•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

سومین روز تجمع اعتراضی کارگران اخراجی شرکت پتروشیمی ایلام

0
376

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۹، در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت مسئولان در بخش های مدیریتی و تصمیمات غیر کارشناسانه آنها است جمعی از کارگران اخراجی شرکت پتروشیمی الفین ایلام در اعتراض به محرومیت از حق امنیت شغلی و اخراج آنها از کار تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۹، کارگران شرکت پتروشیمی الفین ایلام که به بهانه تعدیل نیرو از این مجتمع تولیدی صنعتی اخراج شدند در سومین روز از اعتراض شان به بیکاری و اخراج آنها از کار در مقابل فرمانداری شهرستان چوار تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این کارگران معترض که بصورت نیروهای پیمانکاری با قرارداد موقت کاری در سایت الفین پتروشیمی ایلام شاغل بودند روز گذشته در دومین روز اعتراضات صنفی خود در تشریح علت این تجمع اعتراضی گفتند: “حدود سی کارگر هستیم که با شروع بهره ‌برداری سایت الفین، به دلیل عدم نیاز بیکار شده‌ایم؛ این در حالیست که ما نیروهای بومی هستیم و کار در پالایشگاه حق ماست.”

این نیروهای پیمانکاری در ادامه افزودند: “بعد از خاتمه کار ساخت، نیروهایی را از بیرون استخدام کردند و به ما گفتند که دیگر نیازی به شما نداریم! ما زن و بچه داریم و تنها امیدمان، همین پتروشیمی است که در منطقه محل سکونت ما قرار دارد؛ عادلانه نیست که ما بومی‌ها را بعد از چند سال کار کردن، از کار بیکار کنند.”

لازم به ذکر است، این کارگران در کار ساخت و آماده‌سازی سایت الفین پتروشیمی ایلام فعال بوده و چند سال سابقه کار دارند اما در آستانه بهره برداری از سایت به عنوان نیروی «مازاد» اخراج شده‌اند. 

در فروردین ۱۳۹۷ پس از آن که مدیران ۱۱ تن از کارگران بومی را اخراج کردند اعتصاب ۲ هفته‌ای در پالایشگاه شکل گرفت و شمار زیادی از کارگران توسط ارگانهای امنیتی و مراجع قضایی احضار شدند. در ادامه این اعتراضات ۱۵ تن از کارگران بازداشت شده به اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی» هر یک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و همچنین ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.