•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

نجات بهرامی، زندانی سیاسی آزاد شد

0
321

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹، نجات بهرامی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین بطور مشروط آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹،  نجات بهرامی، روزنامه نگار و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که اخیرا به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شده پس از تعلیق باقی مانده دوران حبس تعزیری اش بطور مشروط آزاد شد. نجات بهرامی از بیماری نوسان فشار خون رنج می برد. این فعال سیاسی حبس تعزیری ۱ ساله خود را سپری می کرد. 

یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی به حقوق بشر در ایران گفت: “نجات بهرامی معلم و روزنامه نگار که در زندان اوین به کرونا مبتلا شده بود، به دلیل مناسب نبودن شرایط جسمانی امروز شنبه ۱۹ مهرماه بطور مشروط آزاد شد.”

در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۹، این روزنامه نگار و فعال سیاسی در حالی که در اندرزگاه ۸ زندان اوین بود پس از انجام آزمایش PCR مشخص شد که به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شده است. 

در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, نجات بهرامی, معلم و روزنامه نگار ساکن شهرک وحیدیه از توابع شهرستان شهریار جهت تحمل ۱ سال حبس تعزیری به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت واقع در زندان اوین مراجعه کرد. 

در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران, به ریاست محمدمهدی براعه, با صدور و ابلاغ احضاریه ای کتبی نجات بهرامی را جهت تحمل حکم ۱ سال حبس تعزیری به زندان اوین فراخوانده بود. 

در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, نجات بهرامی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از فعالیتهای سیاسی و اجتماعی محکوم شد. 

نجات بهرامی, معاون پیشین روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش, در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروهها و احزاب سیاسی و همچنین محرومیت استفاده از گوشی هوشمند تلفن همراه محکوم شده بود. 

نجات بهرامی پیش از این نیز در گفتگو با ایلنا پیرامون حکم صادره بر علیه وی توسط دادگاه بدوی گفته بود: در مرحله بازپرسی که در اردیبهشت سالجاری انجام شد، از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” تبرئه شدم و پرونده فقط از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به دادگاه ارجاع شد که منجر به صدور حکم ۱ سال حبس تعزیری شدم. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی که ناقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر  است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازی های پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هافعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانفعالان سیاسیفعالان سیاسی در ایرانفعالان سیاسی در جمهوری اسلامیقرنطینه بیماران کرونا در ایرانمحکومیت به حبس تعزیریمطبوعات در ایراننجات از اعدامنجات بهرامینجات بهرامی فعال رسانه اینجات بهرامی فعال سیاسینجات بهرامی معاون وزیرنجات بهرامی آموزش و پرورشنجات بهرامی زندان اویننجات بهرامی زندانینجات بهرامی زندانی سیاسیویروس کووید 19 در زندانهای ایرانویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانویروس کرونا در شهرهای ایرانویروس کروید ۱۹ویروس بیماری کروید ۱۹کووید 19کروناکرونا ویروسکرونا ویروس در ایرانکرونا در ایرانکرونا در ارومیهکرونا در زندانهای ایرانآلودگی به ویروس کرونااجرای حکم حبس نجات بهرامیاخبار کرونااخبار زندانیان سیاسیاخبار زندانیان عقیدتیبیماری نجات بهرامیبیماری کرونابیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در زندان اوینبیماری کرونا در زندانهای ایرانبیماران کرونا در ایرانحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیروزنامهروزنامه نگارروزنامه نگار آزادروزنامه نگاریروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانزندان مرکزی ارومیه کرونازندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی نجات بهرامیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشیوع ویروس کروناشیوع بیماری کرونا در ایرانشکنجه زندانیان در ایرانصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: