•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

ممانعت از انتقال عباس واحدیان شاهرودی از زندان وکیل آباد مشهد به تهران

0
62

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۳ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست غلامرضا بازدهی با صدور نامه‌ ای مانع انتقال عباس واحدیان شاهرودی، به یکی از زندانهای تهران شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، درخواست انتقال عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی محبوس در بند ۱-۶ زندان وکیل آباد شهر مشهد به یکی از زندانهای استان تهران در پی مخالفت غلامرضا باغدهی و اداره اطلاعات مشهد رد و این زندانی سیاسی مجبور به تحمل حبس خود در مشهد است. عباس واحدیان شاهرودی در تحمل بخشی از حبس تعزیری ۲۱ ساله خود از بابت ۲ پرونده قضایی است.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”پس از درخواستها و پیگیری‌های صورت گرفته از سوی شهلا جهان‌بین – همسر و علی شریف زاده اردکانی – وکیل مدافع عباس واحدیان شاهرودی برای انتقال این زندانی سیاسی به یکی از زندانهای استان تهران علیرغم‌اینکه محل سکونت فعلی خانواده وی در تهران است و مدارک احراز ثبت ملکی سکونت همسر او در تهران به مسئولان قضایی مشهد داده شده بود اما در پی ممانعت غلامرضا باغدهی – قاضی شعبه ۳ دادگاه انقلاب مشهد و اداره اطلاعات این شهر با ذکر ۲ علت (محل ارتکاب جرم متهم در استان خراسان رضوی بوده) و (عباس واحدیان ابتدا محل سکونت رخود را شهر مشهد اعلام کرده بود) درخواست رد شد و این در حالی است که همسر آقای واحدیان هر مرحله باید کلی هزینه و وقت برای یک ملاقات صرف کند و از تهران به مشهد سفر کند.”

 لازم به ذکر است، در تاریخ ۳۰ خردادماه ۱۴۰۱، حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی محرومیت عباس واحدیان شاهرودی را از حق تماس تلفنی منتشر کرده بود و پس آن مسئولان زندان وکیل آباد امکان برقراری تماس و ملاقات این زندانی سیاسی با خانواده اش را فراهم کردند.

محرومیت عباس واحدیان از حقوق اولیه یک زندانی سیاسی در حالی ادامه دارد که او از بیماری‌ نوسان فشارخون، ناراحتی و عفونت شدید لثه و دندان، تپش قلب و ناراحتی ریه، اگزمای پوستی در رنج است و مسئولان زندان وکیل آباد از اعزام او به مرکز درمانی سر باز می زنند.‌

عباس واحدیان شاهرودی، در تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۰، پس از تحمل بیش از ۶ ماه سلول انفرادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد به اندرزگاه ۶ سالن ۱ زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.

در تاریخ ۱۴اسفند ماه ۱۴۰۰، سازمان عفو بین الملل، با انتشار بیانیه ای خواستار دسترسی عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی به درمان و برخورداری او از حق دادرسی عادلانه منطبق با مفاد مندرج در اسناد بین المللی حقوق بشر و سایر حقوق یک زندانی شده بود.

این فعال مدنی، در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۴۰۰، در پرونده دوم خود توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب مشهد با اتهامات(اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه و دسته به قصد بر هم امنیت کشور) به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و به اتهام(همکاری با گروه‌های معاند نظام به قصد بر هم زدن امنیت کشور)به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در تاریخ ۷ دی ماه ۱۴۰۰، به او ابلاغ شد و با توجه به عدم اعتراض او به حکم صادره(به علت ناعادلانه بودن روند دادرسی و فرمایشی بودن اتهامات و دادگاه)این حکم بدون ارجاع به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی عینا تائید و به او ابلاغ شد.

جلسه دادرسی به پرونده این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۸ آذر و ۶ دی ماه ۱۴۰۰، بدون اطلاع علی شریف زاده اردکانی، وکیل مدافع او در شعبه ۳ دادگاه انقلاب مشهد برگزار شده بود.

عباس واحدیان، در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۴۰۰، بدون اطلاع قبلی، از بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد به دادگاه انقلاب این شهر منتقل و با توجه به اینکه هیچگونه ابلاغ تاریخ دادرسی برای وکیل او هم ارسال نشده بود وکیل مدافع او در جلسه دادرسی حاضر نشد به همین علت این زندانی سیاسی به قاضی دادگاه اعتراض کرد و خواستار حضور وکیلش شد اما دفاعیه ای را تنظیم و به قاضی دادگاه ارائه کرده بود.

در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۴۰۰، ماموران اداره اطلاعات مشهد با نیابت قضایی، با یورش به ویلایی در شهرستان رضوانشهر از توابع استان گیلان، این فعال مدنی را بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در مشهد منتقل کردند و به مدت ۶ ماه او را در سلول انفرادی محبوس کرده بودند.

عباس واحدیان شاهرودی، در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸، به اتهام‌ امضا بیانیه برای استعفای علی خامنه ای در پی یورش ۸ تن از ماموران اداره اطلاعات مشهد به خانه او پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل ارتباطی، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجویی به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.

در تاریخ ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۸، عباس واحدیان شاهرودی، پس از اعزام به شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی مظلوم، با اتهامات اقدام علیه امنیت ملی، براندازی نظام، تبلیغ علیه نظام، مصاحبه با رسانه های معاند نظام، تشویش اذهان عمومی، توهین به رهبری، توهین به روح الله خمینی، تشکیل گروه و دسته تلگرامی به قصد برهم زدن امنیت ملی، نشر اکاذیب، اجتماع و تبانی و ارتباط با گروههای معاند نظام، تفهیم اتهام شد و در تاریخ ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود.‌

عباس واحدیان شاهرودی، برای نخستین بار، در تاریخ ۱۹ مهرماه ۱۳۹۷، توسط ماموران اداره اطلاعات مشهد بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام، در تاریخ ۹ دی‌ماه ۱۳۹۷، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان آزاد شده بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.