•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

اعزام طاهر صوفی، زندانی سیاسی محبوس در زندان نقده به مرخصی

0
473

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۹، طاهر صوفی، زندانی سیاسی محبوس در زندان نقده پس از تودیع وثیقه برای کوتاه مدت به مرخصی اعزام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، طاهر صوفی، زندانی سیاسی اهل شهرستان پیرانشهر، محبوس در زندان نقده با توجه به تودیع وثیقه به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد. این زندانی سیاسی در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری ۴ ساله خود از بابت اتهام « همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام » است.

لازم به ذکر است، این زندانی سیاسی، برای نخستین بار در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۹، پس از تودیع وثیقه به مرخصی ۳ هفته ای اعزام شد و در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل ادامه حبس به زندان نقده بازگشته بود. 

طاهر صوفی، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۳۹۷، در دهستان لاهیجان شرقی از توابع شهرستان پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱ دی ماه همان سال با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵ میلیارد ریال بطور موقت آزاد شد. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده طاهر صوفی به دادگاه انقلاب نقده این شهروند در شهریور ماه ۱۳۹۸، با اتهام همکاری با احزاب کُرد مخالف نظام توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ پیرانشهر محاکمه و به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی عیناً تائید شد. 

پس از تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر و ارجاع پرونده طاهر صوفی به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان نقده این فعال سیاسی در آذر ماه ۱۳۹۸، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۴ سال خود بازداشت و به زندان نقده منتقل شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن هستند و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هااستان کردستانمرخصی زندانیاحزاب کردزندانی سیاسی کوردنقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالف نظامزندان نقدهمرخصی زندانیانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایرانزندانیان سیاسی کردزندانی سیاسیمحرومیت از مرخصیشهروندان کرد در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب سیاسی کردنقدهحقوق بشر زندانیان سیاسیمرخصی زندانیان سیاسیشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیبازداشتگاه اداره اطلاعات پیرانشهرزندانی سیاسی طاهرصوفیزندانیان سیاسی و عقیدتیپیرانشهراحزاب کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناعزام به مرخصیاحزاب کردمخالف نظامبازداشت شهروندان کورد در ایرانحق درمان زندانیانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی کورد در ایرانروستای چیانه پیرانشهرطاهرصوفی زندانی سیاسیاخبار زندانیان عقیدتیزندانی سیاسی زندانی عقیدتیاحزاب کورداحزاب کردیزندانی سیاسی کرداحزاب کورد سیاسیاحزاب کورد مخالف نظامطاهرصوفیاحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماطلاعات سپاه پیرانشهرحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی کرد در ایرانطاهر صوفی زندانی سیاسی نقدهاحزاب کرد ایرانشهروندان کورد در ایراناخبار زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایراناحزاب کرد مسلحزندانیان سیاسی در ایراناحزاب کرد مخالفشهروندان کرد ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانیان سیاسی کوردکردستانشهروندان کوردمرخصی استعلاجیاحزاب کوردی در ایرانشهرستان پیرانشهرطاهر صوفیاداره اطلاعات پیرانشهراحزاب کرد مخالف نطامحبس تعزیری زندانیان سیاسیمرخصی زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کوردطاهر صوفی زندانی سیاسیحق مرخصیزندانیان سیاسیاحزاب کوردیشهروندان کردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورداحزاب کورد مخالفحق مرخصی زندانیاحزاب کرد سیاسی در ایراناعطای مرخصیمرخصی زندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی زندان نقدهمرخصی درمانیمرخصیسرکوب زندانیان در ایرانهمکاری با احزاب کوردیمحرومیت از حق مرخصیسرکوب شهروندان کردسرکوب زندانیان سیاسیمرخصی به زندانیاحزاب کوردستانمرخصی به زندانیانحق مرخصی زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.