•                  
یک شنبه , ۰۶ مهر , ۱۳۹۹
یکشنبه, سپتامبر 27

جلسه دوم واخواهی پرونده فرنگیس مظلوم برگزار خواهد شد

0
125

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، جلسه دوم واخواهی پرونده قضائی فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر سهیل عربی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مظلوم در مهر ماه سالجاری برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، ساعت ۹ صبح دوشنبه ۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر سهیل عربی، در دومین جلسه واخواهی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مظلوم محاکمه خواهد شد. جلسه اول واخواهی به پرونده این فعال مدنی در تاریخ ۴ شهریور ماه ۱۳۹۹ برگزار شده بود. فرنگیس مظلوم پیشتر توسط همین شعبه بصورت غیابی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس ابلاغیه صادره توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران که برای علی شریف زاده اردکانی، وکیل مدافع فرنگیس مظلوم ارسال شده فرنگیس مظلوم به همراه وکیل مدافع خود به این جلسه دادرسی فراخوانده شد. 

این فعال مدنی, در تاریخ ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مظلوم, بدون تشکیل جلسه دادرسی بصورت غیابی با اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم از طریق ارتباط گیری با سازمان مجاهدین خلق به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱سال حبس تعزیری شد.

فرنگیس مظلوم در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل خود در شهرک پرند بازداشت و به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد. این فعال مدنی در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شد. 

سرکوب فعالان مدنی و سیاسی و اعمال رفتارهای قهرآمیز بر علیه این دسته از شهروندان و بیان اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر ممنوعیت آن تاکیدی شده و بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین, بلاتکلیف نگه داشتن افراد در بازداشت ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنیزندانیان سیاسی و عقیدتیفعالان مدنیحقوق شهروندیمحاکمهنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندانیان سیاسینقض حقوق شهروندی در ایرانفرنگیس مظلوممادر سهیل عربیحقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانفعالان مدنی بازداشت شدهسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعال مدنی در ایرانحقوق شهروندی درایرانسرکوب فعالان مدنیعلی شریف زادهمحاکمه شهروندانزندانیان سیاسی در ایراناحضار و محاکمهفعالان مدنی در ایرانمحاکمه در دادگاهحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیبازداشت فرنگیس مظلومنقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایرانبیماری فرنگیس مظلوممادر سهیل عربی زندانی سیاسیاعتصاب غذای فرنگیس مظلوممحاکمه شهروندان در ایرانقاضی مظلومنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیفعالان مدنی در جمهوری اسلامیمحاکمه فعالان مدنی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۳۹۸شعبه۲۹دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و نه دادگاه انقلاب تهرانمحاکمه زندانیاناحضار و محاکمه شهروندانمحاکمه زندانیان سیاسیفرنگیس مظلوم فعال مدنیفرنگیس مظلوم مادر سهیل عربیعلی شریف زاده اردکانیمحاکمه فرنگیس مظلومفعال مدنی فرنگیس مظلومشعبه۲۹ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۹دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: