•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

یحیی سهرابزهی، زندانی سیاسی آزاد شد

0
256

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶شهریور ماه ۱۴۰۱، یحیی سهرابزهی، زندانی سیاسی محبوس در زندان قزوین پس از اتمام دوران حبس آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز سه شنبه ۱۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، یحیی سهرابزهی، متولد: ۱۳۶۲، ساکن بخش مرکزی دهپابید از توابع شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان و زندانی سیاسی در تبعید محبوس در زندان استان قزوین، پس از سپری کردن حبس تعزیری ۱۶ ساله خود آزاد شد.

این زندانی سیاسی در مدت حبس خود از حقوق اولیه یک زندانی برای دسترسی به خدمات پزشکی تخصصی و حق درمان بیماری دیابت خود محروم بوده است.

لازم به ذکر است، یحیی سهرابزهی، در سال ۱۳۸۵، در پی فعالیت در گروههای مخالف نظام، توسط ماموران اداره اطلاعات زاهدان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با اتهام (محاربه از طریق عضویت در احزاب مخالف نظام) تفهیم اتهام شد.‌

با آغاز مراحل دادرسی، پرونده یحیی سهرابزهی، توسط شعبه دادگاه انقلاب زاهدان طی یک جلسه دادرسی بررسی این شهروند به اتهام (محاربه از طریق عضویت در احزاب مخالف نظام) به تحمل ۱۷ سال حبس تعزیری در تبعید محکوم شد.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده