•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

انتقال توام با ضرب و شتم گلرخ ایرایی به سلول انفرادی بند۲ الف سپاه

0
853

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، گلرخ ابراهیمی ایرایی، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین پس از ضرب و شتم جهت بازجوئی به بند امنیتی ۲ الف سپاه در زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات اولیه صبح امروز دوشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، گلرخ ابراهیمی، ایرایی، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین، در پی یورش گارد این زندان توام با ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد. این زندانی سیاسی چندی پیش هم توسط اطلاعات  سپاه برای بازجوئی فراخوانده شده بود اما ضمن تاکید بر غیرقانونی بودن این احضار از رفتن به زندان اوین سر باز زده بود. این زندانی سیاسی در ابتدا به حبس تعزیری ۳ ساله محکوم شد و در همان زمان در پرونده ای دیگر هم به تحمل ۲۵ ماه حبس تعزیری محکوم شد و در حال سپری کردن حبس در پرونده دوم خود است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “ماموران گارد زندان قرچک ورامین پس حضور در بند زندان قرچک گلرخ ابراهیمی ایرایی، با رفتاری خشونت آمیز اقدام به انتقال این زندانی سیاسی به سلول انفرادی در بند امنیتی ۲ الف سپاه در زندان اوین کردند. در زمان انتقال به توجه به غیرقانونی بودن این احضار و بازجوئی گلرخ ایرایی از همراهی با ماموران گارد خودداری کرد و در ادامه با توجه به دفاع سهیلا حجاب از این زندانی سیاسی ماموران از شوکر برای افزایش خشونت خود استفاده کردند و وی را مورد آسیب قرار دادند.”

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی پس از انتقال سهیل عربی به زندان رجائی شهر کرج اعلام کرده بود که بازجویان سازمان اطلاعات سپاه در زمانی بازجوئی وی در بند ۲ الف سپاه ادعا کرده بودند که گلرخ ابراهیمی ایرایی و سهیل عربی بصورت یک گروه با هم بر علیه حکومت فعالیت می کنند. 

این زندانی سیاسی، در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸, پس از بازداشت توسط ماموران امنیتی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی واقع در خیابان وزرا در تهران منتقل شد. 

لازم به ذکر است, گلرخ ابراهیمی ایرائی و آتنا دائمی, فعال مدنی, در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸, از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ایمان افشاری” هریک به تحمل ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند و این احتمال که با توجه به استیذان بر پرونده این فعالان مدنی حکم بصورت غیابی قطعی شده باشد دور از ذهن نیست. 

 جلسه دادرسی بر پرونده این ۲ فعال مدنی پیش از آن و در تاریخ ۲۸ خردادماه ۱۳۹۸, از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری،  برگزار شده بود. 

همزمان با صدور حکم حبس برای گلرخ ابراهیمی ایرائی و آتنا دائمی, یک منبع نزدیک به افراد در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ “با توجه به اینکه در این پرونده متهمان به چندین اتهام محکوم به حبس شدند, لذا با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی می‌بایست ضمن کاهش مدت محکومیت حبس این افراد از ۳ یال و ۷ ماه به ۲ سال و ۱ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کند که متاسفانه تا این لحظه خبری از اعمال ماده فوق در پرونده این افراد نیست و قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برای صدور این حکم به ماده ۱۳۷ از قانون مجازات اسلامی استناد کرد که در صورت تکرار جرم قاضی می تواند حکمی بیش از اشد مجازات را برای متهمین صادر کند”. 

کیفرخواست یکی از پرونده هائی که در دوران حبس و در زندان اوین علیه “گلرخ ابراهیمی ایرائی” و “آتنا دائمی” مفتوح شده بود در تاریخ ۷ خردادماه با حضور گلرخ ابراهیمی ایرائی و در تاریخ ۸ خردادماه سالجاری با حضور آتنا دائمی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست  “ایمان افشاری” قاضی شعبه مذکور به متهمین به صورت جداگانه ابلاغ شده بود.

در این پرونده مذکور اتهام “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی” و “توهین به رهبری” از این جهت برای هر ۲ نفر این افراد مطرح شد که مسئولان زندان مدعی هستند گلرخ ابراهیمی ایرائی و آتنا دائمی به بهانه اعتراض به اجرای حکم اعدام ۳ زندانی سیاسی کورد بنامهای “رامین حسین پناهی, لقمان مرادی و زانیار مرادی” در حین خواندن سرود در سالن ملاقات به آن مرتکب شده اند. همچنین دیگر اتهام “تبلیغ علیه نظام” به بهانه صدور بیانیه‌ها و نامه هایی طرح شده است که به گلرخ ابراهیمی ایرائی و آتنا دائمی نسبت داده شده است. 
همزمان پرونده دیگری نیز شامل اتهام “اخلال در نظم زندان” از سال ۱۳۹۷ علیه “گلرخ ابراهیمی ایرائی” مفتوح است. در آن پرونده این فعدال مدنی متهم شده که در روز ملاقات با بازرسی بدنی بعد از انجام ملاقات و هنگام ورود به بند مخالفت کرده بود، خودداری آنها از تفتیش شدن و تمرد و درگیری با ماموران، از طرف مسئولان از جمله مصادیق اخلال در نظم زندان ذکر شده است. 

لازم به ذکر است که این ۲ پرونده توسط شعبات ۴ و همچنین شعبه ۵ دادسرای مقدس مستقر در زندان اوین بررسی شد و نهایتا به شعبه ۴ دادسرای اوین به ریاست “بازپرس خدابخشی” ارجاع شده بود. جلسات بازپرسی از “گلرخ ابراهیمی ایرائی” در آبان ماه ۱۳۹۷ و پس از آن در ۶ جلسه به صورت مجزا برای “آتنا دائمی” و “گلرخ ابراهیمی ایرائی” تشکیل شده بود. 

صبح روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، آخرین جلسه بازپرسی رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه” گلرخ ابراهیمی ایرائی” توسط شعبه ۴ بازپرسی دادسرای اوین به همراه “اتنا دائمی” هم پرونده ای “گلرخ ابراهیمی ایرائی”  برگزار شده بود.

گلرخ ابراهیمی ایرائی, در تاریخ ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۸ با پایان دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود از بابت پرونده ای اولش از بند زنان زندان اوین آزاد شده بود. آزادی این فعال مدنی در حالی صورت گرفته بود که با توجه به پرونده مفتوحه ای که علیه وی در دورانی که وی در حال تحمل حبس بود گشوده شد, این آزادی با تودیع قرار کفالت به مبلغ ۶۰ میلیون تومان صورت گرفته بود. 

“گلرخ ابراهیمی ایرائی”, به همراه همسر خود “آرش صادقی”, در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳، از سوی قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه در منزل شخص شان بازداشت شده بود.

پس از بازداشت این زوج فعال مدنی، دادسرای امنیت تهران مستقر در زندان اوین برای “گلرخ ابراهیمی ایرائی” وثیقه ای به مبلغ ۸۰ میلیون تومان به جرم فعالیت های فیسبوکی تعیین کرد.

این فعال مدنی نیز پس از تحمل حدود ۳ هفته بازداشت  و حبس در سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۳ با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ به اتهام “توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” و در حالی که برای انجام عمل جراحی در بیمارستان بستری بود بصورت غیابی مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که پس از ارجاع پرونده وی به دادگاه تجدیدنظر و بازبینی توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا تایید شد و سپس با احتساب کاهش حبس به مناسبت عید نوروز ۱۳۹۶، حکم او به ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری تقلیل پیدا کرده بود. 

گلرخ ابراهیمی ایرائی, در تاریخ ۳ آبان ماه ۱۳۹۵, توسط ماموران سپاه ثارالله بدون احضاریه کتبی جهت اجرای حکم حبس بازداشت شده بود. 

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

برچسب هافایل صوتی گلرخ ایرائیقرچکقرچک ورامینقرارگاه ثارالله سپاه پاسدارانماموران اطلاعات سپاه پاسداراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامیننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراننامه گلرخ ایرایوضعیت بحرانی گلرخ ایراییگلرخگلرخ ایراییگلرخ ایرائیگلرخ ابراهیمیگلرخ ابراهیمی ایراییگلرخ ابراهیمی ایرایی زندانی سیاسیگلرخ ابراهیمی ایرائیگلرخ ابراهیمی زندانی سیاسیگلرخ ابرائیانتقال گلرخ ایراییاخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناخبار زندانیان سیاسیاداره اطلاعات سپاهاسامی زندانیان بند زنان زندان اویناطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناطلاعات سپاه ارومیهاطلاعات سپاه شهرستان اشنویهاعتصاب غذای زندانی سیاسیبند قرنطینه زندان قرچک ورامینبند یک زندان قرچکبند یک زندان قرچک ورامینبند ۲ الف سپاهبند ۲ الف سپاه پاسدارانبند ۷ زندان قرچک ورامینبند دو الف سپاهبند زنان قرچک ورامینبند زنان در زندان قرچکبند زنان در زندان قرچک ورامینبند زنان در زندان اوینبند زنان رندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچک در ورامینبند زنان زندان اوینبند3 زندان قرچک ورامینبند۱ زندان قرچک ورامینبند۲ الف اطلاعات سپاهبند۲ الف سپاهبند۲الفبند۲الف سپاهبند۲الفپبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبندزنان زندان قرچک در ورامینبازجویی در اطلاعات سپاهبازجوئی در بنددوالفبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت و خشونت آمیزبازداشت گلرخبازداشت گلرخ ابراهیمی ایرائیبازداشت خشونت آمیزبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانحق مرخصی زندانیان سیاسیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیخشونت آمیزدادسرای زندان اوینرفتار خشونت آمیززنان زندانی در زندان قرچک ورامینزندان قرچکزندان قرچک ورامینزندان اوینزندان اوین بند زنانزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در زندان رجائی شهر کرجزندانیان سیاسی زندان اوینسلول انفرادیسلول انفرادی بند۲الفسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی در بند دو الف سپاهسلول انفرادی در بنددوالفسپاه پاسدارانسازمان اطلاعات سپاهسرکوب خشونت آمیز شهروندان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانضرب و شتمضرب و شتم زندانیضرب و شتم زندانیانضرب و شتم زندانیان در ایرانضرب و شتم زندانیان عقیدتیضرب و شتم شهروندانضرب وشتم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.