•                  
چهارشنبه , ۰۸ تیر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, ژوئن 29

انتقال علی و رضا واثقی به بند ۲ و ۵ زندان مرکزی اردبیل

0
319

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، مسئولان زندان مرکزی اردبیل، علی واثقی و برادر وی رضا واثقی، دو زندانی سیاسی را به ۲ اندرزگاه جدا از هم بدون رعایت اصل تفکیک جرائم منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، رضا واثقی و برادرش علی واثقی، دو تن از فعالان ملی مدنی و زندانیان سیاسی محبوس در بند ۱۶ زندان مرکزی اردبیل به دستور مسئولان این زندان به ترتیب به بند ۵ و بند ۲ این زندان بدون رعایت اصل تفکیک جرائم منتقل شدند. این ۲ شهروند ساکن اردبیل، در خرداد ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند. با آغاز دادرسی هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “علی واثقی و رضا واثقی، در حالی که اخیراً از بند قرنطینه به بند ۱۶ زندان مرکزی اردبیل منتقل شده بودند علی واثقی به بند ۲ که مکان نگهداری زندانیان جرائم سرقت و رضا واثقی هم به بند متهمان جرائم مواد مخدر که مصرف کننده متادون هستند منتقل شدند. همچنین در زندان اردبیل تعداد زندانیان محبوس در بندها بیش از حد مجاز است و با توجه به شیوع کرونا احتمال ابتلا به این بیماری بسیار زیاد است.”

 در تاریخ ۱۴ و ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۹، به ترتیب رضا واثقی و برادرش علی واثقی، برای تحمل حبس تعزیری ۲ ساله خود پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای این شهرستان بازداشت و به زندان مرکزی اردبیل منتقل شدند.

این فعالان ملی مدنی، در تاریخ ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، علی واثقی و رضا واثقی، دو فعال ملی مدنی ساکن شهرستان اردبیل توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر این استان به ریاست ناصر عتباتی با اتهام مشارکت در تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور از طریق چاپ شب نامه و فعالیت تبلیغی علیه نظام هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

 همچنین رضا واثقی، از بابت روز بازداشت اولیه توسط نیروهای امنیتی در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹،  توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان با اتهام “تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه” محاکمه و دفاعیات خود را به قاضی دادگاه ارائه کرد.

این ۲ فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی راد با اتهامات مذکور در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

جلسه دادرسی به پرونده علی واثقی و بردار وی رضا واثقی در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل برگزار شده بود و این ۲ فعال ملی مدنی در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, با دریافت ابلاغیه ای کتبی به جلسه دادرسی فراخوانده شده بودند. 

در ساعات پایانی ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, علی واثقی و رضا واثقی, در پی یورش ماموران امنیتی به محل کسب آنها در میدان قیان شهرستان اردبیل پس از ضرب و جرح و رفتار خشونت آمیز بازداشت و روز پس از آن محل کسب این ۲ برادر مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت. این دو فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان آزاد شدند. 

در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷, علی واثقی, یک از ۲ فعال ملی مدنی بازداشت شده در پرونده ای دیگر به همراه رحیم غلامی، عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند و سعید صادقی فر, توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل از بابت اتهام “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت کشور” تبرئه شده بود.

در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۷, علی واثقی, به همراه سعید صادقی فر, عسگر اکبرزاده و رحیم غلامی به شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل در پی گزارش مرجع انتظامی مبنی بر تشکیل دسته و گروه غیر قانونی جهت بر هم زدن امنیت کشور برای تاریخ رسیدگی ساعت ۱۰ صبح روز ۳ بهمن ماه ۱۳۹۷ فراخوانده شده بود. 

 در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷, علی واثقی به همراه عسگر اکبرزاده, سعید صادقی فر و عباس لسانی توسط ماموران اداره اطلاعات اردبیل و در جریان برگزاری مراسم قلعه بابک بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۷,  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بودند. 

علی واثقی، همچنین, در سال ۱۳۹۵ نیز همراه با ۱۳ تن دیگر از شهروندان و فعالان ملی مدنی ساکن اردبیل  از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق روشن کردن شمع برای حادثه دیدگان قطار تبریز-مشهد با نگه داشتن پلاکارد و بارگذاری تصاویر مربوط در سایت های معاند نظام”، مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود و در نهایت پس از تشکیل جلسه دادرسی بدلیل عدم وجود اسناد و شواهد برای اثبات این اتهام علی واثقی از اتهام مذکور تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. 

علی واثقی, پیشتر نیز در آذرماه سال ۱۳۹۴, در جریان تجمعات اعتراضی مربوط به یک برنامه تلویزیونی توسط نیروهای امنیتی اردبیل بازداشت شده بود و در تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۳۹۴, پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام  با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برچسب هاحقوق بشرانتقال زندانیعلی واثقیحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانرضا واثقیفعالان ترک اردبیلرضا واثقی فعال ترکفعال ملی مدنی علی واثقیعلی واثقی فعال ترک اردبیلزندانیانتقال زندانیان عقیدتی و سیاسیفعالان ترکرعایت اصل تفکیک جرائمفعالان ترک آذری در ایرانبهداری زندان مرکزی اردبیلعلی واثقی فعال ملی مدنیاصل تفکیک جرائم در زندانهای ایرانرضاواثقی فعال ترکفعال ملی مدنی رضا واثقیبند16زندان مرکزی اردبیلزندانی سیاسینقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی درایرانفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانبازداشت فعالان ترکسرکوب فعالان ترکرضا واثقی فعال ملی مدنیفعالان ترک اذریرضا واثقی فعال آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی رضا واثقیزندانیان سیاسی زندان مرکزی اردبیلزندانی عقیدتیاردبیلحقوق بشر در جمهوری اسلامیاصل تفکی جرائمفعالان ترک آذربایجانیسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعال آذربایجانی علی واثقیفعالان ترک آذری ایرانرضاواثقی فعال ترک آذریفعال ترک آذری رضا واثقیفعال ملی مدنی رضاواثقیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسیسرکوب فعالان ترک آذریاصل تفکیک جرایمبند ۷ زندان مرکزی اردبیلبازداشت فعالان ترک آذربایجانیزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیفعال آذربایجانی رضا واثقیعلی واثقی فعال ترک آذربایجانیرضاواثقی فعال ترک آذربایجانشهروندان ترک ساکن اردبیلزندانیان در زندان اردبیلحقوق بشر در ایراناصل تفکیک جرائمزندانیان سیاسی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیفعالان ترک آذبایجانی در ایرانانتقال زندانیانعدم رعایت اصل تفکیک جرائمعلی واثقی فعال ملی مدنی آذربایجانعلی واثقی فعال آذریرضاواثقی فعال ترک آذربایجانیفعال ترک رضا واثقیحقوق شهروندیسرکوب فعالان ترک در ایرانمطالبه گریفعالان ترک آذریحقوق زندانیان سیاسیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانفعال ترک آذربایجانی علی واثقیعلی واثقی فعال آذربایجانیرضاواثقی فعال آذربایجانی اردبیلفعال ترک علی واثقیزندان مرکزی اردبیلحقوق شهروندی در ایرانفعال ملی مدنیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک اذربایجانیرضاواثقیرضاواثقی فعال ملی مدنیعلی واثقی فعال ترک آذریرضاواثقی اردبیلفعال ترک آذری علی واثقی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: