•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

گزارشی از وضعیت محمد نورانی زاده، زندانی امنیتی محبوس در زندان شاهرود

0
645

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۹، محمد نورانی زاده، زندانی امنیتی محبوس در زندان شاهرود از رسیدگی پزشکی و حق درمان محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۹، محمد نورانی زاده – متولد: ۱۳۴۲ – فرزند: رحیم، زندانی امنیتی اهل شهرستان مهاباد و محبوس در زندان شهرستان شاهرود در استان سمنان از حق درمان محروم مانده و در وضعیت وخیم جسمانی به سر می برد. این زندانی امنیتی در حال سپری کردن حبس تعزیری ۶ ساله توام با تبعید خود در این زندان است. 

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی امنیتی به کُردپا اعلام کرد: “این زندانی سیاسی در وضعیت نامناسب جسمانی قرار دارد و از بیماری فشار خون رنج می‌برد اما از اعزام وی به مرکز درمانی خارج از زندان برای انجام مراحل درمانی و ویزیت پزشک متخصص ممانعت می شود.”

لازم به ذکر است، محمد نورانی زاده، در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۵، به همراه دیاکو رحمانی نسب، دیگر شهروند اهل شهرستان مهاباد توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اطلاعات سپاه شهرستان ارومیه و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۳۹۶، مراحل اولیه رسیدگی به پرونده قضائی این افراد به اتمام رسید. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده محمد نورانی زاده به دادگاه، دیاکو رحمانی نسب – بعنوان متهم ردیف اول و محمد نورانی زاده هم بعنوان متهم ردیف دوم این پرونده از بابت اتهام « مشارکت در جاسوسی از طریق جمع آوری اطلاعات تسلیحاتی، مخابراتی و میزان فعالیتها و استعداد نیروهای سپاه پاسداران » توسط شعبه ۱ دادگاه نظامی استان آذربایجان غربی، به ریاست مستشار شعبه ابراهیم خلیل حسینی و دادرس شعبه رضا صمیمی، هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری توام با تبعید دیاکو رحمانی نسب، به زندان سمنان و محمد نورانی زاده هم به زندان شاهرود محکوم شدند. 

در بخش دیگری از دادنامه صادره توسط شعبه ۱ دادگاه نظامی استان آذربایجان غربی همچنین دیاکو رحمانی نسب به عنوان متهم ردیف اول این پرونده به اتهام « نگهداری غیرمجاز مهمات با استناد به بند پ ماده ۶ قانون قاچاق اسلحه و مهمات با ۲ درجه تخفیف به علت ابراز ندامت از عمل مذکور به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری درجه ۷ محکوم شد. این حکم در شعبه دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. 

لازم به ذکر است جرم جاسوسی از جمله اتهاماتی است که از منظر حقوق بشر هم کاملا مردود است اما در ایران ارگانهای امنیتی از قبیل وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران، بسیاری از شهروندان را از بابت بدور از واقعیت جاسوسی بازداشت کرده و در ادامه بر علیه این افراد احکام حبس تعزیری طولانی مدت و یا اعدام از سوی محاکم قضائی صادر می کنند. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هااداره اطلاعات ارومیهزندانی سیاسی زندانی عقیدتیبازداشتگاه اداره اطلاعاتحق درمانبازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیهبازجوئی در اداره اطلاعاتنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناتهام جاسوسی در ایرانحق درمان زندانیان سیاسیصدور حکمزندانی امنیتیاتهام جاسوسیدادگاه نظامیاطلاعات سپاه ارومیهحق درمان زندانیان در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیزندانی سیاسی کورد در ایرانحق درمان بیماری زندانیان سیاسیمحرومیت از حق درمان زندانیمحرومیت از حق درماننقض حقوق بشرد ر ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیجرم جاسوسیمرخصی زندانی سیاسیصدور حکم حبس و تبعیدمحمد نورانی زادهاداره اطلاعاتصدور حکم حبسزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحق درمان زندانیانصدور حکم حبس تعزیر یحق درمان بیماری زندانیاندیاکو رحمانی نسبزندانی سیاسینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندان در ایرانزندانی سیاسی کردبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهصدور حکم حبس تعلیقیاطلاعات سپاه شهرستان اشنویهصدور حکم حبس توام با تبعیدحق درمان بیماریزندانی امنیتی محمد نورانی زادهبازداشتگاه وزارت اطلاعاتنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانصدور حکم حبس تعزیریاداره اطلاعات سپاه ارومیهمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانحق درمان شهروندانصدور حکم حبس تعزیرمحمد نورانی زاده زندانی امنیتیاطلاعات سپاهنقض حقوق بشرنقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4وزارت اطلاعات در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیحق درمان زنداندادگاه نظامی استان آذربایجان غربیوزارت اطلاعاتاطلاعات سپاه پاسدارانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در کردستانحق درمان زندانیبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانبازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهحق درمان زندانیان سیاسی در ایراندیاکو رحمانی نسب زندانی امنیتی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده