•                  
دوشنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, نوامبر 29

هفت تن از فعالان مدنی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شدند

0
493

حقوق بشر در ایران – روز جاری, جلسه دادرسی بر پرونده “لیلا میرغفاری”, “رها احمدی”, “معین حاجی زاده”, “محمد ابوالحسنی”, “آرمین سورانی”, “وحید غدیرزاده”, “سامان زندیان”, هفت تن از فعالان مدنی که پیش از این توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” مورد محاکمه قرار گرفتند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸, “وحید غدیرزاده « قدیری»”, “سامان زندیان”, “معین حاجی زاده”, “محمد ابوالحسنی”, “آرمین سورانی”, “لیلا میرغفاری” و “رها احمدی”, هفت تن از فعالان مدنی در ۱ پرونده مشترک که پیش از این توسط ماموران امنیتی بازداشت و از بابت اتهامات “اشاعه فحشا”, “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” مورد محاکمه قرار گرفتند و این افراد دفاعیات خود را از بابت اتهامات مذکور به دادگاه ارائه کردند و طی روزهای آتی حکم این فعالان مدنی صادر خواهد شد. 

“وحید غدیرزاده « قدیری»”, پیش از این و در تاریخ ۲۱ مردادماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات اردبیل بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی کماکان در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد. 

همچنین “سامان زندیان”, دیگر متهم این پرونده در ردیف ششم این پرونده قرار دارد در جریان تجمعات اعتراضی که در تاریخ ۱۵ مردادماه ۱۳۹۷, به همراه “یاسمن آریانی”, “صبا کردافشاری”, “سید محمد فلاح چای”، “نیلوفر هومان‌فر”، “آذر حیدری” و “فرشید رستمی” بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی  توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که پس از اتمام دوران محکومیت حبس از زندان تهران بزرگ آزاد شد و مجددا در دهه سوم مردادماه ۱۳۹۸ توسط ماموران وزارت اطلاعات از بابت پرونده ای جدید بازداشت شد. 

“معین حاجی زاده”, در تاریخ ۱۷ مردادماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از انتقال به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از بابت “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شد. 

“محمد ابوالحسنی”, فعال مدنی ساکن قزوین, در تاریخ ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اداره اطلاعات در این شهر بازداشت و پس از تفتیش منزل به تهران منتقل شد و در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین نگهداری و تحت بازجوئی قرار گرفت. لازم به ذکر است در زمان بازداشت این فعال مدنی اعلام شده بود وی  با حکم شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و از بابت اتهامات”همکاری با دولت متخاصم” و “تبلیغ علیه نظام” بازداشت شده اما ظاهر عناوین اتهامی وی در دوران بازجوئی تغییر کرده است. 

یک منبع نزدیک به “محمد ابوالحسنی” همزمان با بازداشت وی به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ در برگه ای دیگری که به روئیت خانواده محمد ابوالحسنی رسید ذکر شده بود که “این فعال مدنی با حکم صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات”همکاری با دولت متخاصم” و “تبلیغ علیه نظام” بازداشت و تحت‌الحفظ به مراجع قضائی معرفی بشود”. همچنین قبل از تفتیش منزل “محمد ابوالحسنی” با توجه به مراجعه به پارکینگ قدس در قزوین جهت ترخیص موتور سیکلت توقیف شده خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به منزل پدری اش به جهت تفتیش منزل منتقل شده بود.

“رها احمدی”, فعال مدنی, در تاریخ ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸, در پی مراجعه ماموران امنیتی به منزل وی این فعال مدنی را بازداشت و وی را به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران منتقل کرده بودند. 

این فعال مدنی در تاریخ ۲۲ مردادماه ۱۳۹۸, با توجه  به اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان وزرا و انتقال به دادسرای امنیت و تفهیم اتهامات؛ “همکاری با دول متخاصم و اشاعه فساد و فحشا”, “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” و “تبلیغ علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت به زندان قرچک ورامین منتقل شد و با توجه به تمدید قرار بازداشت به مدت ۲ ماه و از سوی دیگر با توجه به اتمام قرار بازداشت و تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان اما در پی عدم قبول وثیقه مذکور کماکان در بند زنان زندان قرچک ورامین به سر می برد. 

دیگر متهم این پرونده که روز جاری توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” مورد محاکمه قرار گرفت “لیلا « خدیجه » میرغفاری”, فعال مدنی ساکن تهران, می باشد که در تاریخ ۷ مهرماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. 

این فعال مدنی در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه به بند ۵ زندان قرچک   ورامین منتقل شد. با توجه به نگهداری لیلا میرغفاری در بند ۵ زندان قرچک ورامین این فعال مدنی در اعتراض به بازداشت خود در آن تاریخ  اعلام اعتصاب غذا کرده بود. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: