•                  
یک شنبه , ۰۷ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, نوامبر 28

بازداشت پروین ادوائی, فعال مدنی ساکن مریوان توسط نیروهای امنیتی

0
1014

حقوق بشر در ایران – در اولین روز هفته جاری, “پروین ادوائی”, فعال حقوق زنان, کودک و محیط زیست, ساکن شهرستان مریوان از توابع استان کردستان, توسط نیورهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, روز شنبه ۵ مردادماه ۱۳۹۸, “پروین ادوائی”, فعال حقوق زنان و کودک  محیط زیست, ساکن شهرستان مریوان از توابع استان کردستان, در پی مراجعه ماموران امنیتی به منزل شخصی این فعال مدنی پس از تفتیش منزل و ضبط گوشی تلفن همراه و برخی دیگر از لوازم شخصی این فعال مدنی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

براساس این گزارش, “پروین ادوائی”, توسط ماموران امنیتی با لباس‌های شخصی که به منزل وی در شهرستان مریوان مراجعه کردند و ضمن تفتیش منزل، وی را بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند.

“پروین ادوایی”, طی چند سال گذشته در حوزه حقوق زنان و کودکان و محیط زیست در شهر مریوان فعال بوده است. وی همچنین در جریان پیگیری پرونده آزار جنسی یک کودک در روستای “سلین” هورامان نقش فعالی داشته است.

از دلایل بازداشت و یا اتهام و حتی مصادیق اتهامی “پروین ادوائی” تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

بازداشت پروین ادوائی, فعال مدنی در حالی صورت گرفت که پیش از این و در دهه سوم تیرماه ۱۳۹۸, در شهرهای اشنویه, مریوان, ارومیه, سنندج, مهاباد, میاندوآب و مریوان دستکم ۱۸ تن از شهروندان ساکن این شهرها از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند که در این بین ۴ تن از این افراد بطور موقت و با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: