شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

احضار و تفهیم اتهام پرستو صالحی, بازیگر سینما و تلویزیون در دادسرا

0
751

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹خرداد ماه ۱۳۹۹, پرستو صالحی, هنرمند سینما و تلویزیون پس از احضار به دادسرا و طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۹خرداد ماه ۱۳۹۹, پرستو صالحی, هنرمند سینما و تلویزیون, ساکن تهران, پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرا و تفهیم اتهام با صدور قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

این فعال هنری, با انتشار پستی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت: ” این آخرین جرم من است!!! و برای اونهایی می نویسم که حضور بازیگران در تظاهرات های آمریکا بر علیه نژادپرستی رو تو حلق ما کردین، که اونها کنار مردمشونن و شما… من امروز لحظاتی و تجربه کردم، خانواده ام لحظاتی رو گذروندن که … به خاطر پست های انتقادی به خاطر حضور در مراسم تشییع قربانیان سقوط هواپیما مقابل دانشگاه امیرکبیر و … نه من امروز نترسیدم، تمام شدم!!! موقعی که برای وثیقه ، جواز کسب و سند خواستن ازم برای اینکه بازداشت نشم موقتا و من نداشتم، اون لحظه تمام شدم !!! شاید هنوز باورم نشده بود که انتقاد، اعتراض و مطالبه گری جرم است ، بزه است و من بزه کار. از امروز به خاطر تنهایی خودم سکوت می کنم، به حرمت موی سپید مادرم سکوت می کنم ، به خاطر تپش های قلب برادرم سکوت می کنم، به حرمت اشک چشمانم که امروز بی پناه و بی گناه ریخت سکوت می کنم ، سکوتی می کنم سنگین تر از فریاد … انتشار این خبر هم جرمی دیگر اضافه خواهد کرد به پرونده ام ولی این آخرین جرمم را هم مرتکب می شوم و تمام می کنم، این آخرین جرم من است”. 

بازگشائی پرونده ای جدید و تفهیم اتهام پرستو صالحی در حالی صورت گرفته که این هنرمند پیش از این و در تاریخ  ۲۷ تیرماه ۱۳۹۸, با توجه به ابلاغیه کتبی دریافتی از سوی شعبه ۱۲ دایره بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه به جهت شرکت در جلسه بازپرسی احضار شده بود. 

این بازیگر سینما و تلویزیون پیش از آن نیز در اواسط مرداد ماه ۱۳۹۷, توسط اداره نظارت و پیگیری قوه قضائیه به دلیل پست‌های اینستاگرامی‌اش احضار و مورد تهدید قرار گرفته بود. 

پرستو صالحی در آن تاریخ پیرامون احضارش به اداره نظارت و پیگیری قوه قضائیه نوشته بود:”احضارکنندگان با او “رفتاری محترمانه” و “برخوردی دوستانه” بوده است “اما احضار احضار است و سوال و جواب کردن، سوال و جواب و فرقی نمی‌کند که رفتار دوستانه باشد”. 

پرستو صالحی, در تاریخ ۲۵ مهرماه ۱۳۹۷, با انتشار ویدئویی از احضار مجدد خود به واحد نظارت و پیگیری قوه قضائیه و ممانعت از حضور ایشان در اماکن عمومی خبرداده بود. 

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاآزادی بیانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلماحضار پرستو صالحیهواپیمای مسافربریپی اس ۷۵۲احضار و بازجوئینقض حقوق شهروندی در ایراناحضارپرستوصالحیهواپیمایی اوکرایناحضار و بازپرسینقض حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندانتودیع قرار وثیقهاحضار پرستو صالحی بازیگرهواپیمای پی اس ۷۵۲پروازی مسافربری پی اس ۷۵۲نقض حقوق بشراحضار و بازداشتدادسرای امنیت تهرانپرستو صالحی بازیگرپرواز پی اس ۷۵۲هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲احضارآزادی بیان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانپرستو صالحیآزادی با تودیع قرار وثیقههواپیمای اوکراینپی اس ۷۵۲ خط هوائی اوکرایاحضار و بازجوییاحضاریهسرکوب آزادی بیان در ایراندادسرای امنیتاخبار سرکوب شهروندان در ایرانسقوط هواپیمای اوکراینحقوق بشر در ایرانهنرمندان در ایرانجلسه بازپرسینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیجانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲حبس تعزیریتفهیم اتهامسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادیحقوق بشر در ایران۴هواپیمایی اکراین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d