلانی دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه آزاد تهران در مقطع کارشناسی ارشد و توحید امیر امینی نیز به علت اشتغال ساکن شهر تهران است.

توحید امیرامینی دارای سوابق متعدد فعالیت و بازداشت است، از جمله می توان به بازداشت او در مراسم قلعه بابک و همین طور محاکمه او به دلیل روشن کردن شمع برای حادثه دیدگان قطار تبریز-مشهد اشاره کرد.

 همچنین بابت دو مورد اتهامی جداگانه در خصوص اعتراض به برنامه تلویزیونی فیتیله که بسیاری معتقد بودند در آن به ترک‌های ایران اهانت شده است و همینطور نمایش یک پلاکارد در حمایت از عباس لسانی، دیگر فعال مدنی دربند به مجموعا ۶ ماه حبس و شلاق محکوم شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌ زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: