•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

عدم اعلام نتیجه اعاده دادرسی به محمدصابر ملک رئیسی و بلاتکلیفی این زندانی سیاسی

0
503

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، در خواست اعاده دادرسی به پرونده محمدصابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی در تبعید و محبوس در زندان مرکزی اردبیل علیرغم گذشت نزدیک به ۳ ماه در دیوان عالی کشور بررسی نشده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، محمدصابر ملک رئیسی – فرزند: دادعلی، زندانی سیاسی اهل سیستان و بلوچستان و تبعیدی به اندرزگاه ۷ زندان مرکزی اردبیل که از مجموع حبس تعزیری ۱۵ ساله اش ۱۱ سال آن را سپری کرده پس از گذشت نزدیک به ۳ ماه از تحویل درخواست اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور و وعده های بازجویان اداره اطلاعات زاهدان و مسئولان قضائی این شهرستان برای پیگیری این درخواست اما این زندانی سیاسی در وضعیت بلاتکلیف در مورد نتیجه درخواست خود در زندان مرکزی اردبیل بسر می برد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “مسئولان قضائی بعنوان مجری و اداره اطلاعات زاهدان هم بعنوان ضابط این پرونده به خانواده محمدصابر ملک رئیسی وعده داده بودند که ظرف مدت ۳ ماه از تاریخ تحویل درخواست اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور این زندانی سیاسی می تواند پس از تائید درخواست با تودیع وثیقه آزاد شود اما روز ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۹ این مدت تعیین شده به اتمام می رسد و درخواست اعاده دادرسی هنوز بدون نتیجه مانده است. خانواده این زندانی سیاسی به اداره اطلاعات زاهدان که مراجعه کردند به آنها پاسخ واضحی داده نشد و آنها پس از مراجعه به دادگاه انقلاب زاهدان و دادستان این شهر هم نتوانستند به جواب قانع کننده ای برای اطلاع از نتیجه اعاده دادرسی به دست بیاورند.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “محمدصابر ملک رئیسی، در حالی حبس تعزیری ۱۵ ساله توام با تبعید را سپری می کند که طی این دوران که ۱۱ سال آن گذشته در محرومیت از حق مرخصی و حتی تائید درخواست آزادی مشروط روزها و شبها را گذرانده و طی این مدت مسئولان اداره اطلاعات زاهدان و مسئولان قضائی این شهر پیگیری جدی برای تائید حداقل خواسته این زندانی سیاسی که تائید و بررسی مجدد پرونده اش در دیوان عالی کشور هست نمی کنند”. 

محمدصابر ملک رئیسی، از جمله جوان ترین زندانیان سیاسی است که از تاریخ ۲ مهر ماه سال ۱۳۸۸ در حالی که فقط ۱۵ سال سن داشت در کودکی در پی پرونده سازی و گرو کشی اداره اطلاعات زاهدان بازداشت و به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شد. این زندانی سیاسی طی این دوران از حق مرخصی محروم بوده و با توجه به دوری مسافت از زاهدان تا شهرستان اردبیل فقط می تواند با تماس های تلفنی کوتاه و یا نامه با خانواده خود ارتباط برقرار کند. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۹، در نامه ای سرگشاده خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه به شرح مشکلات حقوقی در پرونده قضائی خود و سایر مشکلات و روند قضائی پرونده اش پرداخته بود. 

ملک رئیسی، در بخشی از نامه خود به رئیس قوه قضائیه نوشته بود: “این جانب از سن ۱۷ سالگی که در مقطع دوم دبیرستان محصل بودم به جرم و گناه نکرده توسط ماموران اداره اطلاعات دستگیر و به شدت شکنجه جسمی و روحی شدم. اعترافات به زور شکنجه به من دیکته می‌شد تا برای پرونده سازی شود. من به مدت ۲۱ ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان نگهداری شدم. به جرات می‌توانم قسم یاد کنم که در طول این ۲۱ ماه، به صورت میانگین هفته‌ای یک بار توسط ماموران مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفتم. آن هم به دلایلی مثل اعتراف گرفتن علیه خودم یا ترساندن تازه واردها یا حتی تفریحی و سرگرمی برای مامورین بازداشتگاه! شکنجه های من انواع متفاوتی داشت که وحشیانه ترین و غیرقابل تحمل ترین آنها شکنجه روی تختی به نام تخت معجزه بود و انصافا نیز معجزه می‌کرد! من دو بار به صورت رسمی و پنج یا شش بار برای ترساندنم به آن بسته شده ام تمام این پرونده سازی ها و فشارها برای آن بود که خانواده ام برادرم را که در خارج از کشور بود و فعالیت علیه نظام داشت را راضی برای برگشت به کشور و تسلیم کنند. همیشه پیش از تماس تلفنی و یا ملاقات با خانواده ام توجیه و تهدید می‌شدم تا برای متقاعد کردن خانواده ام جهت برگرداندن برادرم تلاش کنم. حتی گاهی پیش از تماس تلفنی با خانواده‌ام مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفتم تا با بغض و غم با آنها صحبت کنم و خانواده ام نگران وضعیتم شوند و برای بازگشت برادرم جدی باشند و تلاش کنند.”

در تاریخ ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۸، محمدصابر ملک رئیسی، در پرونده ای جدید با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل بر علیه محمدصابر ملک رئیسی عیناً تائید شد. 

محمدصابر ملک رئیسی، در تاریخ پایانی سال ۱۳۹۷، در بخش اول همین پرونده توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ اردبیل به ریاست قاضی عباس فیض الهی، با شکایت رئیس زندان اردبیل یعقوب سرباز جدا، به اتهام  نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر،  برابر با ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

دلیل بازگشائی این پرونده بر علیه محمدصابر ملک رئیسی نامه سرگشاده ای بود که این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۶، خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران با موضوعاتی از نقض حقوق اعمال شده بر زندانیان محبوس در زندان مرکزی اردبیل ارسال کرده بود که نوشتن این نامه برای امضاکنندگان آن تهدید، محرومیت و آزارهایی را از سوی پرسنل زندان در پی داشت.

پس از انتشار این نامه در تاریخهای ۲ و ۳ بهمن ماه ۱۳۹۶، محمدصابر ملک رئیس به همراه شیراحمد شیرانی،  دو زندانی سیاسی پس از احضار به دفتر قاضی ناظر بر زندان از بازگشائی پرونده بر علیه آنها به خاطر انتشار آن نامه مطلع و با اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اخبار خود و سایر زندانیان در شبکه های معاند نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام  تفهیم اتهام شدند. پرونده این دو زندانی پس از تفهیم اتهام با تعیین قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل ارجاع و این ۲ زندانی سیاسی در تاریخ های ۴ و ۵ اسفندماه ۱۳۹۶ به دادسرا منتقل و پس از اتمام مراحل بازپرسی به زندان اردبیل بازگردانده شدند. 

محمدصابر ملک  رئیسی در این نامه نوشته بود: “زندانیان به ظن تخلف در بند به قرنطینه‌ای در محوطه زندان که نوساز و مجهز به تجهیزات شکنجه است و نحوه نگهداری زندانی در آنجا با دستبند و پابند به صورت قلاب به کف زمین و دیوار یا صلیب انجام می‌گیرد منتقل شده و طبق رویه حاکم بر آنجا طی چهار مرحله مورد شکنجه قرار می‌گیرند که به اصطلاح مأموران زندان برایشان “جشن تولد” یا پذیرایی به عمل آمده است. حتی به اصطلاح اولین “جشن تولد” توسط شخص رئیس زندان “یعقوب سرباز جدا” به عمل آمده است”.

لازم به ذکر است محمد صابر ملک رئیسی، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۳۸۸، در سن ۱۵ سالگی توسط ماموران اداره اطلاعات زاهدان بازداشت و پس از تحمل ۱ سال سلول انفرادی و بازجوئی های فشرده توام با شکنجه به زندان زاهدان و پس از محاکمه با توجه به صدور حکم ۱۵ سال حبس تعزیری توام با تبعید به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد. 

محمدصابر ملک رئیسی, بارها اعلام کرده که بازجوئی های صورت گرفته از وی تحت فشارهای روحی و فیزیکی و توام با شکنجه و ضرب و شتم بوده اما دادگاه انقلاب زاهدان بدون توجه به تاکیدات این زندانی سیاسی وی را با هدف گروگان گیری برای دستیابی به برادرش عبیدالرحمن رئیسی، به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری توام با تبعید محکوم کرد. 

محمدصابر ملک رئیسی به عنوان یک نمونه کم سابقه در دهه اخیر، در سن ۱۵ سالگی بازداشت شد و آنطور که خود در نامه‌هایش گفته به خاطر فعالیت‌های یکی از برادرانش و در حالی که دستگاه امنیتی دسترسی به برادرش نداشت به عنوان گروگان دستگیر شد و مسئولان اداره اطلاعات زاهدان به دفعات به خانواده این زندانی سیاسی وعده دادند که در صورت تحویل دادن عبیدالرحمن رئیسی می توانند محمدصابر ملک رئیسی را آزاد کنند. 

برچسب هازاهدانمحمد صابر ملک رییسیسیستان و بلوچستاناستان سیستان و بلوچستاندیوان عالی کشورزندانی سیاسی بلوچدیوان عالی ایراننقض حقوق بشر در ایرانزندانیان سیاسیسرکوب شهروندان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندیدادستان عمومی و انقلابسرکوب شهرونداناداره اطلاعات زاهدانحقوق شهروندی در ایرانشهروندان بلوچگزارش نقض حقوق بشر در ایرانمحمدصابر ملک رییسیمحمد صابر ملک رئیسیمحمدصابر ملک رئیسیمحمد صابرسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیانسرکوب زندانیان سیاسی در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانشهروندان بلوچ در ایراندرخواست اعاده دادرسیمحرومیت از حقوق شهروندی در ایراننقض حوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان بلوچمحمدصابر ملکر ئیسیزندانیان سیاسی در ایرانمحمدصابررئیسیمحمد صابر رئیسیحق اعتراضمحمدصابرملک رئیسیزندانی سیاسی تبعیدیحبس توام با تبعیدسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانمحمدصابربازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدانسرکوب زندانیان سیاسیدرخواست آزادی مشروطسرکوب شهروندان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در سیستان و بلوچستانحبس تعزیری زندانیان سیاسیشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیصدور حکم حبس توام با تبعیدزندانی سیاسی محمدصابر ملک رئیسیمحمدصابر ملک رئیسی زندانی سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی درسرکوب زندانیان سیاسی ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانصدور حکم حبس و تبعیدشعبه دیوان عالی کشورسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیزندانی سیاسی محمد صابر ملک رئیسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: