•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

جلسه محاکمه ۲ فعال مدنی اهل دهگلان برگزار خواهد شد

0
72

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی، با ارسال ۲ ابلاغیه جداگانه، سیروس عباسی و همسرش فریده ویسی را برای حضور در دومین جلسه دادرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سیروس عباسی و همسر وی فریده ویسی، شهروندان اهل شهرستان دهگلان از توابع استان کردستان، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی، برگزار خواهد شد. 

 اتهامات مطروحه علیه سیروس عباسی و فریده ویسی، تأسیس انجمن محیط زیستی شیدای سبز لیلاخ و تأسیس گروه محیط زیستی ژینگه یار, شرکت در تجمع غیر قانونی در اعتراض به بازداشت زهرا محمدی مقابل دادگستری شهرستان سنندج، تجمع غیرقانونی برای نجات چشمه بل، شرکت در مراسم روز زبان مادری در تالار ناصری، جمع‌آوری غیرقانونی کمک‌های مردمی برای سیل زدگان استان لرستان، شرکت در تجمع غیر قانونی محکومیت حمله ترکیه به کُردهای سوریه، با مصادیق حقوقی اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری، تشویش اذهان عمومی، در مراحل قبلی عنوان شده است.

جلسه اول دادرسی به پرونده سیروس عباسی و فریده ویسی در تاریخ ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج با حضور آزاد عباسی، برادر سیروس برگزار شده بود. 

در تاریخ ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۸, سیروس عباسی و فریدە ویسی, زوج ساکن شهرستان دهگلان از شهرهای استان کردستان در پی یوروش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به محل کار آنها در مرکز آموزشی ”زانست” بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در شهرستان سنندج منتقل کردند.

همچنین پس از بازداشت این زوج, آزاد عباسی, که جهت پیگری وضعیت بازداشت برادرش سیروس عباسی و همسر بردارش به اداره اطلاعات شهرستان دهگلان مراجعه کرده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

در تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, آزاد عباسی, برادری سیروس عباسی پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای با مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

همچنین در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, فریده ویسی, همسر سیروس عباسی, در حالی که به دلیل تداوم بازداشت و بلاتکلیفی در بند کانون اصلاح و تربیت سنندج اعتصاب غذا کرده بود با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان تا زمان ابلاغ حکم قطعی از بازداشت آزاد شد. 

سیروس عباسی, در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

سیروس عباسی, پیش از این هم در تاریخ ۱۸ مردادماه ۱۳۹۸, به اتهام انتشار پستی در صفحه شخصی خود و اعلام حمایت از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی در استعفای علی خامنه ای در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شد. 

این شهروند ساکن شهرستان دهگلان؛ با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی گفته بود: “استعفای رهبر جمهوری اسلامی می‌تواند زمینە را برای برگزاری رفراندومی آزاد فراهم کند تا نسلهای بعد از انقلاب ۱۳۵۷ هم حق تعیین سرنوشتشان را داشتە باشند”.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافریده ویسیفعال مدنیفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامیمحاکمه فریده ویسیمحاکمه فعالان مدنیمحاکمه فعالان مدنی در ایرانمحاکمه سیروس عباسیمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایراناستان کردستاناعتصاب غذای فریده ویسیبازداشت سیروس عباسیبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان کرد ایرانبازداشت شهروندان کرد در ایراندهگلاندادگاه انقلابدادگاه انقلاب سنندجدادگاه انقلاب صدور حکم حبسزندان دهگلانسیروس عباسیسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد اهل سنتشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کردآباد یزدشهروندان کردایرانشهروندان کرددر ایرانشهروندان در استان کردستانشهروندان شهروندان کرد در ایرانشهرستان دهگلانشعبه 1 دادگاه انقلاب سنندجشعبه 1دادگاه انقلاب سنندجشعبه1دادگاه انقلاب سنندجشعبه۱دادگاه انقلاب سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: