•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

محکومیت ۷ تن از فعالان صنفی فرهنگیان در خراسان شمالی مجموعا به ۴۱ سال حبس تعزیری و ۲۲۲ ضربه شلاق

0
930

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بجنورد و همچنین دادگاه انقلاب شهرستان بجنورد, از توابع استان خراسان شمالی با صدور احکامی جداگانه,  محمد «مصطفی» رباطی, حمیدرضا رجائی, سعید حق پرست, علی فروتن, حسن جوهری, محمدرضا رمضان زاده و حسین رمضان پور, هفت تن از فعالان صنفی فرهنگیان که در جریان تجمعات صنفی فرهنگیان کشور از سوی ارگانهای امنیتی بازداشت شده بودند را در مجموع به  تحمل ۴۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری، ۲۲۲ ضربه شلاق و ۳ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانون صنفی معلمان ایران, امروز چهارشنبه ۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, محمد «مصطفی» رباطی, حمیدرضا رجائی, سعید حق پرست, علی فروتن, حسن جوهری, محمدرضا رمضان زاده و حسین رمضان پور, هفت تن از فعالان صنفی فرهنگیان که در جریان تجمعات سراسری فرهنگیان در مهر و آبان ماه سال ۱۳۹۷,  از سوی ارگانهای امنیتی بازداشت شده بودند از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بجنورد و همچنین دادگاه انقلاب شهرستان بجنورد, از توابع استان خراسان شمالی از بابت اتهامات “تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی”, “توهین به مسئولان” و”نشر اکاذیب”  در مجموع به تحمل ۴۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری، ۲۲۲ ضربه شلاق و ۳ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

براساس حکم صادره از سوی دادگاه انقلاب بجنورد: “محمدرضا رمضانزاده, مسئول هیات مدیره انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی, از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” در مجموع  به تحمل ۱۳ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، و همچنین محرومیت از عضویت در فعالیتهای صنفی و حزبی و گروهی محکوم شد. همچنین حسین رمضانپور, از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” در مجموع  به تحمل ۸ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و همچنین محرومیت از فعالیتهای حزبی محکوم شد. حمیدرضا رجایی, دیگر معلم و فعال صنفی و از متهمان این پرونده از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, در مجموع  به تحمل ۴ سال حبس تعزیری و محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها محکوم شد. علی فروتن, مصطفی رباطی, سعید حق پرست, حسن جوهری, از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” هر یک در مجموع به تحمل ۳ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند”. 

همچنین این فعالان صنفی در پرونده ای دیگر از بابت اتهامات “تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی”, “توهین به مسئولان” و”نشر اکاذیب” از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بجنورد به تحمل احکام حبس تعزیری محکوم شدند. براساس حکم صادره توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بجنورد؛ “محمدرضا رمضانزاده, مسئول هیات مدیره انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی, از بابت اتهامات “خیانت در امانت” و “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” در مجموع به تحمل ۲ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۳ میلیون تومان جریمه نقدی, همچنین حسین رمضانپور, از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی فرهنگیان خرسان شمالی از بابت اتهامات “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “توهین به مسئولان” به ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد. همچنین سعید حق پرست، علی فروتن، حمیدرضا رجائی, مصطفی رباطی و حسن جوهری از اتهامات مذکور توسط مذکور توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بجنورد تبرئه شدند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۸, جلسه دادرسی بر پرونده محمد «مصطفی» رباطی, حمیدرضا رجائی, سعید حق پرست, علی فروتن, حسن جوهری, محمدرضا رمضان زاده و حسین رمضان پور, هفت تن از فعالان صنفی و اعضای انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی, از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بجنورد از توابع استان خراسان شمالی به ریاست “قاضی جوان” از بابت اتهامات “تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی”, “توهین به مسئولان” و”نشر اکاذیب” برگزار شده بود. 

یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام خبر جلسه برگزاری دادرسی بر پرونده این فعالان صنفی گفته بود: “در حالی هر ۷ نفر این فعالان صنفی فرهنگیان در جلسه اول دادرسی حاضر شدند که حتی از محتویات پرونده و کیفر خواست صادره بر علیه خود نیز هیچگونه اطلاعی نداشتند و ارگانهای قضائی بدون در نظر گرفتن حق این افراد مبنی بر اطلاع داشتن از اتهامات و مضمون کیفرخواست صادره بواسطه مطالعه پرونده از سوی وکیل مدافع این افراد و یا خود این ۷ فعال صنفی فرهنگیان, به بهانه امنیتی بودن اتهامات, امکان مطالعه و دسترسی به پرونده از سوی این افراد و یا وکیل مدافع آنها میسر نشد”. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۵ خردادماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی از ابلاغ تاریخ جلسه دادرسی به هر ۷ نفر این فعالان صنفی فرهنگیان ساکن خراسان شمالی اطلاع رسانی کرده بود. 

این فعالان صنفی فرهنگیان همچنین از سوی هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری آموزش و پرورش نیز محاکمه شده و بعضا به صورت کتبی و یا شفاهی با تذکر و توبیخ روبرو شده اند.

“محمدرضا رمضان زاده”، دبیر انجمن صنفی معلمان استان خراسان شمالی، با حکم صادره توسط هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری آموزش پرورش به بازنشستگی پیش از موعد با تقلیل یک گروه محکوم شده است. تقلیل گروه به حالتی گفته می شود که در آن حقوق و مزایای بازنشستگی فرد به طبقه شغلی پایین تر کاهش پیدا می کند.

همچنین “حسین رمضان پور” دیگر عضو این کانون نیز از سوی این شورا با حکم تبعید به مدت ۱ سال به شهرستان مانه و سملقان روبرو شد. “سعید حق پرست” دیگر فعال صنفی و از اعضای هیئت مدیره کانون صنفی بجنورد نیز به صورت کتبی از طرف شورای تخلفات مورد توبیخ قرار گرفت.

“محمدرضا رمضانزاده”، مسئول شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی ایران در تاریخ ۲۲ مهرماه ۱۳۹۷ و در جریان تحصن سراسری معلمان در شهرستان بجنورد بازداشت و در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

از سوی دیگر “سعید حق پرست”, از اعضای هیئت مدیره کانون صنفی معلمان بجنورد از سوی شورای تخلفات اداری به صورت کتبی مورد توبیخ قرار گرفت و “حسین رمضان پور”، دیگر عضو هیئت مدیره این کانون نیز توسط هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری به ۱ سال تبعید به شهرستان مانه و سملقان در استان خراسان شمالی محکوم شد.

حائز اهمیت است؛ فرهنگیان بازنشسته در آبان ماه سال ۱۳۹۷, در استان‌های یزد ، تهران ، همدان ، مازندران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی ، کرمانشاه ، اصفهان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، البرز، گیلان ، فارس و .سایر شهرها و استانهای کشور دست به تجمع زدند. 

فرهنگیان ایران طی سه دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و۲۳ مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳ آبان ماه در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

معلمان متحصن همچنین در طی تحصن های برگزار شده که از منظر حکومت و ارگانهای امنیتی از آن با عناوین و اتهامات امنیتی یاد می‌شود نوشته‌هایی مانند “معلمان زندانی را آزاد کنید”، “ما به وضعیت معیشتی معترضیم”، “تفاوت آری تبعیض خیر”، “تامین تضمین بودجه عادلانه”، “روحانی-لاریجانی، کو نظام هماهنگ”، “نه به طرح معلم تمام وقت”، “لغو اختلاف طبقاتی”، “ارتقای منزلت و معیشت معلمان”، “نه به آموزش خصوصی”، “آموزش رایگان حق فرزندان ایران”، “آموزش زبان مادری”، “ایمن سازی مدارس”، “توقف پرونده سازی برای فعالان صنفی” ، “ما به وضعیت آموزشی معترضیم” ، “احضار معلمان را متوقف کنید” و … در دست داشتند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.
همواره برای سرکوب گسترده فعالان صنفی در ایران توام با بازداشتهای فراقانونی و صدور احکام سنگین حبس برای فرهنگیان همراه بوده است که در این بین افرادی همچون, اسماعیل عبدی , محمود بهشتی لنگرودی, محمد حبیبی که در زمینه استیفای حقوق جامعه معلمان ایران تلاش می‌کردند بازداشت و به حبسهای طویل المدت محکوم شدند .

برچسب هامحاکمهسرکوب معلمان ایرانکانون صنفی فرهنگیان ایرانتجمعات اعتراضی فرهنگیان ایراندادگاه کیفری ۲اعتراضات فرهنگیان ایرانآزادی بیان در ایرانتحصن اعتراضی فرهنگیان ایراناعتصاب فرهنگیان ایرانتحصن سراسریشورای تشکلهای صنفی فرهنگیان ایرانمحمدرباطیمعیشت فرهنگیان ایرانخراسان شمالیسرکوب معلمان در ایرانتحصن فرهنگیان ایرانتشکل‌های صنفی فرهنگیان ایرانتحصن سراسری فرهنگیان ایرانفعالان فرهنگیان ایرانمحمد رباطیخراسان شمالی فرهنگیانحبس تعزیریفرهنگیمحمدرضا رمضان زادهتحصن سراسری معلمان ایرانفعالان صنفی فرهنگیانحمیدرضا رجاییحمیدرضارجائیدادگاه کیفریفرهنگیان ایرانتحصن سراسری معلمانسعید حق پرستفعال صنفی فرهنگیان ایرانمصطفی رباطیسرکوب فرهنگیان در جمهوری اسلامیسعیدحق پرستاستان خراسان شمالیمعلمان ایرانمحمدرضا رمضانزادهعلی فروتنسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانکانون صنفی معلمان خراسان شمالیمعوقات مزدی فرهنگیان ایرانقاضی جوانمعلمشورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایرانشهرستان بجنوردحمیدرضا رجائیفعالان صنفی فرهنگیان ایرانفرهنگیان استان خراسان شمالیتحصن فرهنگیان در ایراندادگاه انقلاب بجنوردفعال صنفیسرکوب فرهنگیان ایرانتحصن فرهنگیانحسن جوهریتجمع فرهنگیان ایرانمعلمان استان خراسان شمالیجامعه فرهنگیان ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: