•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: نادر ریحانی, شهروند ساکن ماهشهر با تودیع وثیقه آزاد شد

0
572

حقوق بشر در ایران – روز سه شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, نادر ریحانی, شهروند ساکن کوره معشور واقع در شهرستان ماهشهر و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, نادر ریحانی, شهروند اهل شهرستان ماهشهر و ساکن کوره معشور در این شهرستان, که در آذر ماه سالجاری از بابت فعالیتهایی که در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری انجام داده بود توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان معشور ماهشهر آزاد شد. 

کریم دحیمی, از فعالان حقوق بشر اهواز با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام خبر آزادی این شهروند نوشت: “نادر ريحانى, ۳۲ساله, ساکن کوره, معشور « ماهشهر» بعد از اعتراضات آبان ماه در آذرماه سال جاری توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شده بود پس از تحمل ۵۰ روز بازداشت در بازداشتگاه اداره  اطلاعات و سپس ۳روز هم در زندان معشور در تاریخ ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ ميليون تومان آزاد شد”. 

لازم به ذکر است؛ نادر ریحانی,  در اواخر آذر ماه سالجاری توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تحمل ۵۰ روز سلول انفرادی به زندان معشور واقع در شهرستان ماهشهر منتقل شده بود. 

این شهروند اهل شهرستان ماهشهر, پیش از این و در تاریخ ۲۰ آذر ماه ۱۳۹۶, توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان در محل کار خود بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود.  

در توضیحاتی بیشتر پیرامون تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

لازم به ذکر است؛ بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398نافرمانی مدنی شهروندان در ایراننادر ریحانینادرریحانیگرانی قیمت بنزین در ایرانگرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانگرانی در ایرانگرانی در ایران فساد در ایرانآبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸اداره اطلاعاتاداره اطلاعات شهرستان ماهشهراعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات خیابانیاعتراضات خیابانی در ایراناعتراضات خیابانی روزانه در ایراناعتراضات خیابانی شهروندان در ایراناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸بازداشتبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان شهرستان ماهشهربازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تودیع قرار وثیقهتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات خیابانی در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانزندان معشورزندان معشور شهرستان ماهشهرسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: