•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: حسین هاشمی به تحمل حبس, شلاق و شستن میت محکوم شد

0
930

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست احمد زرگر با صدور دادنامه ای حسین هاشمی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را  به تحمل ۶ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق و بعنوان مجازات تکمیلی وی را به رونویسی از کتابهای ۵۳ سال عصر پهلوی, گناه شناسی نوشته محسن قرائتی و ۳ دقیقه در قیامت و همچنین به مدت ۱ ماه در هر روز ۴ ساعت کار غسالخانه و شست شوی میت محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران,امروز دوشنبه ۱۹خرداد ماه ۱۳۹۹, حسین هاشمی, متولد ۱۳۷۲, فرزند مریدعلی, مجرد, از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سال گذشته توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست احمد زرگر با اتهامات توهین به مقدسات و اخلال در نظم و آسایش عمومی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق و بعنوان مجازات تکمیلی هم به رونویسی از کتابهای ۵۳ سال عصر پهلوی, گناه شناسی نوشته محسن قرائتی و ۳ دقیقه در قیامت و همچنین به مدت ۱ ماه هر روز ۴ ساعت کار در غسالخانه و شست شوی میت در بهشت زهرا محکوم شد. این حکم در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست افشاری صادر شده بود و پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم », تحمل ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام توهین به مقدسات برای حسین هاشمی اجباری است. 

براساس دادنامه ای که توسط صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران صادر و به حسین هاشمی ابلاغ شده وی از بابت اتهام: “فعالیت تبلیغی علیه نظام تبرئه شد اما از بابت اتهام توهین به مقدسات به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام اخلال در نظم عمومی به تحمل ۱سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. در بخش دیگری از این دادنامه بعنوان مجازات تکمیلی حسین هاشمی به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و بعنوان مجازات تکمیلی هم به رونویسی از کتابهای ۵۳ سال عصر پهلوی, گناه شناسی نوشته محسن قرائتی و ۳ دقیقه در قیانت و همچنین به مدت ۱ ماه در هر روز ۴ ساعت کار غسالخانه و شست شوی میت محکوم شده است. به علاوه به حکم دادگاه مطالب دستنویس باید با دست خط حسین هاشمی تطبیق داده شده و ۱۰ سوال از وی پرسیده شود تا اشراف حسین هاشمی به مفاد کتاب مشخص شود”. 

این شهروند پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری محاکمه و از بابت اتهامات اتهام توهین به مقدسات و اتهام اخلال در نظم عمومی در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود و بعنوان مجازات تکمیلی هم به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و بعنوان مجازات تکمیلی هم به رونویسی از کتابهای ۵۳ سال عصر پهلوی, گناه شناسی نوشته محسن قرائتی و ۳ دقیقه در قیانت و همچنین به مدت ۱ ماه در هر روز ۴ ساعت کار غسالخانه و شست شوی میت محکوم شده بود. 

حسین هاشمی, اواخر اسفند ماه ۱۳۹۸, همزمان با شیوع ویروس کرونا با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

 در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی در تهرانپارس بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفت بود. 

حقوق بشر در ایران, از اولین روز اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸ از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام در قالب گزارشهای جداگانه خبری به تفسیر خبری از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور پرداخت. این اعتراضات که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افراد زخمی شده در مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه اکثر دلایل بازداشت شهروندان در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هامیتمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشر در ایرانچهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸وزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایرانکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸ایمان افشاریایمان افشاری قاضیاجرای حکم حبس تعزیریاعتراضاعتراض به گرانی بنزیناعتراض به گرانی بنزین در ایراناعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات به گرانی بنزیناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تهرانپارستیپ یک زندان تهران بزرگتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸تجمعات اعتراضی بازنشستگانتجمعات اعتراضی در ایران آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیحسین هاشمیحسین هاشمی صدور حکمدادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان تهرانزندان تهران بزرگزندان تهران بزرگ تیپ ۵زندانی سیاسیشستشوشعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظرشعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه36دادگاه تجدیدنظرصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم شستشوی مردگانصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: