•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

اشرف نفریه، زندانی سیاسی آزاد شد

0
570

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹،  اشرف « رقیه » نفریه, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین پس از سپری کردن بخشی از دوران حبس تعزیری خود آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، اشرف « رقیه » نفریه, فعال توئیتری – ساکن شهرستان شهریار و محبوس در بند زنان زندان اوین پس از سپری کردن ۵۲ روز از مجموع حبس تعزیری ۳ ماهه خود آزاد شد. این فعال رسانه ای پس از بازداشت و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه آزاد و در مراحل دادرسی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد و با اعلام تسلیم به رای محکومیت وی به ۳ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

براساس این گزارش، آزادی  اشرف « رقیه » نفریه, با استناد به بخشنامه کاهش اخیر قوه قضائیه مبنی بر کاهش جمعیت زندانها صورت گرفته است. 

در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین به ریاست محمدمهدی براعه، پس از احضار  اشرف « رقیه » نفریه, به زندان اوین، این فعال توئیتری را برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۳ ماه اش بازداشت و به بند زندان زندان اوین منتقل کردند. 

در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, اشرف « رقیه » نفریه, فعال توئیتری و دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه خواجه نصیر طوسی, ساکن محله کرشته واقع در علیشاه عوض شهرستان شهریار, پس از بازداشت و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ  ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود. 

 با آغاز مراحل دادرسی، اشرف نفریه، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشار با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب در فضای مجازی محاکمه و به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم با توجه به اعلام تسلیم به رای  به ۳ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد و به این فعال توئیتری ابلاغ شد.

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هامجازات اعدام زندانیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانکرشته شهرستان شهریارآزادی زندانی سیاسیآزادی زندانیان سیاسی در ایراناخبار نقض حقوق بشراخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار زندانیان سیاسیاخبار زندانیان عقیدتیاشرف نفراشرف نفر زندانی سیاسیاشرف نفریاشرف نفری زندانی سیاسیاشرف نفریهاشرف نفریه زندانی سیاسیبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبند زنان زندانی سیاسیبندزنان زندان اوینبازداشت شهروندان در شهرستان شهریارتحصن زنان زندانی سیاسیحق درمان زندانیانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری اشرف نفریهحبس تعزیری رقیه نفرحبس تعزیری رقیه نفریهحبس تعزیری زندانیان سیاسیرقیه نفررقیه نفر فعال توئیتریرقیه نفر زندانی سیاسیرقیه نفریرقیه نفری فعال توئیتریرقیه نفری زندانی سیاسیرقیه نفریهرقیه نفریه فعال توئیتریرقیه نفریه زندانی سیاسیزنان زندانیزنان زندانی در ایرانزنان زندانی در جمهوری اسلامیزنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزنان زندانی عقیدتیزنان زندانیان سیاسیزندانزندان اوینزندان اوین بند زنانزندانیزندانی سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب آزادیسرکوب آزادی قلمسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیدهسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب در شهرستان شهریارسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان شهریار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.