•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

انتقال چنگیز قدم خیری از زندان مسجد سلیمان به مکان نا معلوم

0
437

حقوق بشر در ایران امروز چهارشنبه ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹، چنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی محبوس در زندان مسجد سلیمان به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹، چنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی اهل شهرستان کامیاران، محبوس در زندان مسجد سلیمان به مکان نامعلومی منتقل شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۴۰ ساله توأم با تبعید خود در زندان مسجد سلیمان است. قدم خیری از بیماری نارسائی کلیه رنج می برد و به دفعات در اعتراض به محرومیت از حق درمان قطعی اعلام اعتصاب غذا و اعتراض کرده بود. 

به نقل از یک منبع نزدیک به چنگیز قدم خیری در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “آخرین تماسی که چنگیز قدم خیری از زندان مسجد سلیمان با خانواده خود برقرار کرد به اوایل هفته جاری باز می گردد و پس از آن دیگر هیچگونه تماسی نگرفته و با توجه به پی گیریهای خانواده اش و پرس و جو از مسئولان زندان پاسخ واضحی به آنها داده نشد.”

لازم به ذکر است,  در تاریخ ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, چنگیز قدم خیری, زندانی سیاسی محبوس در زندان مسجد سلیمان که از بیماری نارسایی کلیه رنج می برد علیرغم درخواستهای مکرر برای اعزام وی به مرکز درمانی از حق درمان محروم مانده و اعلام اعتصاب غذا کرد و در تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, در پی وخامت حال و اعزام به بیمارستان خارج از زندان بنا بر تاکید پزشکان معالج به اعتصاب غذای خود پایان داد.

این زندانی سیاسی پیش از این و در تاریخ از تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, در اعتراض به تداوم محرومیت وی از حق درمان و ممانعت از اعزام وی به مرخصی با توجه به ممانعت اداره اطلاعات شهرستان کامیاران اعلام اعتصاب غذا کرده بود و در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۸, در پی وعده پیگیری خواسته های وی از سوی مسئولان زندان مسجدسلیمان به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ طی گزارشی از محرومیت این زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی با وجود شرایط نامناسب جسمی و تائید پزشکان زندان بر ضرورت انجام عمل جراحی اطلاع رسانی کرده بود. این زندانی سیاسی علیرغم وجود ترکش در بدنش و تبدیل شدن آن ترکشها به عفونت همچنان از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده است.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۷, در نامه ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان, گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران ضمن اشاره به این نکته که تحت شکنجه های روحی و روانی شدیدی فرار گرفته است و بطور همزمان از بیمارهای متعدد جسمی و ضعف عمومی رنج می برد و کلیه اتهامات منتسبه به خود را بی اساس و بر مبنای آن را پرونده سازی از سوی دستگاه قضائی ایران ذکر کرده بود. 

همزمان با انتشار نامه سرگشاده این زندانی سیاسی محروم از حق درمان یک منبع نزدیک به وی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود؛ “چنگیز قدم خیری زمان طولانی است که از درد کلیه رنج می برد و از سوی دیگر با توجه به اینکه یک کلیه اش را از دست داده است آن یک کلیه هم به بیمار است. با توجه به اینکه به وضعیت سلامتی وی رسیدگی تخصصی نشده، بهداری زندان به مسئولان زندان هشدار داده است در صورتی که در طی ۶ ماه آینده مداوا نشود، سلامت وی با تهدید جدی مواجه خواهد شد.”

پس از آن و در تاریخ ۲ اسفند ماه ۱۳۹۷, چنگیز قدم خیری، زندانی سیاسی تبعیدی محبوس در زندان مسجد سلیمان بدنبال وخامت حال به بیمارستان منتقل شد و پس از درمان سرپایی مجددا به این زندان بازگردانده شد.

همچنین در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۹۷, مجددا و برای دومین بار به بیمارستان اعزام و پس از انجام معاینات پزشکی و تاکید پزشکان متخصص مبنی بر بستری شدن وی در بیمارستان به زندان مسجد سلیمان بازگردانده شد. 

چنگیز قدم خیری متولد ۱۳۶۷ که در سال ۱۳۹۰ بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود، پس از تحمل دو سال حبس به زندان مسجد سلیمان تبعید شد.

این زندانی پس از برگزاری چند جلسه محاکمه از سوی دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی بابایی به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از گروههای اپوزیسیون کردستان به ۴۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

گفتنی است، پس از بازداشت چنگیز قدم خیری، خانواده‌ی وی پس از چند ماه بی خبری و نگرانی، از دستگیری و زخمی شدن این زندانی مطلع شدند.

بند یک زندان مسجد سلیمان که به گفته زندانیان همچون “سیاه‌چال” است، هشت پله زیر زمین واقع شده و محل نگهداری معتادان است. این بند با تقریبا ۲۰۰ زندانی، دارای دو حمام و سه سرویس بهداشتی است و به صورت کلی از شرایط بهداشتی مناسبی برخوردار نیست.

چنگیز قدم خیری، بیش از ۲ سال پیش با تودیع وثیقه ای به مبلغ۳۵۰ میلیون تومان به مرخصی استعلاجی ۱۵ روزه اعزام شد که علیرغم تشکیل پرونده پزشکی در بیمارستانی واقع در شهر دزفول به دلیل سانحه‌ای که برای اعضای خانواده وی رخ داد قادر به انجام عمل جراحی و بستری شدن در بیمارستان نشد.

این زندانی سیاسی تبعیدی پس از بازگشت به زندان از تاریخ ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به مدت ۱۰ روز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی دست به اعتصاب غذا زده بود که در پی وعده‌های مسئولان زندان به اعتصاب خود پایان داده بود. 

وبسایت حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سالجاری و در حالی که این زندانی سیاسی در تداوم محرومیت از حق درمان در اعتصاب غذای اعتراضی بسر می برد با انتشار مقاله ای با مضمون “نگاهی به زندانیان سیاسی و عقیدتی گمنام در ایران” پیرامون وضعیت حقوقی “چنگیز قدم خیری”, اطلاع رسانی کرده بود. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که ناقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و محرومیت از حق درمان که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس شدند با آن درگیر هستند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هافعال سیاسیفعال سیاسی کوردفعال سیاسی کردفعال سیاسی در ایرانمرخصی زندانی سیاسینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانچنگیز قدم خیرچنگیز قدم خیریچنگیز قدم خیری زندانیچنگیز قدم خیری زندانی سیاسیچنگیزقدم خیریهمکاری با احزاب کوردیاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستانبازداشت شهروندان کورد در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیحبس در تبعیدرئیس زندان مسجد سلیمانزندان مسجد سلیمانزندان مسجدسلیمانزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کورد در ایرانزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان مسجدسلیمان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.