•                  
پنج شنبه , ۲۶ تیر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, جولای 16

سهراب نقی پور, شهروند بهائی از زندان آزاد شد

0
504

حقوق بشر در ایران –  “سهراب نقی پور”, شهروند بهائی ساکن اصفهان, محبوس در زندان دستگرد اصفهان با توجه به صدور گواهی عدم تحمل کیفر توسط مراجعه پزشکی از این زندان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, اواسط تیرماه ۱۳۹۸, “سهراب نقی پور”, شهروند بهائی محبوس در زندان دستگرد اصفهان که از بابت اتهامات امنیتی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود به دلیل آنچه که عدم تحمل کیفر به دلیل بیماری و صدور گواهی از مراجع پزشکی بود از این زندان آزاد شد. این شهروند بهائی از دی ماه ۱۳۹۷ به همراه “فرزاد همایونی”, “منوچهر رحمانی” و “محسن مهرگانی”, سه هم پرونده ای خود بازداشت و به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده بودند. 

“سهراب نقی پور”, شهروند بهائی, در تاریخ ۷ فروردین  ماه ۱۳۹۶, بهمراه ۴ تن دیگر از شهروندان بهائی ساکن اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار آزاد شده بود.  

“سهراب نقی پور”, در آبان ماه سال ۱۳۹۶ توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اصفهان به همراه ۳ تن دیگر از شهروندان بهائی بنامهای “ منوچهر رحمانی”, “فرزاد همایونی” و “محسن مهرگانی” به حبس محکوم شده بودند که با توجه به ارجاع پرونده در دادگاه تجدیدنظر حکم صادره در دادگاه بدوی توسط شعبه ۲۳ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷عینا تائید شد “محسن مهرگانی” به همراه “ منوچهر رحمانی” و “فرزاد همایونی” هر یک به تحمل ۲۰ ماه حبس تعزیری و “سهراب نقی پور” نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷, پس از تائید حکم صادره توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان برای هر ۴ نفر این شهروندان بهائی از سوی شعبه ۲۳ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۷, “سهراب نقی پور” به همراه “منوچهر رحمانی”، “فرزاد همایونی” و “محسن مهرگانی”  جهت اجرای حکم حبس خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی اصفهان منتقل شدند. 

در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۸, محسن مهرگانی، شهروند بهائی محبوس در زندان مرکزی اصفهان و دیگر هم پرونده ای با منوچهر رحمانی نیز با توجه به سپری کردن یک سوم دوران محکومیت خود به صورت مشروط از این زندان آزاد شده است. 

فرزاد همایونی, شهروند بهائی و هم پرونده ای سهراب نقی پور نیز در تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸, با توجه به سپری کردن یک سوم مجموع محکومیت حبس خود از این زندان آزاد شده است. 

همچنین منوچهر رحمانی, شهروند بهائی و دیگر هم پرونده ای سهراب نقی پور, در تاریخ ۱۳ تیرماه ۱۳۹۸, با توجه به سپری کردن یک سوم مجموع حبس خود بطور مشروط از زندان اصفهان آزاد شده بود. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده بخه صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: