•                  
یک شنبه , ۲۸ دی , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 17

جلسه دوم واخواهی پرونده فرنگیس مظلوم برگزار خواهد شد

0
181

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، جلسه دوم واخواهی پرونده قضائی فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر سهیل عربی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مظلوم در مهر ماه سالجاری برگزار خواهد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، ساعت ۹ صبح دوشنبه ۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر سهیل عربی، در دومین جلسه واخواهی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مظلوم محاکمه خواهد شد. جلسه اول واخواهی به پرونده این فعال مدنی در تاریخ ۴ شهریور ماه ۱۳۹۹ برگزار شده بود. فرنگیس مظلوم پیشتر توسط همین شعبه بصورت غیابی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس ابلاغیه صادره توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران که برای علی شریف زاده اردکانی، وکیل مدافع فرنگیس مظلوم ارسال شده فرنگیس مظلوم به همراه وکیل مدافع خود به این جلسه دادرسی فراخوانده شد. 

این فعال مدنی, در تاریخ ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مظلوم, بدون تشکیل جلسه دادرسی بصورت غیابی با اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم از طریق ارتباط گیری با سازمان مجاهدین خلق به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۱سال حبس تعزیری شد.

فرنگیس مظلوم در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل خود در شهرک پرند بازداشت و به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد. این فعال مدنی در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شد. 

سرکوب فعالان مدنی و سیاسی و اعمال رفتارهای قهرآمیز بر علیه این دسته از شهروندان و بیان اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر ممنوعیت آن تاکیدی شده و بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین, بلاتکلیف نگه داشتن افراد در بازداشت ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافرنگیس مظلومفرنگیس مظلوم فعال مدنیفرنگیس مظلوم مادر سهیل عربیفعال مدنیفعال مدنی فرنگیس مظلومفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامیقاضی مظلوممادر سهیل عربیمادر سهیل عربی زندانی سیاسیمحاکمهمحاکمه فرنگیس مظلوممحاکمه فعالان مدنی در ایرانمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۳۹۸محاکمه در دادگاهمحاکمه زندانیانمحاکمه زندانیان سیاسیمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناحضار و محاکمهاحضار و محاکمه شهرونداناعتصاب غذای فرنگیس مظلومبیماری فرنگیس مظلومبازداشت فرنگیس مظلومحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانشعبه ۲۹دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و نه دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۹ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۹دادگاه انقلاب تهرانعلی شریف زادهعلی شریف زاده اردکانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: