•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, فوریه 7

انتقال حمزه درویش از زندان لاکان رشت به مکان نامشخص

0
884

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی زندان لاکان رشت، حمزه درویش، زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در این زندان را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، حمزه درویش، زندانی عقیدتی سنی مذهب، اهل شهرستان تالش و محبوس در اندرزگاه ۸ زندان لاکان رشت بدون اطلاع قبلی با چشم و دست و پای بسته به مکان نامعلومی منتقل شد. این انتقال در حالی صورت گرفته که حمزه درویش طی هفته های اخیر توسط ماموران اداره اطلاعات رشت مورد ضرب و  شتم قرار گرفته بود و در اعتراض به محرومیت از حقوق شهروندی خود اعلام اعتصاب غذا کرده بود. حمزه درویش در حال تحمل حبس تعزیری ۱۵ ساله خود است. 

براساس این گزارش، تماس تلفنی این زندانی سیاسی از روز پنجشنبه با خانواده اش به طور کامل قطع شده و روز یکشنبه هفته جاری یکی از هم بندی های وی در تماس تلفنی با خانواده حمزه درویش خبر انتقال فرزندشان با دست و پا و چشم بسته به مکان نامعلوم را به آنها اعلام کرد و خانواده حمزه درویش نگران وضعیت وی هستند.

این زندانی عقیدتی سنی مذهب، در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و نگهداری وی در میان مجرمان قتل, سرقت مسلحانه و سایر جرائم خطرناک و اعتراض وی برای بازگردانده نشدنش به زندان رجائی شهر کرج اعلام اعتصاب غذا کرد.

در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حمزه درویش, از اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج بدون اطلاع قبلی به بند قرنطینه زندان لاکان رشت منتقل شد. 

در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸, حمزه درویش, اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج به  شعبه ۴ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس » منتقل و از بابت پرونده ای که با شکایت الله کرم عزیزی و محمدی, رئیس حفاظت اطلاعات زندان رجائی شهر کرج با عناوین اتهامات “نشر اکاذیب” و “تشویش اذهان عمومی” بر علیه این زندانی عقیدتی تشکیل شده توسط بازپرس “حاجی مرادی”, تحت بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفت. 

در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۸, این زندانی عقیدتی سنی مذهب, در پی احضار به دفتر “حسن قبادی”, معاون زندان رجائی شهر کرج  با ضرب و شتم به سلول انفرادی منتقل شد. ضرب و شتم و انتقال “حمزه درویش”, به سلول انفرادی از بابت شکایت وی از “محمد گودرز”, رئیس اندرزگاه و “الله کرم عزیزی”, رئیس این زندان نسبت به جعل نامه و امضای این زندانی عقیدتی سنی مذهب و نامه سرگشاده ای که این زندانی عقیدتی از موارد نقض حقوق زندانیان توسط “الله کرم عزیزی”, رئیس زندان رجائی شهر نوشته بود صورت گرفت. 

این زندانی عقیدتی سنی مذهب, در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۸, در حالی که ۱۹ روز را در سلول انفرادی به صورت تنبهی و بدون دسترسی به امکاناتی از قبیل پتو, لباس گرم و غذای مناسب با توجه به سرمای شدید هوا در فصل زمستان سپری کرده بود به اندرزگاه محل اقامتش در زندان رجائی شهر بازگردانده شد. 

بازگرداندن حمزه درویش, به اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج در حالی صورت گرفت که حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, تداوم نگهداری این زندانی عقیدتی در سلول انفرادی زندان رجائی شهر کرج در وضعیت بسیار بد را اطلاع رسانی کرده بود. 

 همچنین پیشتر نیز یک منبع نزدیک به حمزه درویش, در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود؛ “پدر حمزه درویش در پی تماسهای مکرر با الله کرم عزیزی, رئیس زندان رجائی شهر و پیگیری وضعیت فرزندش در نهایت از وی خواسته شد که جهت اطلاع از حال فرزندش به زندان رجایی شهر مراجعه کند و با رئیس زندان ملاقات کند که متاسفانه با وجود طی کردن مسافت طولانی “از شهرستان تالش به تهران” جهت ملاقات با او راهی زندان رجایی شهر شده بود که متاسفانه اجازه ملاقات با الله کرم عزیزی, رئیس زندان رجائی شهر به وی داده نشد و پس از تاکیدهای فراوان از سوی وی “سیگارودی”, رئیس این زندان موافقت کرده بود که با وی ملاقات کند”. همچنین “پدر حمزه درویش به ناچار برای اینکه بتواند از وضعیت پسرش و نجات او کاری بکند به دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین مراجعه کرده بود و پس از صحبت با “محمد برائه”, رئیس شعبه ۱ اجرای احکام کیفری به وی گفته شده بود که انتقال فرزندش به سلول انفرادی بنا بر تصمیم مسئولان زندان رجائی شهر بوده است”. 

 در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, حمزه درویش در نامه ای سرگشاده با مضمون “قتل خاموش در زندان رجائی شهر کرج”, به مسائل و مشکلاتی که از زمان انتصاب “الله کرم عزیزی”, رئیس جدید زندان رجائی شهر کرج که پس از انفصال “غلامرضا ضیایی”, از سمت ریاست زندان رجائی شهر کرج وی بعنوان رئیس جدید در این زندان کار خود را آغاز کرد اشاره کرد. این زندانی عقیدتی در بخشی از این نامه به نصب و راه اندازی دستگاه « جمر » یا خط شکن برای کور کردن سیگنالهای دیتا و موبایل را بطور کامل شرح داده بود. 

پیرامون استفاده از دستگاه جمر یا خط شکن که برای کور کردن سیگنالهای تلفن همراه و دیتا از آن استفاده می شود حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۸ و در زمانی که ۳ ماه از نصب این دستگاه در زندان رجائی شهر گذشته بود گزارشی را به نقل از یک منبع مطلع به تفسیر منتشر کرده بود. 

در آن گزارش اشاره شده بود که در زندان رجائی شهر کرج با نصب یک دکل مخابراتی که با هدف کور کردن سیگنالهای تلفن همراه و دیتا در این زندان نصب شده تا از این طریق جلوی استفاده زندانیان از گوشی های تلفن همراه را بگیرند باعث بروز مشکلات جسمانی و بیماریهای جدیدی در بین زندانیان محبوس در این زندان شده است. 

لازم به ذکر است؛ دستگاههای کور کننده سیگنال موبایل و دیتا,  یکی از مورد بحث ترین عناصر الکترونیک در مخابرات و در بین مهندسین پزشکی و دانشمندان علم طب هست. نگرانی‌ها به این خاطر هستند که تلفن همراه از خود امواج الکترومغناطیسی در مقیاس مایکروویو ساطع می‌کند. پس با در نظر گرفتن همین نکته که خود تلفن همراه امواج فرکانس بالایی تولید می کنند که موجب آسیب به بدن انسان می شود، استفاده از  دستگاههای کور کننده سیگنال و دیتا به طور طبیعی موجب زیان خواهد شد.

پزشکان، حالت تهوع و پرخاشگری را ساده ترین عوارض این امواج معرفی کردند. اما در حالتهای پیشرفته، ضعف نخاعی، کمسویی چشم، اختلال حواس، روان‌پریشی و حتی در مواردی نازایی زنان و عدم امکان بارور سازی در مردان و حتی تولد نوزاد ناقص‌الخلقه را از عوارض این دستگاه معرفی نموده و برای استفاده از این دستگاه هشدار دادند. 

همچنین در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸, این زندانی عقیدتی سنی مذهب, بطور ناگهانی و به روشی خشونت آمیز با اجبار و تهدید از سوی مسئولان زندان رجائی شهر کرج, به زندان لاکان رشت منتقل شده بود و پس از ورود به بند قرنطینه زندان لاکان در پی اعلام اعتصاب غذا و اعلام اینکه نامه در خواست انتقال وی به آن زندان جعلی بوده و این زندانی عقیدتی از آن مطلع نبوده خواستار بازگشت به زندان رجائی شهر کرج شد و پس از چند روز اعتصاب غذا مجددا به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد.

این زندانی عقیدتی سنی مذهب, طی سالهای اخیر به دفعات با نامه نگاریهای متعدد به نهادها و مسئولان مربوطه, نسبت به تحمیل اتهام واهی شعارنویسی ، شکنجه ها و توهین هایی که در دوران بازداشت از جانب بازجویان اداره اطلاعات رشت به وی شده بود و عدم اعتبار اتهامات که در زیر شکنجه و تحت اکراه و به اجبار برای وی تشکیل شده شکایت کرده بود اما تاکنون کوچکترین اقدام و پیگیری نسبت به رسیدگی به وضعیت این زندانی عقیدتی صورت نگرفت. 

حمزه درویش, اهل شهرستان تالش, در پرونده‌ای پر ابهام از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی کشور” از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به تحمل ۱۸ سال حبس محکوم شد، و باید ۱۵ سال آن را در زندان سپری کند. 

این زندانی عقیدتی معتقد است: “تنها به علت عدم همکاری با وزارت اطلاعات به احکام زندان محکوم شده و در پرونده‌اش هیچگونه مشکل امنیتی وجود ندارد”.

وی بارها اظهار کرده که در سال ۱۳۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کردند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده و حتی این فرصت را داشته که با تامین ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود. 

این زندانی عقیدتی علاوه بر محرومیت از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است,  در سایه بی توجهی مسئولان زندان رجائی شهر هیچگونه تغییری در روند یا تقاضای اعاده دادرسی که این زندانی عقیدتی بر آن تاکید دارد نشده است. حمزه درویش در نامه های قبلی خود نیز بر موارد نقض حقوق شهروندی خود تاکید کرده بود: 

این زندانی عقیدتی, در نامه ای سرگشاده که در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ نسخه ای از آن در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گفته بود بر مواردی که از ابتدای زمان بازداشت وی صورت گرفته بود و باعث محرومیت وی از حق دادرسی و حق وی مبنی بر داشتن وکیل در زمان دادرسی پرونده وی و همچنین اعمال نفوذ ارگانهای امنیتی بر پرونده وی و سایر مواردی که در اسناد بین المللی حقوق بشر از آن بعنوان نقض یاد می‌شود متذکر شده بود. این زندانی عقیدتی در نامه خود ضمن تاکید بر این نکته که سیاست و مذهب بعد از ۴۰ سال در ایران شکست خورده است نتیجه تمامی موارد گسترده سرکوب و شکنجه را در مقابل ادعاهای مسئولان حکومتی در مجامع بین المللی ذکر کرده بود. 

بر طبق اسناد موجود حقوق بشر برخورداری از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه از جمله موارد است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. همچنین در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت شکنجه در عدم رفتاری خشن بر افراد مورد تاکید قرار گرفته است. در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین فراهم کردن امکان دسترسی فرد متهم به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون برای متهم مورد تاکید قرار گرفته است. 

 سرکوب پیروان سایر ادیان و محرومیتهای گسترده بر علیه این شهروندان که از جمله میتوان بر حق برخورداری از انتخاب وکیل و تقاضای دادرسی عادلانه را شامل می‌شود را تنها جزئی از موارد سرکوب گسترده اقلیتهای مذهبی از جمله شهروندان اهل سنت در ایران دانست. با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

 

برچسب هازندان لاکان رشتنقض حقوق بشر در ایراناهل سنت در ایراناهل تسنن ایرانپیروان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتانتقال حمزه درویشزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت ایراناقلیت اهل سنتاقلیت اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندان اهل سنتاعدام در زندان لاکان رشتپیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق بشرسرکوب پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق ادیاناعتصاب غذای حمزه درویشاهل تسنن در زاهدانسرکوب پیروان اهل تسننزندانیان عقیدتی سنی مذهبحمزه درویش زندانی عقیدتیزندانی عقیدتی حمزه درویشاقلیت اهل تسنناقلیت اهل تسنن در ایراننقض حقوق شهروندان اهل تسننپیروان اهل تسنن در شوشتراقلیتهای مذهبیاهل تسنن در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیشهروندان اهل سنت در ایرانزندانیان عقیدتی اهل سنتحمزه درویش زندانی سنی مذهبحمزه درویش زندانیسرکوب پیروان اهل سنت ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانزندانی عقیدتی اهل تسنننقض حقوق اهل تسنن ایراناهل تسننشهروندان سنی مذهبپیروان اهل سنتسرکوب اهل تسنن در ایرانزندانی عقیدتی سنی مذهبسرکوب زندانیان عقیدتینقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان اهل سنت ایراناهل تسنن در شهرستان راسکحمزه درویش زندانیانحمزه درویش زندانی سیاسیپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیزندانی عقیدتی اهل سنتزندانی سنی مذهب حمزه درویشاقلیت اهل سنت ایراناهل سنتپیروان سایر ادیانحمزه درویشبازداشت شهروندان اهل سنتنامه حمزه درویششهروندان اهل سنتسرکوب اقلتیهای مذهبینقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن ایراناحضار و شهروندان اهل سنتاهل تسنن در زندانهای ایرانپدر حمزه درویشزندانیان عقیدتی اهل تسننبازداشت شهروندان اهل تسنن در ایرانحمزه درویش اعتصاب غذااهل سنت ایراننقض حقوق ادیان در ایراننقض حقوق شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتزندانی عقیدتی سنی مذهبیپیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب زندانیان عقیدتی در ایراناقلیتهای دینی در ایراناحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیزندانی عقیدتی در ایرانپیروان اهل تسنن در جمهوری اسلامیزندانی عقیدتینقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانپیروان سایر ادیان ایر انبیانیه حمزه درویششهروندان سنی مذهب در ایرانشهروندان اهل تسنننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانشکنجه حمزه درویشسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامیزندانیان عقیدتی در جمهوری اسلامیشهروندان اهل سنت ایراناقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندیپیروان اهل تسننزندانیان عقیدتی در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسنن ایرانشهروندان اهل تسنن در ایرانبازجوئی از حمزه درویشنقض حقوق پیروان اهل سنت در ایرانبازداشت و شهروندان اهل تسننبازداشت شهروندان اهل تسننشهروندان عرب اهل تسننشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.