•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

نیما صفار, فعال مدنی محبوس در زندان مرکزی گرگان آزاد شد

0
611

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, نیما صفار سفلائی, نویسنده و فعال مدنی که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری خود بود و به مرخصی اعزام شده بود با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه مرخصی وی به آزادی مشروط وی تبدیل شد. این فعال مدنی توسط دادگاه انقلاب گرگان به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, نیما صفار سفلائی, فعال مدنی که و زندانی سیاسی محبوس در زندان گرگان که به مرخصی اعزام شده بود با توجه به اعطای عفو مشروط و تعلیق اجرای باقی مانده دوران حبس تعزیری حسب بخشنامه اخیر قوه قضائیه مرخصی وی به آزادی مشروط تبدیل شد. 

برپایه این گزارش, طی تماس تلفنی که این فعال مدنی با زندان مرکزی گرگان برای پیگیری وضعیت مرخصی خود داشت مطلع شد که با توجه به سپری کردن ۱ سوم از مجموع حبس تعزیری خود مشمول آزادی مشروط شده است. 

در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, نیما صفار سفلائی, نویسنده و فعال مدنی, که از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, به دلیل انتشار پستهائی که در حساب کاربری یکی از شبکه های اجتماعی خود منتشر کرده بود توسط دادگاه تجدیدنظر استان گلستان محکوم شده بود پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب گرگان بازداشت و جهت تحمل حبس خود به زندان گرگان منتقل شده بود. 

در تاریخ ۶ مردادماه ۱۳۹۸, “نیما صفار”, نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان که پیش از این از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام در دادگاه بدوی به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان گلستان رسید. جلسه رسیدگی به اتهامات وی در تاریخ ۱ مردادماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان گلستان برگزار شده بود. 

براساس حکم صادره در دادنامه توسط شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان گلستان, نیما صفار از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام در فضای مجازی” به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

لازم به ذکر است, “نیما صفار”, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود این مطالب را اطلاع رسانی کرده است. 

جلسه رسیدگی به اتهامات “نیما صفار”, نویسنده و فعال مدنی, ساکن گرگان پیش از این و در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب گرگان از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” که استناد مراجع امنیتی و قضائی محتویات مطالب و پستهای منتشره در حساب کاربری منتسب به وی در فضای مجازی بوده است. 

لازم به ذکر است آقای صفار در شهریورماه سال گذشته نیز به تحمل ۸۰ روز حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ جهت تحمل دوران محکومیت راهی زندان گرگان شده بود و در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۷ با پایان دوران محکومیت از این زندان آزاد شد.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

 لازم به ذکر است در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: