•                  
جمعه , ۱۰ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

محمد نورانی زاده، زندانی امنیتی به مرخصی اعزام شد

0
764

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، محمد نورانی، زندانی امنیتی محبوس در زندان شاهرود پس از تائید ابتلا به کرونا به مرخصی استعلاجی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل کُردپا، روز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، محمد نورانی زاده – متولد: ۱۳۴۲ – فرزند: رحیم، زندانی امنیتی محبوس در زندان شاهرود که از نوسان فشار خون در رنج است در حالی که از رسیدگی پزشکی محروم مانده بود پس از ابتلا به ویروس کرونا، به مرخصی استعلاجی اعزام شد. این زندانی امنیتی در حال سپری کردن حبس تعزیری ۶ ساله توام با تبعید خود در این زندان است. 

این زندانی امنیتی در حالی که به ویروس کرونا مبتلا شده مسئولان قضائی به علت نبود امکانات و تجهیزات درمانی در زندان شاهرود به مرخصی استعلاجی اعزام شد. 

در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۹، حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشی به تشریح وضعیت این زندانی امنیتی و محروم از حق درمان بیماری اش پرداخته بود. 

لازم به ذکر است، محمد نورانی زاده، در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۵، به همراه دیاکو رحمانی نسب، دیگر شهروند اهل شهرستان مهاباد توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اطلاعات سپاه شهرستان ارومیه و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۳۹۶، مراحل اولیه رسیدگی به پرونده قضائی این افراد به اتمام رسید. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده محمد نورانی زاده به دادگاه، دیاکو رحمانی نسب – بعنوان متهم ردیف اول و محمد نورانی زاده هم بعنوان متهم ردیف دوم این پرونده از بابت اتهام « مشارکت در جاسوسی از طریق جمع آوری اطلاعات تسلیحاتی، مخابراتی و میزان فعالیتها و استعداد نیروهای سپاه پاسداران » توسط شعبه ۱ دادگاه نظامی استان آذربایجان غربی، به ریاست مستشار شعبه ابراهیم خلیل حسینی و دادرس شعبه رضا صمیمی، هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری توام با تبعید دیاکو رحمانی نسب، به زندان سمنان و محمد نورانی زاده هم به زندان شاهرود محکوم شدند. 

در بخش دیگری از دادنامه صادره توسط شعبه ۱ دادگاه نظامی استان آذربایجان غربی همچنین دیاکو رحمانی نسب به عنوان متهم ردیف اول این پرونده به اتهام « نگهداری غیرمجاز مهمات با استناد به بند پ ماده ۶ قانون قاچاق اسلحه و مهمات با ۲ درجه تخفیف به علت ابراز ندامت از عمل مذکور به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری درجه ۷ محکوم شد. این حکم در شعبه دادگاه تجدیدنظر عیناً تائید شد. 

لازم به ذکر است جرم جاسوسی از جمله اتهاماتی است که از منظر حقوق بشر هم کاملا مردود است اما در ایران ارگانهای امنیتی از قبیل وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران، بسیاری از شهروندان را از بابت بدور از واقعیت جاسوسی بازداشت کرده و در ادامه بر علیه این افراد احکام حبس تعزیری طولانی مدت و یا اعدام از سوی محاکم قضائی صادر می کنند. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هازندانی سیاسی زندانی عقیدتیاحزاب کوردیزندانی سیاسی کرداجرای حکم حبس تعزیریشهروندان کورد اهل سنتویروس کرونا در زندانهای ایرانبازداشت شهروندان کوردسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کورد در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانزندانی سیاسی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانویروس کرونا در شهرهای ایرانبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهرشهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد در ایرانصدور حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیاجرای حبس تعزیریشهروندان کرد زندانی سیاسیصدر حکم حبس تعزیریشهروندان کورد در مریوانزندانی سیاسیزندانی امنیتیاحزاب کوردی در ایرانمحکومیت به حبس تعزیرینقض حقوق بشر در ایران 4احزاب کوردستانشهروندان کورد زندانی سیاسیشهرستان شاهرودحق مرخصی زندانی سیاسیشهروندان کورد ارومیهحبس تعزیریفشار خوننوسان فشار خوننقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کورد مخالفشهروندان کورد در جمهوری اسلامیمرخصی زندانی سیاسیزندانی امنیتی در ایرانشهروندان کوردایرانمحمد نورانی زادهافت فشار خونهمکاری با احزاب کوردیاحزاب کورد سیاسیبیماری زندانی سیاسیصدورحکم حبس تعزیریآزادی پس از اتمام حبس تعزیریبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریویروس کرونا در زندانهای کشورزندانی امنیتی محمد نورانی زادهنقض حقوق بشر در ایراناحزاب کورد در ایرانزندانی سیاسی کوردسرکوب شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانصدور احکام حبس تعزیریویروس کروناحقوق نقض حقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتمحمد نورانی زاده زندانی امنیتینقض حقوق بشراحزاب کوردشهروندان کورد ایراناحزاب کورد مخالف نظامفشارخونحکم حبس تعزیریویروس کرونا در ایرانزندانی سیاسی کورد در ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیزندان شاهرود

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: