•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

احضار آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرائی به دادسرای زندان اوین

0
872

شعبه ۴ دادسرای زندان اوین با صدور ابلاغیه ای برای گلرخ ابراهیمی ایرائی, فعال مدنی و آتنا دائمی زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین هر دو نفر این افراد را به شعبه مذکور فراخوانده است. این دو کنشگر مدنی در دوران حبس به دلیل فعالیتهای مسالمت آمیز مدنی با دو پرونده مفتوحه مواجه شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، آتنا دائمی کنشگر مدنی و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین و گلرخ ابراهیمی ایرائی, کنشگر مدنی و از زندانیان سابق سیاسی طی احضاریه ای که از سوی شعبه ۴ دادسرای زندان اوین برای این دو فعال مدنی صادر شده از این دو فعال مدنی خواسته شده  روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸جهت برگزاری جلسه بازپرسی در شعبه مذکور حاضر شوند. این احضار از بابت پرونده ای است که در دوران حبس برای گلرخ ابراهیم ایرائی و برای آتنا دائمی با شکایت وزارت اطلاعات باز شده است صورت گرفته. گلرخ ایرایی در تاریخ ۱۹ فروردین ماه با پایان دوران محکومیت با تودیع قرار از زندان آزاد شد.

در پروندهائی که این دو کنشگر مدنی از بابت آنها احضار شده اند شاکی آنها وزارت اطلاعات و در چرونده اول اتهام “توهین به روح الله خمینی” و “توهین به رهبری” مطرح شده است. 

اتهام دیگری که در این پرونده متوجه گلرخ ابراهیمی ایرائی و آتنا دائمی شده است”تبلیغ علیه نظام”  به بهانه صدور بیانیه‌هایی طرح شده و صادره از سوی گلرخ ابراهیمی ایرائی و آتنا دائمی بوده است. 
پرونده دیگر نیز شامل دو اتهام تحت عناوین “اخلال در نظم زندان” و “درگیری با ماموران” است. این پرونده نیز سال گذشته مفتوح شده است، این دو کنشگر مدنی متهم هستند که در روز ملاقات با بازرسی بدنی بعد از انجام ملاقات و هنگام ورود به بند مخالفت کرده‌اند، خودداری آنها از تفتیش شدن، از طرف مسئولین مصداق تمرد و درگیری با مامورین و اخلال در نظم قلمداد شده است.
این دو پرونده در شعبات ۳ و ۵ دادسرای اوین بررسی شده و نهایتا به شعبه ۴ دادسرای اوین به ریاست بازپرس خدابخشی ارسال شده است. جلسات بازپرسی از آبان‌ماه ۹۷ و پس از آن در ۶ جلسه به صورت مجزا برای این افراد تشکیل شده و احضار اخیر جهت دفاع آخر است.

لازم به ذکر است که آتنا دائمی زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین از تاریخ ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷به دلایل نامعلوم و به دستور رئیس زندان اوین از ملاقات حضوری با خانواده خود محروم شده است. آخرین ملاقات حضوری خانواده دائمی با فرزندشان ۱۹ اسفند بوده و ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ نیز آخرین ملاقات کابینی‌ آنها صورت گرفته است. 

تداوم محرومیت از ملاقات آتنا دائمی, کنشگر مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین در حالی است که “بعد از پیگیری‌های مداوم خانواده این زندانی سیاسی,  هنوز حکمی مبنی بر ممنوعیت از ملاقات حضوری ابلاغ نشده و دادیاری زندان اوین و بازپرس شعبه ۵ دادسرای اوین و حتی رئیس  بند زنان اوین نیز اعلام کرد که اعمال این محدودیت از جانب آنها نبوده است و بر طبق دستور رئیس زندان اوین علی  چهارمحالی این محدودیت اعمال شده است.

لازم به یادآوری است، آتنا دائمی، در تاریخ ۲۹ مهرماه ۹۳ بازداشت و تحمل ۵ سال حبس تعزیری به دلیل فعالیت های مدنی خود محکوم شد. این زندانی از آذرماه سال ۹۵ دوره محکومیت خود را آغاز کرده است و هم اکنون در زندان اوین تحمل حبس می کند.
گلرخ ابراهیمی ایرایی، دیگر فعال مدنی متهم در این پرونده در تاریخ ۱۹ فروردین ماه سال جاری با پایان دوران محکومیت از زندان آزاد شد. خانم ایرایی از سوم آبان ماه سال ۹۵ همزمان با آرش صادقی -همسر خود- در حال تحمل محکومیت حبس خود به دلیل فعالیت های مدنی در زندان اوین بود.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازیهای پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.