•                  
سه شنبه , ۰۴ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

انتقال ۳ زندانی سیاسی از زندان اشنویه به زندان نقده

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲ آبان ماه ۱۳۹۹، سه زندانی سیاسی محبوس در زندان اشنویه برای تحمل ادامه حبس به زندان نقده منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، یعقوب زردشوانه، به همراه غفور برهم – فرزند: کریم – اهل روستای امیر آباد از توابع شهرستان اشنویه و وهاب علیزاده – فرزند: ابراهیم – اهل روستای بیژن آباد از توابع شهرستان اشنویه، سه زندانی سیاسی محبوس در زندان اشنویه برای سپری کردن ادامه حبس به زندان نقده منتقل شدند. غفور برهم، در حال سپری کردن حبس تعزیری ۵ ساله خود، یعقوب زردشوانه و وهاب علیزاده هم دوران محکومیت حبس تعزیری ۳ ساله خود را سپری می کنند. 

در تاریخ ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، غفور برهم، پس از تائید حکم حبس تعزیری ۱۱ ساله خود بازداشت و به زندان اشنویه منتقل شد. 

برهم، در تیر ماه سال ۱۳۹۷ توسط دادگاه انقلاب اشنویه به ریاست قاضی رضائی با اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام تردد غیرمجاز از مرز هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی در تابستان سال ۱۳۹۸، این حکم عیناً تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۵ سال از مجموع ۱۱ سال  حبس تعزیری برای غفور برهم اجرایی می باشد. 

غفور برهم، در آبان ماه سال ۱۳۹۶، به اتهام عضویت و همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و تحمل ۴ ماه و ۱۳ روز بازداشت در بازداشتگاه اداره‌ اطلاعات ارومیه و پس از آن هم ۲ ماه بازجوئی در بازداشتگاه المهدی ارومیه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

همچنین دیگر زندانی سیاسی، یعقوب زردشوانه، در سال ۱۳۹۸، با اتهام همکاری با کی از احزاب کُرد مخالف نظام توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی و توسط شعبه دادگاه انقلاب اشنویه به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم و برای آغاز دوران محکومیت حبس خود بازداشت و به زندان اشنویه منتقل شد. 

وهاب علیزاده، سومین زندانی سیاسی در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۳ سال خود بازداشت و به زندان اشنویه منتقل شد.

علیزاده، در پائیز ۱۳۹۸، با اتهام همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام، توسط شعبه دادگاه انقلاب ارومیه محاکمه و به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر این حکم عیناً تائید شد. 

وهاب علیزاده، در تاریخ ۹ تیر ماه ۱۳۹۸،َ توسط ماموران اداره اطلاعات اشنویه بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیوهاب علی زادهوهاب علیزادهوهاب علیزاده زندانی سیاسییعقوب زردشوانهیعقوب زردشوانه زندانی سیاسیکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماداره اطلاعات نقدهاداره اطلاعات استان کردستاناداره اطلاعات شهرستان نقدهاداره اطلاعات شهرستان اشنویهاستان کردستانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیروستای امیر آباد اشنویهروستای بیژن آبادزندان نقدهزندان اشنویهزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی عقیدتیزندانیان در زندان اشنویهزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان نقدهزندانیان سیاسی زندان اشنویهسید وهاب علیزادهسیدوهاب علیزادهسرکوب زندانیانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانسرکوب زندانیان سیاسی درسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان نقدهشهرستان اشنویهغفور برهمغفور برهم زندانی سیاسیغفوربرهمغفوربرهم زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: