پنج شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۲
جمعه, دسامبر 1

گزارش تکمیلی: انتقال عبدالحمید میربلوچ زهی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
1353

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۹، عبدالحمید میربلوچ زهی، در تماس تلفنی با خانواده خود از آنها خواست که برای آخرین ملاقات پیش از اجرای حکم اعدام به زندان زاهدان مراجعه کنند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی پنجشنبه ۴ دی ماه ۱۳۹۹، عبدالحمید میربلوچ زهی، زندانی محکوم به اعدام و محبوس در سلول انفرادی زندان مرکزی زاهدان از اجرای حکم اعدامش طی روزهای آتی خبر داد و در تماس تلفنی با خانواده خود از آنها خواست برای آخرین ملاقات به زندان زاهدان مراجعه کنند. در حالی این زندانی برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده که درخواست اعاده دادرسی به پرونده وی توسط مصطفی نیلی در دبیرخانه دیوان عالی کشور ثبت شده است. این زندانی با اتهام محاربه به اعدام محکوم شده است. 

مصطفی نیلی، وکیل مدافع عبدالحمید میربلوچ زهی، ضمن تائید این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “عبدالحمید میربلوچ‌ زهی، با خانواده تماس گرفته و از آنها خواسته است که فردا برای ملاقات آخر به زندان بروند. از مقامات قضایی تقاضا دارم که اجرای حکم را متوقف کرده و اجازه دهند اعاده دادرسی وی بررسی شود.”

حقوق بشر در ایران، ساعاتی پیش با انتشار گزارشی، انتقال عبدالحمید میربلوچ زهی، ار بند ۱ زندان مرکزی زاهدان به مکان نامعلوم را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است، عبدالحمید میربلوچ زهی، در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۴، همزمان با یورش چندین تن از ماموران اداره اطلاعات زاهدان به منزل شخصی وی در شهرستان ایرانشهر بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان منتقل شد. این بازداشت در حالی صورت گرفت که ماموران خانواده وی را هم مورد ضرب و جرح قرار دادند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهامات « اقدام علیه امنیت ملی » و « محاربه از طریق حمله مسلحانه » به عبدالحمید میربلوچ زهی، و تحمل نزدیک به ۱ سال و ۶ ماه بلاتکلیفی و سلول انفرادی و انواع و اقسام شکنجه ها پرونده این شهروند اهل ایرانشهر در تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۶، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب زاهدان به ریاست رضا جوادموسوی و مهران بامری، مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به اینکه علاوه بر عبدالحمید میربلوچ زهی در این پرونده جاوید دهقان خلد، محمود کلکلی، امید ایمانی و علیرضا بمپوری، بعنوان سایر متهمان بودند، پس از اتمام مراحل دادرسی در دادگاه انقلاب زاهدان، جاوید دهقان خلد بعنوان متهم ردیف اول این پرونده به اتهام محاربه اعدام محکوم شد. همچنین محمود کلکلی، امید ایمانی، عبدالحمید بلوچ و علیرضا بمپوری، از بابت اتهامات مذکور هر یک به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

با اعلام اعتراض از سوی متهمان این پرونده و ارجاع آن به شعبه دیوان عالی کشور، حکم اعدام صادره بر علیه جاوید دهقان خلد عینا تائید شد. اما حکم حبس تعزیری ۱۵ ساله صادره بر علیه عبدالحمید میربلوچ، پس از لغو حکم و ارجاع پرونده به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب زاهدان در جلیه دادرسی مجدد به تاریخ ۷ مهر ماه ۱۳۹۷، توسط شعبه دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام با اتهام محاربه تغییر کرد. سایر متهمان این پرونده به حکم بدوی اعتراض نکرده بودند و احکام شان عینا تائید شد. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۹، مسئولان قضائی، طی تماس تلفنی که با خانواده جاوید دهقان خلد، برقرار کرده بودند آنها را برای انجام آخرین ملاقات فراخواندند اما در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، این زندانی سیاسی تا زمان تعیین وضعیت قطعی و مشخص شدن نتیجه اعاده دادرسی  پس از تعلیق اجرای حکم به بند عمومی این زندان بازگردانده شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاسلول انفرادیصدور حکم اعداماهل سنت سیستان و بلوچستانقرنطینه زندان زاهدانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحکم اعدام زندانیان در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتاجرای احکام اعدام در ایرانشعب دیوان عالی کشورعبدالحمید میر‌ بلوچ‌ زهیاعدام در ایرانزندانی سیاسی بلوچاجرای حکم اعدام در ایرانتائید حکم اعدامقوانین اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانزندان زاهدانیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانصدور حکم اعدام در ایرانعبدالحمیدمیر‌ بلوچ‌ زهیحقوق بشر در ایراندیوان عالی ایرانشهروندان بلوچشهروندان بلوچ در ایرانزندانی سیاسی در ایرانمجارات اعدام در ایرانشعبه ۴۷ دیوان عالی کشورشعبه ۱ دیوان عالی کشورسلول انفرادی اعدامشعبه ۲۷ دیوان عالی کشورعبدالحمیدمیر‌بلوچ‌ زهیاجرای حکم اعدامآمار اعدام در ایرانآزادی زندانی سیاسیامکانات زندان زاهدانحکم اعدام در ایرانشهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستاناحکام اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان زاهدانشعبه دیوان عالی کشورشعبه دادگاه انقلاب زاهدانسلول انفرادی در زندان زاهدانحقوق بشرحکم اعداممجازات اعدام در ایرانشرایط زندان زاهدانرییس دیوان عالی کشورشعبه ۳۳ دیوان عالی کشوراعدام اجرای حکم اعدامحکم اعدام در زندانشعبه 1 دادگاه انقلاب زاهدانمالکی معاون زندان زاهدانشعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدانعبدالحمید میربلوچاستان سیستان و بلوچستاننقض حقوق بشر در ایراندادگاه انقلاب زاهدانزندان زاهدانسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسلول انفرادی زندانیانشعبه ۴۱ دیوان عالی کشورشعبه یک دادگاه انقلاب زاهدانبند قرنطینه زندان زاهدانبازداشت شهروندان بلوچعبدالحمید میربلوچ زهی زندانیزندانی سیاسیدیوان عالی کشورنقض حقوق بشرنقض حقوق بشرد ر ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حکم اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشعبه ۱ دادگاه انقلاب زاهدانشعبه ۲دادگاه انقلاب زاهدانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیسلول انفرادی زندان مرکزی زاهدانسیستان و بلوچستاندادگاه انقلابزندانی سیاسی زندانی عقیدتیقانون جدید مجازات اعدام در ایرانسرکوب شهروندان بلوچحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیقاضی موسوی دادگاه انقلاب زاهدانشعبه۲دادگاه انقلاب زاهداناعدام در زندان زاهدان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: