•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

محرومیت رضا خندان مهابادی، زندانی سیاسی از حق درمان و خدمات پزشکی علیرغم درد و بیماری

0
1407

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۹، رضا خندان مهابادی، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون نویسندگان ایران، طی روزهای اخیر، رضا خندان مهابادی، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین در حالی که از بیماری فشارخون، کاهش حجم ریه، و آرتروز گردن در رنج است در حالی که امکانات درمانی هم در زندان اوین بسیار محدود است مسئولان زندان از اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان به علت مخالفت رضا خندان مهابادی با پوشیدن لباس زندان ممانعت بعمل آوردند. رضا خندان مهابادی، در حالی سپری کردن حبس تعزیری ۵ ساله خود از بابت اتهام « اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور » است.

براساس این گزارش، رضا خندان مهابادی، عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، قرار بود هفته‌ جاری برای پیگیری درمان به بیمارستان اعزام شود اما مسئولان زندان اوین به دلیل مخالفت با درخواست او مبنی بر پوشیدن لباس معمولی به جای لباس زندان، از اعزام این زندانی سیاسی به مرکز درمانی جلوگیری کردند. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۳۹۹، رضا خندان مهابادی به همراه بکتاش آبتین و کیوان باژن، دو عضو دیگر از کانون نویسندگان ایران، با دریافت ابلاغیه ای برای حضور در شعبه اجرای احکام جهت اجرای احکام حبس تعزیری شان مطلع شدند و در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۹، این افراد پی از حضور در شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین بازداشت و به اندرزگاه ۴ این زندان منتقل و سپس به اندرزگاه ۸ منتقل شدند. 

رضا خندان همچنین پیشتر هم در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۹، به همراه بکتاش آبتین و کیوان باژن، برای اجرای احکام حبس تعزیری خود به شعبه اجرای احکام در زندان اوین فراخوانده شدند اما اجرای احکام حبس تعزیری آنها تا تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۹ به تعویق افتاد. 

 در تاریخ ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, رضا خنددان مهابادی به همراه بکتاش آبتین و کیوان باژن, سه تن از اعضای کانون نویسندگان ایران برای اجرای احکام حبس تعزیری ۱۵ ساله شان توسط شعبه مذکور احضار شده بودند اما در پی شیوع ویروس کرونا اجرای احکام این ۳ تن تعلیق شده بود. پرونده این شهروندان در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, به واحد اجرای احکام ارجاع شده بود. 

 در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۸, رضا خندان مهابادی به همراه کیوان باژن و بکتاش آبتین, سه تن از اعضای کانون نویسندگان ایران توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران در مجموع به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. در حکم صادره توسط دادگاه تجدید نظر استان تهران کیوان باژن در مجموع به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران؛ رضا خندان مهابادی به همراه بکتاش آبتین, هر یک از این شهروندان از بابت اتهامات « اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور » به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام « تبلیغ علیه نظام»  هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین کیوان باژن دیگر متهم این پروونده هم به دلیل عدم سابقه کیفری از بابت اتهامات « تبلیغ علیه نظام » و « اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور » در مجموع به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

این ۳ فعال فرهنگی پیش از این و در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه, قاضی وقت شعبه مذکور که در حال حاضر به شعبه دیوان عالی کشور منتقل شده از بابت اتهامات مذکور در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

برخی مصادیق این اتهامات در ارتباط با  برگزاری جلسات کانون نویسندگان، بیانیه‌های کانون نویسندگان، نشریه داخلی کانون نویسندگان ایران، یادداشت‌ها و مطالب منتشر شده  در صفحات شخصی و در ارتباط با مراسم یادبود احمد شاملو، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در امامزاده طاهر کرج  و همچنین کتاب‌های کانون نویسندگان از جمله کتاب «پنجاه سال کانون نویسندگان ایران» بوده است.

پیرامون کتاب «پنجاه سال کانون نویسندگان ایران» (شامل ۳۰ دوره ۴ جلدی) لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ همزمان با یورش ماموران وزارت اطلاعات ۱۲۰ نسخه  از این کتاب که توسط هیئت تحریریه کمیسیون پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران به مناسبت پنجاه سالگی این نهاد غیردولتی منتشر شده بود را ضبط کردند و با خود بردند. کتاب “پنجاه سال کانون نویسندگان ایران” اثری پژوهشی درباره‌ی نیم قرن فعالیت کانون نویسندگان ایران است که هیئت تحریریه‌ی کمیسیون پنجاه سالگی کانون با یک سال تلاش آن را در چهار جلد تدوین کرده بودند. این کتاب ۱۳۰۰ صفحه‌ای به منظور آشنایی اعضاء با فعالیت‌ها و فراز و نشیب‌های تاریخ کانون نویسندگان ایران تدوین شده و از متون داخلی کانون است. عصر روز یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ هنگامی که پیک موتوری ۱۲۰ نسخه (شامل ۳۰ دوره ۴ جلدی) کتاب منتشر شده را از صحافی به منزل یکی از اعضای کانون رسانده بود، ماموران وزارت اطلاعات او را دوره کرده و با نشان دادن حکم توقیف کتاب‌ها تمامی آنها را ضبط کردند و با خود بردند.

جلسه دادرسی بر پرونده رضا خندان مهابادی، کیوان باژن و بکتاش آبتین، در مرحله بدوی در تاریخ های ۷ و ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت شعبه مذکور محمد مقیسه، برگزار شده بود. این شهروندان پیش تر و  در تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۳۹۷ پس از احضار و حضور در دادگاه بازداشت و پس از چند روز با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شده بودند.

رضا خندان مهابادی به همراه بکتاش آبتین و کیوان باژن، در تاریخ ۱۲ آبان‌ ۱۳۹۷ در پی احضار مجدد به شعبه ۷ دادسرای اوین با عناوین « اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی » و « تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا » تفهیم اتهام شده بودند.

این ۳عضو کانون نویسندگان پیشتر نیز در مردادماه ۱۳۹۷ از بابت همین پرونده در شعبه ۷ دادسرای اوین با عنوان تبلیغ علیه نظام، تفهیم اتهام شده بودند.

در تاریخ ۴ مرداد ۱۳۹۷ نیز رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، دو تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران بطور جداگانه به دادسرای اوین احضار شده و به آنان ابلاغ شد که باید تا سه روز دیگر به این دادسرا مراجعه کنند.

همچنین در تاریخ ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، رضا خندان مهابادی، کیوان باژن و بکتاش آبتین برای رسیدگی به پرونده‌شان در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران حاضر شده و به دلیل افزایش قرار صادره از کفالت به وثیقه یک میلیارد تومانی و عدم توانایی در تامین آن بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند. طی این جلسه قاضی مقیسه با درخواست آنها جهت حضور وکیل مورد نظرشان مخالفت کرده بود.

رضا خندان مهابادی در تاریخ ۶ بهمن‌ماه، بکتاش آبتین در تاریخ ۸ بهمن ماه و کیوان باژن در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ هر یک با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شدند.

لازم به یادآوری است در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ پنج مأمور وزارت اطلاعات با حکم شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه به خانه بکتاش آبتین رفتند و ضمن تفتیش منزل او بیش از ۲هزار قلم فیلم، عکس‌های خانوادگی، موبایل، لپ‌تاپ و اسناد کانون نویسندگان ایران را ضبط کردند و پس از آن ایشان طی بیش از ۱۷ جلسه در خصوص فعالیت‌های هنری، ادبی و سینمایی خود بازجویی شدند. دلیل احضار و بازجویی ایشان “انتشار نشریه غیرقانونی” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده بود.

یک هفته بعد از احضار بکتاش آبتین در سال ۱۳۹۴ رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن نیز به ترتیب احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفتند. دلیل احضار و بازجویی ایشان، تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود.

 آبتین پیش تر در خردادماه ۱۳۹۸ در پرونده‌ای دیگر توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرج به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به پنج میلیون تومان جریمه نقدی و سه ماه کار اجباری در سازمان بهزیستی (بدل از یک سال حبس) محکوم شد و با اعتراض به رای صادره نهایتا توسط دادگاه تجدید نظر کرج به پنج میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

بکتاش آبتین همچنین در سال ۱۳۹۴ به دلیل فیلم‌ها، عضویتش در کانون نویسندگان و شرکت در اعتراضات خیابانی سال ۸۸ طی سه روز متوالی توسط ماموران وزارت اطلاعات بازجویی شده بود.

بکتاش آبتین، متولد ۱۳۵۳، شاعر و مستندساز به عنوان عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان در کنار چهار نویسنده دیگر در شهریورماه ۱۳۹۳ انتخاب شد. او در یک دوره منشی و در دو دوره از اعضای اصلی هیئت دبیران بود. در انتخابات بهمن ۱۳۹۶ کانون نویسندگان ایران نیز به عنوان یکی از بازرسان مالی کانون انتخاب شد. او همچنین تاکنون چندین فیلم مستند ساخته که در جشنواره‌های بین‌المللی اکران شده است. فیلم‌هایی مانند «۱۳ اکتبر ۱۹۳۷» مستندی که درباره لوریس چکناواریان، رهبر ارکستر و آهنگساز مطرح ایرانی است، فیلم آنسور که در خصوص سانسور در ایران است و مستندی به نام «همایون خرم» درباره آهنگساز نامی ایران.

از بکتاش آبتین چندین کتاب شعر نیز ازجمله “و پای من که قلم شد نوشت برگردیم”، “مژه‌ها، چشم‌هایم را بخیه کرده‌اند”، “پتک”، “شناسنامه‌ی خلوت” و “در میمون خودم پدربزرگ” منتشر شده است.

کانون نویسندگان ایران یک نهاد غیردولتی متشکل از نویسندگان، مترجمان، ویراستاران و بخشی از انجمن جهانی قلم است، این کانون در سال ۱۳۴۷ رسما با هدف تشکل یابی صنفی نویسندگان و مبارزه با سانسور اعلام موجودیت کرد، کانون نویسندگان و اعضای آن از ابتدای تشکیل و به ویژه طی دهه های ۶۰ و ۷۰ با درجات مختلف سرکوب، از سانسور و تعقیب قضایی گرفته تا قتل روبرو بوده‌اند. محمدجعفر پوینده و محمد مختاری از از جمله اعضای کانون نویسندگان بوده‌اند که در جریان قتل‌های زنجیره‌ای توسط وزارت اطلاعات به قتل رسیدند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران است و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب نویسندگان و فعالان ادبی، و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است.  

همچنین برخورداری افراد از حق عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هالیست اسامی زندانیان سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوینمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانیمحرومیت از درمانمحرومیت از درمان زندانیان سیاسیمحرومیت از درمان زندانیان عقیدتی در ایرانمصادره اموال کانون نویسندگان ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننامه رضا خندانهیأت دبیران کانون نویسندگان ایرانهیئت تحریریه‌ی کمیسیون پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایرانهیئت دبیران کانون نویسندگانهیئت دبیران کانون نویسندگان ایرانوکیل رضا خندانکیوان باژن کانون نویسندگان ایرانکانون نویسندگانکانون نویسندگان ایرانکانون نویسندگان در ایرانکتاب ۵۰ سال کانون نویسندگان ایرانکتاب پنجاه سال با کانون نویسندگان ایرانپنجاهمین سالگرد تاسیس کانون نویسندگان ایراناندرزگاه هشت زندان اویناندرزگاه8 زندان اویناندرزگاه8زندان اویناجرای حکم حبس اعضای کانون نویسندگاناخبار نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاخبار هفتگی نقض حقوق بشراخبار زندانیان سیاسیاخبار زندانیان عقیدتیاعضای کانون نویسندگان ایراناعضای کانون نویسندگان در ایرانبیانیه کانون نویسندگانبیانیه کانون نویسندگان ایرانبکتاش آبتین کانون نویسندگان ایرانبازداشت رضا خندانبازداشت رضا خندان مهابادیحق مرخصی زندانیان سیاسیحق درمانحق درمان بیماریحق درمان بیماری زندانیانحق درمان بیماری زندانیان سیاسیحق درمان رضا خندان مهابادیحق درمان زندانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان زندانیان سیاسیحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان شهروندانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری کانون نویسندگان ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیرضا خندانرضا خندان مهابادیرضا خندان مهابادی کانون نویسندگان ایرانرضا خندان نویسندگان ایرانرضاخندانرضاخندان مهابادیزندانی سیاسی رضا خندانزندانی سیاسی رضا خندان مهابادیزندانیان محروم از حق درمانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشکنجه زندانیان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.