•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

انتقال ۳ زندانی سیاسی از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج

0
143

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۲مهر ماه ۱۴۰۱، سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه هشت زندان اوین بدون اعلام قبلی به بند قرنطینه در زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، رضا خندان مهابادی، ماهان جلال دوست و رضا نوروزی، چهار زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، بدون اعلام قبلی به زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند. رضا خندان مهابادی و رضا نوروزی هریک در حال تحمل احکام حبس تعزیری ۵ ساله خود هستند. ماهان جلال دوست هم در حال سپری کردن دوران حبس ۱ ساله خود است.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”انتقال جملگی هر ۳ نفر این زندانیان سیاسی بدون اعلام قبلی صورت گرفته و ماموران گارد زندان اوین پس از خارج کردن این زندانیان از اندرزگاه ۸، سپس آنها را با یک دستگاه ون به زندان رجایی شهر کرج منتقل کردند و در حال حاضر در قرنطینه این زندان بسر می برند و طی روزهای آتی به بند زندانیان سیاسی منتقل خواهند شد.”

رضا خندان مهابادی، در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات (تبلیغ علیه نظام) و (اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور) در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد. این عضو کانون نویسندگان ایران، در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۹، به همراه بکتاش آبتین و کیوان باژن، جهت تحمل دوران حبس خود بازداشت شد.

رضا خندان مهابادی، در تاریخ ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، پس از حضور در جلسه دادرسی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به دلیل افزایش قرار صادره از کفالت به وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان و عدم توانایی در تامین آن بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۶ بهمن‌ماه همان سال با تودیع قرار وثیقه مذکور آزاد شده بود.

همچنین، ماهان جلال دوست، در مراحل دادرسی در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) محاکمه و در تاریخ ۱۸فروردین ماه ۱۴۰۰، به تحمل ۱سال حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب، گروههای اجتماعی و سیاسی و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ضبط موبایل، کامپیوتر و یک دستگاه خودروی پراید سایپا ۱۱۱ محکوم شد که پس از اعتراض به حکم صادره و ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر، این حکم بصورت غیابی و با استیذان، پس از لغو حکم مصادره خودروی پراید سایپا ۱۱۱ ماهان جلال دوست، بقیه حکم مبنی بر تحمل ۱ سال حبس تعزیری و سایر مجازاتهای تکمیلی عینا تائید شد اما پس از اعتراض ماهان جلال دوست و تائید درخواست واخواهی، جلسه دادگاه تجدیدنظر این فعال مدنی در تاریخ ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۱ با حضور او در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر، برگزار و حکم قبلی مجددا تائید شد و در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، ماهان جلال دوست، برای تحمل حبس خود بازداشت شد.

ماهان جلال دوست، در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، توسط پلیس امنیت در تهران بازداشت و سپس به سلول انفرادی در بند ۲ الف سپاه در زندان اوین منتقل و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود.

رضا نوروزی هم در ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به یکی از سلولهای انفرادی واقع در بندهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجوئی در تیر ماه همان سال به اندرزگاه ۴ این زندان منتقل شد.

با آغاز مراحل دادرسی، رضا نوروزی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهامات(اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) در مجموع به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر عینا تائید و با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی تحمل ۵ سال حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا شد.‌

لازم به اشاره است، رضا نوروزی، از بابت دیگر پرونده قضایی خود اواخر مردادماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۲۰۶ دادگاه عمومی کچویی به اتهام (اخلال در نظم زندان) به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۱۸ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد. بخش دوم این پرونده با اتهام (توهین به رهبری) به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.