•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

نیلوفر بیانی پس از اتمام مرخصی به زندان اوین بازگشت

0
97

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۴شهریور ماه ۱۴۰۱، نیلوفر بیانی، زندانی سیاسی پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل ادامه حبس به زندان اوین بازگشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۳شهریور ماه ۱۴۰۱، نیلوفر بیانی، فعال محیط زیست و زندانی سیاسی، پس از اتمام دوران مرخصی کوتاه مدت ۳ روزه خود برای سپری کردن ادامه حبس به زندان اوین بازگشت.‌ نیلوفر بیانی، متهم ردیف دوم پرونده فعالان ۸ فعال محیط زیست دوران حبس تعزیری ۱۰ ساله خود را در بند زنان زندان اوین سپری می کند.

براساس این گزارش، بازگشت نیلوفر بیانی به زندان اوین در پی مخالفت با تمدید مدت مرخصی وی صورت گرفته است.

لازم به ذکر است، نیلوفر بیانی، در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از تودیع وثیقه به مرخصی ۳ روزه اعزام شده بود.‌

در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸، در پی انتشار نامه ای از نیلوفر بیانی مبنی بر شکنجه شدن او در دوران بازجویی پس از انتقال این زندانی سیاسی به بند۲الف سپاه پاسداران در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، در شعبه بازپرسی دادسرای اوین در پرونده ای جدید با اتهام(نشر اکاذیب)‌تفهیم اتهام شد.

نیلوفر بیانی، بعنوان متهم ردیف دوم در پرونده ای موسوم به ۸ فعال محیط زیست در تاریخ  ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، در روندی پر ابهام و بدون رعایت اصول دادرسی عادلانه  از بابت اتهام (همکاری با ایالات متحده آمریکا به عنوان دولت مخاصم) به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد و دوران حبس تعزیری خود را در بند زنان زندان اوین سپری می کند.

این فعال محیط زیست، در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران, به همراه مراد طاهباز، هریک به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم پس از گذشت پس از گذشت ۶۵۰ روز از بازداشت این افراد به نیلوفر بیانی ابلاغ شد.

جلسات اول، دوم، سوم، چهارم و پنجم رسیدگی به پرونده نیلوفر بیانی و ۷ تن از فعالان محیط زیست از بابت رسیدگی به اتهام (جاسوسی از مراکز نظامی) به ترتیب در روزهای ۱۰، ۱۳، ۲۳، ۲۴ و ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۷، به صورت غیرعلنی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران  به ریاست قاضی صلواتی و با حضور مستشار دادگاه برگزار شده بود.

یک منبع آگاه پیش از این و در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸، از جزئیات بدرفتاری با این افراد در زندان که به خاطر نگرانی از اقدامات تلافی‌جویانه ماموران اطلاعات خواست نامش محفوظ بماند در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود:”برخی از این فعالان محیط زیست ماه‌ها تحت بازداشت در سلول انفرادی و شکنجه روانی، تهدید به قتل، تهدید به تزریق دارو‌های توهم‌زا،  و تهدید به دستگیری و قتل اعضای خانواده خود” قرار داشتند.”

همچنین، حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۷ با انتشار گزارشی، به سوابق و فعالیتهای هر هشت فعال محیط زیست بازداشت شده اشاره کرده بود.

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد.

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین تاکید کرد که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهایی برسد، «آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است».

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.