•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

بازداشت نگار مسعودی توسط نیروهای امنیتی در تهران

0
1059

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی در تهران، نگار مسعودی – عکاس و مستندساز ساکن این شهر را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.  

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، نگار مسعودی – متولد: ۱۳۶۴ – ساکن تهران – عکاس و مستندساز، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی در زمان بازداشت نگار مسعودی، منزل پدری وی را مورد تفتیش قرار داده و برخی اقلام شخصی این فعال هنری را ضبط کرده و به همراه خود بردند. 

از دلایل این بازداشت و اتهامات منتسب شده به نگار مسعودی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به ذکر است، نگار مسعودی، دارای مدرک کارشناسی عکاسی و کارشناسی ارشد رشته پژوهش هنر است و در کنار کار عکاسی و برگزاری نمایشگاههای عکس، چند فیلم کوتاه و بلند را نیز کارگردانی کرده است.

نگار مسعودی مدت‌ها پیگیر اخبار اسیدپاشی در اصفهان بود و نمایشگاه عکس‌های وی از مرضیه ابراهیمی، آخرین قربانی اسیدپاشی اصفهان با عنوان «سرنوشت تو را بتی رقم زد که دیگران می‌پرستیدند» در تیرماه سال ۱۳۹۷ در نگارخانه تابستان خانه هنرمندان ایران برپا شده بود.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.