•                  
شنبه , ۰۳ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 24

محمد شریف سالم دیزجی، زندانی سیاسی به مرخصی اعزام شد

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، محمد شریف سالم دیزجی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، محمد شریف سالم دیزجی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی پس از بازداشت در مهر ماه ۱۳۹۸ و طی مراحل بازجوئی و دادرسی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم اخیرا به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری بر طبق بخشنامه قوه قضائیه کاهش پیدا کرد. 

این زندانی سیاسی، در تاریخ ۱۶مرداد ماه ۱۳۹۹, براساس بخشنامه اخیر قوه قضائیه مبنی بر کاهش محکومیت حبس تعزیری زندانیان زندانیان سیاسی که در مجلس و قوه قضائیه مورد تصویب و تائید قرار گرفته با کاهش محکومیت حبس از ۳ سال حبس تعزیری به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری مواجه شد. 

این فعال سیاسی در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۵ مهر ماه همان سال از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به بند ۳-۴ زندان مرکزی این شهرستان منتقل شد. 

پس از ارجاع پرونده محمدشریف سالم دیزجی به دادگاه پرونده این فعال سیاسی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست علی شیخلو بررسی و به اتهام عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران, به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به ۳ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد و در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۸, در زندان مرکزی ارومیه محمدشریف سالم ابلاغ شد. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هازندانی سیاسیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندان ارومیهزندان مرکزی ارومیهحق مرخصینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندانی سیاسی زندانی عقیدتیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردزندانیان سیاسینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانزندانی سیاسی کوردشهروندان کورد ایرانزندانی سیاسی کردسرکوب شهروندان کورد ایرانمحرومیت از حق مرخصینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردزندانی سیاسی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیحقوق بشر زندانیان سیاسیبازداشت شهروندان کورد در ایرانزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهمحمدشریف سالمحق مرخصی زندانیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحبس تعزیری زندانیان سیاسیبند ۱۲ زندان ارومیهزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد زندانی سیاسیزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان محبوس در زندان ارومیهحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانزندان ارومیه در ایرانزندانی سیاسی کورد در ایرانبازداشت شهروندان کوردمرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحق مرخصی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایرانمحمدشریف سالم دیزجیزندانی سیاسی محمدشریف سالمشهروندان کوردایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتشهروندان کورد جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: