چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

برگزاری دستکم ۵ تجمع اعتراضی

0
703

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۹، در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت مسئولان در بخش های مدیریتی و تصمیمات غیر کارشناسانه آنها است جمعی از دانشجویان ساکن خوابگاه کوی دانشگاه تهران، تجمع اعتراضی کارگران و کارمندان کارخانه ذوب آهن اصفهان، مالباختگان سامانه خرید ارز نیمایی، مهندسان راه و ساختمان، کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد شهرستان ماهشهر، در اعتراض به موارد گسترده نقض حقوق شهروندیشان تجمعات اعتراضی را برگزار کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از عصر جنوب، امروز یکشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد شهرستان ماهشهر در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات اقتصادی آنها در مقابل واحد مالی و اداری این دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض به پرداخت نشدن حقوق آبان ماه و همچنین عدم پرداخت افزایش ما به التفاوت حقوق سالیانه معترض هستند و با تجمع در مقابل واحد مالی اداری این دانشگاه نارضایتی خود را از وضع موجود ابراز کردند.

یکی از این شهروندان معترض در تشریح وضعیت پرداخت حقوق خود و همکارانشان گفت: “تاکنون حقوق آبان ماه و معوقات ۶ ماهه اول سال ۹۹ پرسنل به حساب آن ها واریز نشده است.”

تجمع اعتراضی مهندسان راه و ساختمان 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز یکشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۹، مهندسان ساختمان در اعتراض به نابسامانی و دلالی در تعرفه طراحی نقشه کشی در مقابل ساختمان مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکی از این شهروندان معترض گفت: “تعرفه طراحی تعریف و ابلاغ شده از سوی هیات مدیره هم‌اکنون با نرخ‌هایی عجیب و به صورت دلالی معامله می شود.”

این مهندس راه و ساختمان در ادامه افزود: “شرکت‌ها هزینه‌های متعددی از جمله هزینه مهندسان، هزینه‌های جاری، هزینه دفتر و دیگر هزینه‌های جانبی را دارند که مجموع آن‌ها ارقام سرسام‌آوری می‌شود اما متاسفانه سازمان نظام مهندسی پولی که تحت عنوان «نظارت» به ناظر پرداخت می‌شود را به صورت نقدی از مالک دریافت کرده، سهم ۵ درصدی خود را به صورت آنی از آن کسر کرده و مابقی آن را در حساب خود نگه می‌دارد و طی چند سالی که ممکن است پروژه‌ها زمان ببرد در حساب خود بلوکه کرده و به‌صورت قطره‌ چکانی و تقسیط شده واریز می‌کند. این در حالی است که ارزش پول هر روز کاهش می‌یابد و به قولی پول مستهلک می‌شود. این یکی از مهمترین دلایل این تجمع است.”

این مهندس ساختمان در تشریح دیگر دلایل این تجمع تصریح کرد: “دومین دلیل مهم این تجمع این است که سازمان نظام مهندسی نیم در هزارم هزینه ساخت را در ازای هزینه شناسنامه فنی از مالکان دریافت می‌کند که هزینه سنگینی هم به حساب می‌آید اما عملا مشخص نیست این پول کجا هزینه می‌شود.پیگیر این موضوعات هم که می‌شویم، ادعا می‌کنند ما یک نهاد خصوصی هستیم و باید بروید مشکلتان را مستقیما با مالک حل کنید. می‌گویند این که هزینه طراحی را متری هزار تومان دریافت کنید یا یک میلیون تومان به ما ارتباطی ندارد و عملا نظارتی بر این موضوع وجود ندارد که همین امر موجب نزول شدید کیفیت خدمات ساختمانی شده و رقابت بسیار ناسالم و غیرتخصصی را در این حوزه به وجود آورده است، به‌طوری که هر شخصی که مهندس هم نیست، می‌تواند یک دفتر مهندسی بزند و با برگه طراحی مهرشده، اقدام به خرید و فروش طراحی کند.”

یکی از دیگر معترضان با اشاره به نابسامانی‌های موجود اعلام کرد: “خدمات طراحی از نظم خود خارج شده و تعرفه مشخصی ندارد و با هزینه‌های بسیار پایین و به‌صورت دلال‌گونه انجام می‌شود. ما در قانون برای انجام طراحی تعرفه مشخص داریم اما متاسفانه سازمان نظام مهندسی این تعرفه را اجرایی نمی‌کند و دلالان با قیمت‌های شرم‌آور خود، بازار را در دست گرفته‌اند. این در حالی است که به اجرا درآوردن این قانون برای سازمان کار بسیار راحتی است و این به نفع همه است، چراکه در پی آن بحث طراحی و کیفیت ساخت‌وساز رنگ و بوی بسیار بهتری به خود می‌گیرد.”

شهاب سعادت نژاد، رئیس انجمن صنفی کارفرمایی سازندگان شهر تهران در توضیح ریشه‌های این تجمع اعتراضی توضیح داد: “در مرداد سال جاری تفاهم‌ نامه‌ای با شهرداری منعقد شد که در آن تفاهم شهرداری به سازمان نظام مهندسی این اختیار را داد که کل پروژه‌ها را کنترل نقشه کند، یعنی پروژه‌های زیر ۲۰۰۰ متر را هم مشمول هزینه کرد که تقریبا ۸۰ درصد پروژه‌ها را تشکیل می‌دهد. این قانون هم از ابتدای آذر ۹۹ که همین چند روز پیش بود به اجرا درآمد. این را اگر روی درآمدهای پیشین این سازمان بگذاریم، رقم‌های عجیب و غریبی به دست می‌آید اما مشکل ما با این عدد و رقم‌ها نیست.”

وی ادامه داد: “ما می‌گوییم آقای سازمان نظام مهندسی، این پول را می‌گیرید، قبول اما طبق همان تفاهم قرار شده نقشه‌ها فیشی و کنترل شوند. این بدان معناست که پول طراحی باید به حساب مهندسان پرداخت شده و به صورت فیش طراحی ثبت شود و تا پیش از آن سازمان و شهرداری حق ثبت کردن آن را ندارند. تجمع امروز هم بر سر این است که با وجود این مصوبه، سازمان همچنان این پول را می‌گیرد، ۵ درصد خود را برداشت می‌کند و آن را هم ثبت می‌کند. یعنی سازمان می‌گوید ما پول خود را می‌گیریم اما زمانی که به پول طراحی می‌رسد، می‌گوید از لحاظ قانونی امکان گرفتن پول شما را نداریم، اگر می‌توانید پول خود را بگیرید. مالک هم به ما می‌گوید برای چه باید این پول را به شما بدهیم؟ می‌دهیم به یک طراح دیگر، جوازمان هم صادر می‌شود. بحث ما این است که اگر سازمان نمی‌تواند پول ما را بگیرد، چطور می‌تواند پول خود را بگیرد؟ چطور اگر ۵ درصد را نگیرند جواز صادر نمی‌کنند، ناظر معرفی نمی‌کنند و فیش را سریال نمی‌کنند اما وقتی 5 درصد خود را می‌گیرید، همه مشکل‌ها حل می‌شود؟ با این وضعیت، کاملا مشخص است که ما نمی‌توانیم پول‌مان را از مالک بگیریم و متاسفانه سازمان هم در این زمینه همکاری لازم را با ما ندارد.”

تجمع اعتراضی مالباختگان ارز نیمایی 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اقتصاد نیوز، امروز یکشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۹، جمعی از مالباختگان سامانه خرید ارز نیمایی در مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 این شهروندان در جریان برگزاری این تجمع اعتراضی با سر دادن شعارهای اعتراضی از قبیل همتی همتی استعفا استعفا ضمن ابراز نارضایتی از وضع موجود خواهان احقاق حق از دست رفته شان شدند.

مالباختگان این سامانه ارزی با نسب پلاکاردی به قسمتی از دیوار بانک مرکزی که بر روی آن نوشته شده بود: “ تجمع اعتراضی مالباختگان سامانه نیمای بانک مرکزی، امروز فقط با دیدار مستقیم با آقای همتی به پایان خواهد رسید” نارضایتی خود را از بی توجهی مسئولان بانک مرکزی به رفع مشکلات مالی و ارزی آنها ابراز کردند.

تجمع اعتراضی کارکنان کارخانه ذوب آهن اصفهان 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اصفهان نیوز، امروز یکشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۹، جمعی کارمندان و کارگران شاغل در ذوب آهن اصفهان در اعتراض به افزایش مشکلات اقتصادی و بی توجهی مسئولان این مجتمع تولیدی صنعتی در محوطه این کارخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض به پائین بودن دستمزد و عدم کفایت در آمد ماهیانه آنها با خرج کردشان این تجمع اعتراضی را برگزار کردند و خواستار توجه مسئولان به رفع مشکلات اقتصادی آنها شدند.

تجمع اعتراضی خوابگاه دانشجویان کوی دانشگاه تهران 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از جماران، امروز یکشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۹، تجمع اعتراضی جمعی از دانشجویان ساکن خوابگاه کوی دانشگاه تهران در اعتراض به تصمیم این دانشگاه مبنی بر تخلیه خوابگاه این دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

حدود ۵۰ نفر از دانشجویان دکتری ساکن خوابگاه‌های متاهلی دانشگاه تهران با حضور در ساختمان ۱۶ آذر این دانشگاه به تصمیم دانشگاه مبنی بر تخلیه خوابگاه‌ها برای دانشجویان دارای سنوات غیر مجاز تجمع کردند و خواستار تجدید نظر دانشگاه در اسکان این دانشجویان در خوابگاه‌های متاهلی شدند.

برچسب هامعوقات مزدینقض حقوق بشرد ر ایرانجامعه کارگران ایرانمهندس راه و ساختمانمعوقات مزدی کارگران ایراناعتراضات کارگران ایرانسامانه ارزی نیماکارمندان ذوب آهن اصفهاناعتصاب غذا کارگران ذوب آهن اردبیلکارگران ایرانساختمان بانک مرکزیمعوقات مزدی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاخراج کارگران ایرانمعوقات مزدی شهروندانمالباختگان سامانه ارزی نیماکارمندان کارخانه ذوب آهندانشگاه آزادشورای صنفی دانشگاه تهرانمطالبات کارگران در ایرانمعوقات مزدی شهروندان در ایرانحراست دانشگاه تهرانمعوقات مزدی کارگران شهرداریمعوقات مزدی کارگرکارگران بازنشسته ذوب آهننیمائینقض حقوق بشر در ایرانتجمعات اعتراضی کارگرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانکارگران ایرانیتجمعات اعتراضی در دانشگاه تهرانسرکوب کارگران ایرانیکارخانه ذوب آهن اردبیلذوب آهنمالباختگان ارز نیمائینقض حقوق بشرتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانحقوق و معوقات مزدیشهرستان ماهشهرمطالبات کارگران ایرانتجمعات کارگران ایرانصنعت ذوب آهنمهندسان راه و ساختمانکارمندان دانشگاه ماهشهرتجمعات اعتراضیذوب آهن اصفهاناتحادیه آزاد کارگران ایراندانشجوی دانشگاه تهراندانشجویان دانشگاه تهرانمعوقات مزدی کارگرانتجمعات اعتراضی کارگران ایرانمعوقات مزدی کارگران ذوب آهننقشه کشی ساختمانمهندسان عمرانبانک مرکزیدانشگاه تهراندانشگاه تهران مرکزاتحادیه آزادکارگران ایراناهالی کوی دانشگاهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق کارگران ایرانمطالبات مزدی کارگران ذوب آهن اردبیلکوی دانشگاه تهرانتعرفه نقشه کشیذوب آهن اردبیلتجمعات اعتراضی در ایراناتحادیه کارگران ایرانسرکوب کارگران ایرانمهندسان صنعت ساختمانحقوق شهروندی کارگران ایرانمعاش کارگران ایرانسامانه ارز نیماییدانشجویان خوابگاه کوی دانشگاه تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: