•                  
سه شنبه , ۲۸ دی , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, ژانویه 18

احکام اعدام ۳ تن در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد

0
651

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، احکام اعدام ۳ زندانی در ۳ پرونده جداگانه با اتهام قتل عمد، محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیشتر مورد تائید قرار گرفته بود اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه چهارشنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹، مهدی « نام خانوادگی نامشخص »، ارسطو « نام خانوادگی نامشخص » و میثم « نام خانوادگی نامشخص »، سه زندانی متهم به قتل در ۳ پرونده جداگانه محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیش از این توسط شعب دادگاه کیفری ۱ استان تهران به اعدام محکوم و این حکم در دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شدند. 

براساس این گزارش، در تاریخ ۲۲ مرداد سال ۱۳۹۲، پسر جوانی در مغازه میوه فروشی در بازار تهران با شلیک گلوله برادر بزرگتر خود را به قتل رساند و در همان صحنه جرم از سوی شاهدان جرم بازداشت شد.

مهدی در اعترافاتش به ماموران گفت: “من و برادرم از بچگی با هم بزرگ شده و به هم علاقه‌مند بودیم، اما بعد از مرگ پدرم، اختلاف‌ها بر سر خانه موروثی شروع شد و اختلاف میان ما بالا گرفت و روز حادثه با برادرم که در مغازه کناری من یک مغازه دارد درگیر شدم و در یک لحظه اقدام به تیراندازی کردم.:

پرونده مهدی، با آغاز مراحل دادرسی و محاکمه در شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری ۱ استان تهران مورد بررسی قرار گرفت و مهدی در ماجرای قتل برادرش با توجه به اعترافات قاتل و درخواست قصاص خانواده اش به اعدام محکوم شد.

لازم به ذکر است، مهدی پیش از این هم ۱ بار تا پای چوبه دار رفت و سال ۱۳۹۷ بود که از اولیای دم مهلت برای تامین دیه گرفته بود اما با توجه به عدم توانایی در تامین دیه و عدم رضایت ولی دم حکم اعدام وی اجرا شد. 

در دومین مورد اجرای حکم اعدام لازم به ذکر است، در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۷، ارسطو، مستاجر عصبانی به خاطر اختلافی که با صاحب خانه خود داشت با شلیک گلوله ای وی را به قتل رساند و پس از آن بود که توسط ماموران اداره آگاهی دستگیر شد.

ارسطو، پس از دستگیری به قتل مرد صاحبخانه اش که فرهاد نام داشت اعتراف کرد و پس از تکمیل مراحل بازجوئی و بازپرسی و ارجاع این پرونده به دادگاه ارسطو توسط شعبه دادگاه کیفری ۱ استان تهران محاکمه شد. 

قضات با توجه به درخواست اولیای دم به قصاص و اعترافات قاتل به قتل مرد صاحبخانه حکم اعدام برای متهم صادر شد و این حکم در شعبه ۹ دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت.

پس از قطعی شدن حکم قصاص صادره از سوی دادگاه کیفری در دیوان عالی کشور، ارسطو با اتهام مذکور پس از ۲ سال در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹، در زندان رجایی شهر اعدام شد. 

در خصوص سومین حکم اعدام اجرا شده در زندان رجائی شهر کرج لازم به ذکر است که میثم در تاریخ ۳ آذر ماه سال ۱۳۹۴، همسر و فرزندش را به قتل رساند. 

پس از این قتل بود که میثم اقدام به خودکشی کرد اما این خودکشی موفقیت آمیز نبود و پس از دستگیری با اتهام ۲ فقره قتل عمد و اعتراف به جرم مذکور پرونده وی در شعبه ۱۰ دادگاه کیفری ۱ استان بررسی و با توجه به اعترافات مستقیم میثم مبنی بر ارتکاب وی به قتل عمد حکم اعدام وی صادر شد. با ارجاع پرونده به شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور این حکم عیناً تائید شد. 

با ارجاع پرونده به شعبه اجرای احکام دادسرای جنائی تهران، میثم در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹ در زندان رجایی شهر پای چوبه دار رفت و اعدام شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاحقوق بشراعدام / حق حیاتزندانیزنداناخبار نقض حقوق بشرزندان رجائی شهرقصاص نفساعدام در ایرانحقوق بشر در ایراناجرای حکم اعدامطرح لغو مجازات اعدامحکم اعدامقتلقصاص در ایراندادگاه کیفریصدور حکم اعداممسوولان زندان رجائی شهرمجازات اعدامقتل عمداعدام قتل عمدقصاصمجازات اعدام در ایرانمتهم به قتلنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراعدام در ملاء عامزندانی متهم به قتلاجرای حکم اعدام در ایراناعدام متهم قتل عمدمتهم به قتل عمداعدام در زندان رجائی شهراتهام قتلنقض حقوق بشرد ر ایراناعدام متهم به قتل عمدزندان رجائی شهر کرجاعدامقاتل قتل عمداخبار نقض حقوق بشر در ایراندادگاه کیفری یک تهرانرئیس زندان رجائی شهرحقوق بشر در جمهوری اسلامیقتل عمد حکومتیاعدام متهم به قتلمجازات اعدام ایرانزندان رجائیزندانیان زندان رجائی شهرنقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرحکم قصاصحقوق بشر درایراندادگاه کیفری یکقتل عمد در ایرانحکم اعدام در ایراننقض حکم اعدام در ایرانشلیک گلولهنقض حقوق بشر در ایران 4حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیاعدام زندانیان در ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام در زندانهای ایراندادگاه کیفری ۱قصاص نقسالله کرم عزیزیاعدام زندانیان متهم به قتلمجازات قتل عمداتهام قتل عمدسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجاندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرجاجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی زندان رجائی شهرزندانیان متهم به قتل عمداتهام قتل در ایراناجرای حکم قصاصمجازات قصاصزندان رجائی شهر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحکم اعدام متهم به قتلقصاص نفس در ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانقتل عمد زندانیانزندانیان زندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجالله کرم عزیریاجرای قصاص نفساعدام متهمان به قتل عمد در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیان در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهردادگاه کیفری۲اتهام قتل عمد در ایرانزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانالله کرم عزیزی رئیس زندان رجائی شهر کرجالله کرم عزیزی رئیس زندان رجایی شهر کرجقتل عمد در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام در زنداننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناعدام زندانیان متهم به قتل عمدقتل عمد حکومتی در ایرانحکم اعدام متهمان به قتلحقوق نقض حقوق بشر در ایراندرخواست قصاصصدور حکم اعدام در ایراندادگاه کیفری صدور حکماعدام مهدی زندان رجائی شهراعدام میثم زندان رجائی شهراعدام ارسطو زندان رجائی شهردادسرای جنائی تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: