•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 2

برگزاری سومین روز از تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

0
857

حقوق بشر در ایران – روز جاری و در سومین روز از تجمعات اعتراضی شهروندان در شهرهای مختلف کشور که در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی شهروندان و از ۲ روز قبل که در پی افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین منجر به شکل گیری این تجمعات شد در شهرهای مختلف درگیری بین شهروندان معترض و نیروهای امنیتی در جریان می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری روز سوم از تجمعات اعتراضی که از زمان اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین در ایران شکل گرفت بسیاری از شهروندانی که در این تجمعات حاضر شده بودند توسط ماموران امنیتی با باتوم و یا روشهای دیگر مورد ضرب و شتم قرار گرفته و برخی از این آنها بازداشت شدند و یا احکام بازداشت آنها توسط مراجع قضائی و امنیتی صادر شده  و در برخی دیگر از شهرها گزارشاتی از کشته شدن شهروندان گزارش شده است. 

براساس اعلام “نورالله طاهری” فرماندار شهرستان شهریار در مصاحبه با فارس در جریان تجمعات اعتراضی روز گذشته و امروز دستکم ۸۰ نفر از شهروندان معترض در این تجمعات اعتراضی توسط نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شدند.

این مقام نزدیک به حکومت ایران در ادامه ادعا کرد که افراد بازداشت شده عمدتا غیربومی هستند. 

همچنین روز گذشته و در جریان برگزار تجمع اعتراضی در شهرستان شهریار ۱ نفر از شهروندان در پی شلیک گلوله از سوی ماموران امنیتی جان سپرد. 

همچنین خبرگزاری فارس بنقل از “علیرضا آقاجری”, دادستان شهر پردیس اعلام کرد؛ تعداد بازداشت شدگان در شهر پردیس و بومهن را ۲۳ نفر اعلام کرده است. 

بنا بر اعلام دادستان عمومی و انقلاب شهرستان رباط کریم ۳۴ نفر بنا بر ادعای این مقام قضائی به جرم “اختلال در نظم و آسایش عمومی” و “آسیب رساندن به اموال عمومی” در شهرستان رباط کریم توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. 

از سوی دیگر رئیس حوزه قضائی شهر رودهن از صدور حکم قضائی مبنی بر بازداشت دستکم ۲۶ نفر از شهروندان معترض که در جریان تجمعات اعتراضی روز گذشته و امروز حاضر شده بودند خبر داد و اعلام کرد افراد فوق در صورت مشاهده از سوی هر یک از ارگانهای امنیتی بازداشت و تحویل مراجع قضائی خواهند شد. 

ادعاهای مقامهای امنیتی و قضائی مبنی بر غیربومی بودن شهروندان بازداشت شده در جریان این تجمعات اعتراضی که به دلیل گرانی قیمت بنزین و وضعیت بد معیشت شهروندان ایران در حالی عنوان می شود که تمامی این شهرها جزئی از شهرستانهایی هستند که در ۳۲ استان کشور ایران قرار گرفته اند  و با توجه به تائید آنها مبنی بر ایرانی بودن افراد بازداشت شده این نمی تواند سندی مبنی بر آنچه مقامهای مسئول و امنیتی در جمهوری اسلامی مدعای آن را دارند باشد چرا که افراد بازداشت شده بعنوان شهروندان ایران در همه ۳۲ استان باید از حقوق شهروندی برابر منطبق با اصول مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر برخوردار باشند چرا که در داخل ایران هستند.

خبرگزاری ایسنا که از رسانه های داخلی ایران می باشد از استعفای “محمد قیسم عثمانی”، اولین نماینده اهل سنت شهرستان بوکان در مجلس شورای اسلامی خبر داد. این نماینده مجلس در نطق خود پیش از استعفای خود اعلام کرد: “برای این که اعلام کنم در این تصمیم نقشی نداشته‌ام استعفای خود را تقدیم هیئت رئیسه می‌کنم.” ایلنا نیز در گزارشی از احتمال استعفای محمود صادقی، نماینده تهران خبر داده است.

همچنین وبسایت انتخاب اعلام کرد “محمود صادقی” قرار بوده استعفای خود را در جلسه نوبت عصر در اعتراض به نادیده گرفتن مجلس در تصمیمات مهم به هیات رئیسه تحویل دهد که گفته می‌شود برخی دیگر از نمایندگان نیز با وی همراهی خواهند کرد.

حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی هم در مصاحبه با فارس ضمن نسبت دادن تجمعات اعتراضی شهروندان به “ضدانقلاب” و افراد به گفته وی “معاند” ادعای سرکوب شهروندان معترض را تائید کرد.

این مقام امنیتی گفت: “نهادهای امنیتی و انتظامی کشور، این افراد را شناسایی و در موعد مقرر به سزای اعمال خود خواهند رسید.” محمد محمودی شاه‌نشین، سخنگوی هیات رئیسه مجلس به نقل از دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز برخی از بازداشت شدگان را وابسته به سازمان مجاهدین، برخی را “اوباش” و تعدادی را نیز مردم عادی خواند.

همچنین خبرگزاری فارس در گزارشی دیگر با تایید گستردگی اعتراضات دیروز در سراسر کشور نسبت به اعتراضات دیماه سال ۹۶، از برگزاری تجمع اعتراضی در ۱۰۰ شهر کشور خبر داده است. در ادامه نیز از به آتش کشیده شدن و غارت بیش از ۱۰۰ بانک و ۵۷ فروشگاه بزرگ در کشور و حمله به انبارهای نفتی و مقرهای نظامی خبر داد. این درگیری‌ها در جریان جلوگیری از انفجار انبارهای نفتی و خلع سلاح مقرهای نظامی به وقوع پیوسته است. خبرگزاری فارس این تجمعات را به افراد آموزش دیده نسبت داده است.

همچنین فارس در این گزارش، تعداد کل معترضان از شب جمعه تاکنون را در مجموع ۸۷۴۰۰ نفر برآورد کرده است که از این تعداد حدود ۸۲۲۰۰ نفر را مرد و ۵۲۰۰ نفر را زن تخمین زده است.

خبرگزاری فارس که نزدیک به نهادهای امنیتی در ایران است، از بازداشت نزدیک به ۱۰۰۰ نفر در سراسر کشور در تجمعات روزهای اخیر خبر داده است. دادستان عمومی و انقلاب یزد نیز از بازداشت بیش از ۴۰ نفر در این شهر در جریان اعتراضات خبر داد. باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از ضیاالدینی دادستان بم از بازداشت ۱۵ تن در جریان تجمعات روز گذشته در بم خبر داده است.

امروز یکشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, دادستان عمومی و انقلاب استان یزد با اعلام خبر بازداشت ۴۰ نفر در این استان در جریان این دور از  تجمعات اعتراضی خبر داد و گفت؛ در چند نقطه از شهر عده‌ای به ادعای این مقام امنیتی “فرصت‌طلب و معاند” به جمع مردم پیوستند و با انجام اقدامات هنجارشکنانه، اهداف دیگری را دنبال می کردند.

یک شهروند ساکن تبریز در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام خبر بازداشت  بسیاری از  شهروندان معترض در جریان این تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف استانهای آذربایجان شرقی و غربی از قبیل ارومیه, تبریز, زنجان, قوشاچای و سلماس که از ۲ روز پیش برگزار شد خبر داد و اسامی ۴ نفر از افراد بازداشت شده در این تجمعات را با هویتهای: “غفار رضاییان شهروند ساکن زنجان”, “فراز نوروزی شهروند ساکن تبریز”, “احمد عابدی و توحید خادمی شهروند ساکن شهرستان قوشاچای”, اعلام کرد و گفت شهروندان حاضر در این تجمعات اعتراضی توسط ماموران امنیتی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و سپس بازداشت شدند و از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست.

همچنین محمدحسین قاسم پور، دادستان عمومی و انقلاب رباط کریم نیز از بازداشت ۳۴ معترض “به جرم آسیب رساندن به اموال عمومی، اختلال در نظم عمومی و اغتشاش” خبر داد.

از سوی دیگر، محمد محمودآبادی، سرپرست فرمانداری سیرجان، نیز کشته شدن یکی از حاضران در تجمع‌های این شهر در استان کرمان را تایید کرد.

لازم به ذکر است، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدون اعلام قبلی از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در کشور خبر داد و گفت که این تصمیم مصوبه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در حکومت ایران صورت گرفته است. بر این اساس بنزین سهمیه‌ای با افزایش ۵۰ درصدی به قیمت هر لیتر هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد با افزایش سه برابری به قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان عرضه خواهد شد.

این خبر در حالی عنوان شد که پیشتر در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸،بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران همزمان با اعلام خبر کشف میدان جدید نفتی ایران، خبرهای افزایش قیمت بنزین در سال جاری را شایعات اعلام کرده و گفت: هر وقت دستوری به ما داده و ابلاغ شد به اطلاع مردم می‌رسانیم.

این اعتراضات در حالی در نقاط مختلف ایران برگزار می شود که امروز حسن روحانی، رییس جمهور ایران در خصوص افزایش قیمت بنزین مدعی شده است: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه است و درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین بین شصت میلیون نفر توزیع می‌شود و “ریالی از این پول به خزانه نخواهد رفت”.

روحانی گفت با اینکه دولت مشکلات مالی دارد اما “هیچ کس تصور نکند چون شرایط اقتصادی دولت سخت شده دست به این اقدام زده است.

محمد جعفر منتظری در حالی که شهروندان در اعتراض به بحرانهای اقتصادی و برای مطالبه گری در راستای حقوق شهروندی شان این تجمعات اعتراضی را برگزار کردند از این شهروندان معترض با عنوان “اخلال گر” یاد کرد و مدعی شد ریشه این تجمعات از خارج از کشور و از سوی گروههای به ادعای وی “معاند نظام” نشات گرفته است.

این اعتراضات در حالی در نقاط مختلف ایران برگزار می شود که “حسن روحانی”، رییس جمهور ایران در خصوص افزایش قیمت بنزین مدعی شده است: افزایش نرخ بنزین به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه است و درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین بین شصت میلیون نفر توزیع می‌شود و “ریالی از این پول به خزانه نخواهد رفت”.

حقوق بشر در ایران از اولین روز این اعتراضات این تجمعات اعتراضی را از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب ۲ گزارش به تفسیر منتشر کرده است. 

 “ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.