•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

احکام اعدام ۳ تن در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد

0
867

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، احکام اعدام ۳ زندانی در ۳ پرونده جداگانه با اتهام قتل عمد، محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیشتر مورد تائید قرار گرفته بود اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه چهارشنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹، مهدی « نام خانوادگی نامشخص »، ارسطو « نام خانوادگی نامشخص » و میثم « نام خانوادگی نامشخص »، سه زندانی متهم به قتل در ۳ پرونده جداگانه محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیش از این توسط شعب دادگاه کیفری ۱ استان تهران به اعدام محکوم و این حکم در دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شدند. 

براساس این گزارش، در تاریخ ۲۲ مرداد سال ۱۳۹۲، پسر جوانی در مغازه میوه فروشی در بازار تهران با شلیک گلوله برادر بزرگتر خود را به قتل رساند و در همان صحنه جرم از سوی شاهدان جرم بازداشت شد.

مهدی در اعترافاتش به ماموران گفت: “من و برادرم از بچگی با هم بزرگ شده و به هم علاقه‌مند بودیم، اما بعد از مرگ پدرم، اختلاف‌ها بر سر خانه موروثی شروع شد و اختلاف میان ما بالا گرفت و روز حادثه با برادرم که در مغازه کناری من یک مغازه دارد درگیر شدم و در یک لحظه اقدام به تیراندازی کردم.:

پرونده مهدی، با آغاز مراحل دادرسی و محاکمه در شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری ۱ استان تهران مورد بررسی قرار گرفت و مهدی در ماجرای قتل برادرش با توجه به اعترافات قاتل و درخواست قصاص خانواده اش به اعدام محکوم شد.

لازم به ذکر است، مهدی پیش از این هم ۱ بار تا پای چوبه دار رفت و سال ۱۳۹۷ بود که از اولیای دم مهلت برای تامین دیه گرفته بود اما با توجه به عدم توانایی در تامین دیه و عدم رضایت ولی دم حکم اعدام وی اجرا شد. 

در دومین مورد اجرای حکم اعدام لازم به ذکر است، در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۷، ارسطو، مستاجر عصبانی به خاطر اختلافی که با صاحب خانه خود داشت با شلیک گلوله ای وی را به قتل رساند و پس از آن بود که توسط ماموران اداره آگاهی دستگیر شد.

ارسطو، پس از دستگیری به قتل مرد صاحبخانه اش که فرهاد نام داشت اعتراف کرد و پس از تکمیل مراحل بازجوئی و بازپرسی و ارجاع این پرونده به دادگاه ارسطو توسط شعبه دادگاه کیفری ۱ استان تهران محاکمه شد. 

قضات با توجه به درخواست اولیای دم به قصاص و اعترافات قاتل به قتل مرد صاحبخانه حکم اعدام برای متهم صادر شد و این حکم در شعبه ۹ دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت.

پس از قطعی شدن حکم قصاص صادره از سوی دادگاه کیفری در دیوان عالی کشور، ارسطو با اتهام مذکور پس از ۲ سال در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹، در زندان رجایی شهر اعدام شد. 

در خصوص سومین حکم اعدام اجرا شده در زندان رجائی شهر کرج لازم به ذکر است که میثم در تاریخ ۳ آذر ماه سال ۱۳۹۴، همسر و فرزندش را به قتل رساند. 

پس از این قتل بود که میثم اقدام به خودکشی کرد اما این خودکشی موفقیت آمیز نبود و پس از دستگیری با اتهام ۲ فقره قتل عمد و اعتراف به جرم مذکور پرونده وی در شعبه ۱۰ دادگاه کیفری ۱ استان بررسی و با توجه به اعترافات مستقیم میثم مبنی بر ارتکاب وی به قتل عمد حکم اعدام وی صادر شد. با ارجاع پرونده به شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور این حکم عیناً تائید شد. 

با ارجاع پرونده به شعبه اجرای احکام دادسرای جنائی تهران، میثم در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹ در زندان رجایی شهر پای چوبه دار رفت و اعدام شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقاتل قتل عمدقتلقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نقسقصاص در ایرانمتهم به قتلمتهم به قتل عمدمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمسوولان زندان رجائی شهرنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرنقض حقوق بشرد ر ایراننقض حکم اعدام در ایرانالله کرم عزیریالله کرم عزیزیالله کرم عزیزی رئیس زندان رجایی شهر کرجالله کرم عزیزی رئیس زندان رجائی شهر کرجاندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرجاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای قصاص نفساجرای حکم قصاصاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهراجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاخبار نقض حقوق بشراخبار نقض حقوق بشر در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مهدی زندان رجائی شهراعدام میثم زندان رجائی شهراعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام ارسطو زندان رجائی شهراعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان رجائی شهراعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحکم قصاصحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایراندادگاه کیفریدادگاه کیفری یکدادگاه کیفری یک تهراندادگاه کیفری ۱دادگاه کیفری صدور حکمدادگاه کیفری۲دادسرای جنائی تهراندرخواست قصاصرئیس زندان رجائی شهرزندانزندان رجائیزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانیزندانی متهم به قتلزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانزندانیان زندان رجائی شهرزندانیان زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی زندان رجائی شهرشلیک گلولهصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: