•                  
دوشنبه , ۱۰ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت نگار مسعودی توسط نیروهای امنیتی در تهران

0
89

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی تهران، پس از بازداشت نگار مسعودی، عکاس و مستند ساز ساکن این کلانشهر، وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، نگار مسعودی – متولد: ۱۳۶۴- عکاس و مستند ساز – ساکن تهران، همزمان با یورش ماموران امنیتی به منزل پدری وی پس از تفتیش و ضبط وسائل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “نگار مسعودی بصورت عکاس و مستند ساز، اخیرا بر روی مشکلات دخترانی که قربانی اسید پاشی در اصفهان شده بودند با ساخت مستندی از وضعیت زندگی آنها برای پیگیریهای آتی فعالیت می کرد. ماموران امنیتی با یورش به منزل پدری وی بدون ارائه حکم قضائی آن مکان را تفتیش کرده و پس از ضبط ۲ عدد دوربین، دو دستگاه گوشی موبایل، یک عدد لب تاپ و چند جلد کتاب، خانم مسعودی را بازداشت کرده و با خود بردند.”

از اتهاماتی که منجر به بازداشت نگار مسعودی شده تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: