•                  
پنج شنبه , ۱۰ مهر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 1

تخریب سنگ مزار عزیز پورولی, فعال ملی مدنی در قبرستان وادی رحمت تبریز

0
93

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, سنگ قبر عزیز پورولی, از فعالان ملی مدنی با سابقه در قبرستان وادی رحمت تبریز توسط افراد ناشناس تخریب شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, افراد ناشناس, سنگ مزار عزیز پورولی, از فعالان ملی مدنی با سابقه که در قبرستان وادی رحمت مدفون شده را تخریب و بطور کامل برداشتند. 

براساس اعلام فعالان ملی مدنی تبریز در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “طی ماههای اخیر ارگانهای امنیتی از جمله اداره اطلاعات تبریز به خانواده عزیز پورولی اخطار داده بودند تا سن مزار این فعال ملی مدنی تعویض شود اما دقیقاً مشخص نیست این عمل توهین آمیز از سوی کدامیک از ارگانهای امنیتی صورت گرفته است.”

لازم به ذکر است, عزیز پورولی، فعال ملی مدنی, ساکن تبریز صبح روز پنج‌شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ در بیمارستان امام رضای تبریز به دلیل بیماری درگذشت. 

وی از فعالان ملی مدنی با سابقه و پیش از این بارها به دلیل فعالیت های خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به احکام  حبس محکوم شده بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرفعال ترکفعال ترک آذرینقض حقوق بشرد ر ایرانفعال ترک (آذربایجانیفعالان ترکفعال ترک اذریفعال ترک آذربایجانیفعال ترک زبانسرکوب فعالان ترک در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک اذربایجانیفعالان ملی مدنیفعال ترک آذربایجانفعالان ملی مدنی در ایرانقبرستان وادی رحمتعزیز پورولیعزیزپورولیفعالان ترک آذربایجانینقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایرانفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعال ترک ترک آذربایجانیفعالان ترک آذریفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک در ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعال ترک در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک زبان در ایرانفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک اذریفعالان ترک آذری ایرانعزیز پورولی فعال ترکعزیز پورولی فعال ملی مدنیعزیز پورولی فعال آذربایجانیعزیز پورولی فعال مدنیعزیز پورولی فعال ترک آذربایجانفعالان ملی مدنی آذربایجانتخریب سنگ قبرسنگ مزار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: