•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, اکتبر 26

آزادی یک شهروند اهل پیرانشهر با تودیع قرار وثیقه از زندان شهرستان نقده

0
333

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, عمر خاگزاد, شهروند اهل پیرانشهر پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شهرستان نقده آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, طی روزهای گذشته, عمر خاگزاد, شهروند اهل روستای لاهیجان از توابع شهرستان پیرانشهر محبوس و بلاتکلیف در زندان شهرستان نقده پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

این شهروند اهل شهرستان پیرانشهر در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاهی در ارومیه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۲ تیرماه سالجاری به زندان شهرستان نقده منتقل شده بود.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاقرار وثیقهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایراننیروهای امنیتیآزادی بیا تودیع قرار وثیقهآزادی با قرار وثیقهآزادی با تودیع قرار وثیقهاداره اطلاعاتاداره اطلاعات ارومیهبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشت اداره اطلاعات ارومیهبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهتودیع قرار وثیقهتودیع قراروثیقهحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانروستای لاهیجانروستای لاهیجان شهرستان پیرانشهرزندان نقدهزندان شهرستان نقدهسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندن کرد ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان شهروندان کرد در ایرانشهرستان پیرانشهرشهرستان ارومیهعمر خاگزادعمرخاگزاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: